Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 7 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Rosyjski ambasador w Hiszpanii zapewnia, że Rosji zależy na stabilnej Europie. Słowacja zorganizuje w sierpniu spotkanie Trumpa z Putinem? Serbia zdecydowała wczoraj w Petersburgu, że w październiku podpisze umowę o wolnym handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

MADRYT

Rosja nie jest antyeuropejska. W przeddzień Międzynarodowym Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu, nazywanego rosyjskim Davos, ambasador Federacji Rosyjskiej w Hiszpanii, Jurij Korczagin powiedział, że Moskwa nie stoi za rosnącym eurosceptycyzmem.

„Chcemy zjednoczonej, dostatniej, przewidywalnej i stabilnej Europy. Dlatego nie jesteśmy zainteresowani żadnym rodzajem konfliktu lub nieprzewidywalności w naszym sąsiedztwie. Tendencje eurosceptyczne mają swoje źródło w społeczeństwach poszczególnych krajów” – powiedział rosyjski dyplomata.

Korczagin dodał, że Moskwa ma nadzieję, że nowa Komisja Europejska i Parlament będą „bardziej obiektywne” wobec Rosji. Przedstawiciel Rosji życzyłby sobie, by unijne sankcje – związane z aneksją Krymu – wobec Moskwy zostały wkrótce odwołane.

BRATYSŁAWA

Spotkanie Trump-Putin na Słowacji? Premier Słowacji Peter Pellegrini spotkał się w mijającym tygodniu w prezydentem Rosji. Powiedział, że docenia „dobrą” współpracę handlową oraz w dziedzinie energetycznej z Federacją. Według Putina Słowacja jest jednym z głównych partnerów Rosji.

Pellegrini zaprosił Putina na sierpniowe obchody 75 rocznicy słowackiego powstania narodowego. Do spotkania miałoby dojść w Bańskiej Bystrzycy. Identyczne zaproszenie wystosowano do prezydenta USA Donalda Trumpa. Szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajčák potwierdził, że Bratysława jest gotowa zorganizować dwustronne spotkanie obu przywódców, jeśli „będzie taka potrzeba”.

BELGRAD

Wolny handel z Azją. Serbia podpisze 1 października tego roku w Soczi umowę o wolnym handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU). Do porozumienia doszło wczoraj w Petersburgu przed rozpoczęciem Międzynarodowego Forum Ekonomicznego. EAEU składa się z Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu. Dopóki Serbia nie zostanie członkiem UE, może dowolnie zawierać umowy o wolnym handlu. Jednak w przypadku akcesji do Wspólnoty, porozumienia te przestaną obowiązywać.

Vučić odrzuca krytykę wolności mediów. Serbski prezydent Aleksandar Vučić odrzucił wnioski amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House na temat pogarszającej się wolności mediów w Serbii, mówiąc że to „nic nowego”.

ATENY

Nowa definicja gwałtu. Po prawie 70 latach grecki parlament przegłosował nowy kodeks karny. Największe emocje wzbudziła debata na temat definicji gwałtu. Ostatecznie przegłosowano poprawkę, mówiącą o tym, że gwałt jest aktem seksualnym bez przyzwolenia, niekoniecznie związanym z przemocą. Amnesty international uznała wynika głosowania za zwycięstwo kobiet.

Tureckie prowokacje. Tureckie siły powietrzne naruszyły w środę 46-krotnie przestrzeń powietrzna Grecji. Ponadto tureckie F-16 12-krotnie naruszyły prawo ruchu lotniczego w Atenach. Incydenty są pokłosiem napięcia związanego z naruszeniem przez Ankarę Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Cypru. Ateny wspierają Nikozję.

LUBLANA

Szczyt Trójmorza. Prezydent Trump wydelegował sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego na dwudniowy szczyt przywódców państw Trójmorza. Perry przekonywał, by Europa polegała na amerykańskiej energii. Urzędnik dodał ponadto, że Słowenia ma potencjał, aby stać się doskonałym małym rynkiem dla małych reaktorów modułowych (w Słowenii znajduje się elektrownia jądrowa w Kršku). Zdaniem Perry’ego rozpowszechnianie wykorzystania energii jądrowej jest jedynym sposobem na osiągnięcie celów w zakresie zmian klimatycznych. 

USA za wzmocnieniem Trójmorza. Biorący udział w szczycie Trójmorza w Słowenii były amerykański generał James L. Jones powiedział, że należy wzmocnić granice UE między Bałtykiem a Morzem Czarnym. Wojskowy dodał, że „administracja USA zdecydowanie popiera strategiczną współpracę i jest gotowa zainwestować kilka miliardów dolarów w regionie”.

PRAGA

Wstrzymane dotacje dla premiera. Państwowy Fundusz Inwestycyjny Rolnictwa (SZIF) wstrzymał wypłaty dotacji przeznaczonych dla przedsiębiorstw powiązanych z premierem Andrejem Babiszem i ministrem rolnictwa Miroslavem Tomanem. Ma to związek z kontrowersjami, jakie wzbudziły w Czechach informacje o możliwej defraudacji unijnych dotacji przez firmy powiązane z szefem rządu. Mowa głównie o przedsiębiorstwie z branży chemicznej Agrofert.

Raj dla metamfetaminy. Dziewięć na dziesięć (264 z 298) laboratoriów metamfetaminy, odkrytych przez służby w UE w 2017 r. znajdowało się w Republice Czeskiej, wynika z Europejskiego raportu narkotykowego.

ZAGRZEB

Cyberatak. Chorwacka Agencja Bezpieczeństwa i Wywiadu (SOA) opublikowała w zeszłym tygodniu raport sugerujący ryzyko ataku terrorystycznego dla kraju, jako członka NATO. SOA poinformowała, że Chorwacja była celem serii cyberataków, wykorzystujących metodę APT (metoda często wykorzystywana przez grupy hakerskie powiązane z rządami państwa, polegająca na kradzieży lub zniszczeniu danych). Agencja uważa, że w związku z przyszłoroczną prezydencją Zagrzebia w Radzie UE, istnieje zwiększone ryzyko ataków hakerskich.

BRUKSELA

Chaos koalicyjny 2.0? Belgia za wszelką cenę powinna uniknąć powtórzenia wydarzeń z lat 2010-2011 (541 dni bez rządu federalnego), uważają biorący udział w negocjacjach koalicyjnych dwaj politycy Didier Reynders i Johan Vande Lanotte po tym, jak Król Belgów przedłużył misję negocjacyjna do 17 czerwca.

LONDYN

Porażka Farage’a. Partia Brexit Nigela Farage’a doznała niespodziewanej porażki w czwartkowych wyborach uzupełniających do Izby Gmin w Peterborough. Zwyciężyła kandydatka Partii Pracy różnicą 683 głosów. Analitycy spodziewali się, że kandydat eurosceptyków odniesie zwycięstwo, biorąc pod uwagę wyniki niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Partii Konserwatywnej. 

BERLIN

Walką z mową nienawiści. Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) przeprowadził wczoraj zatrzymania osób podejrzanych o rozpowszechnianie mowy nienawiści w Internecie. Władze oskarżają zatrzymanych o umieszczenie wezwań do popełnienia przestępstw, obrazy urzędników publicznych lub rozpowszechniania treści antysemickich.

RZYM

Pokój w Rzymie. Wicepremierzy Matteo Salvini Luigi Di Maio napisali we wspólnym oświadczeniu, że „rząd musi dalej pracować”. Wspólna deklaracja została zredagowana po pierwszym od dwóch miesięcy spotkaniu obu polityków. Tymczasowe zawieszenie broni nie oznacza, że rozwiązano wszystkie sprawy sporne. Ruch 5 Gwiazd sprzeciwia się łamaniu zasad, np. w kontekście włoskiego zadłużenia, podczas gdy Liga nie ma skrupułów, by je naginać.

WARSZAWA

Rekomendacje dla Polski. Komisja europejska zaleciła Polsce podwyższenie wieku emerytalnego. Jednocześnie Bruksela uczuliła Warszawę, aby zadbała o to, by emeryci nie wpadli w pułapkę ubóstwa.

BUKARESZT

Ciąg dalszy paktu prounijnego. Rządząca Partia Socjaldemokratyczna (PSD) zamierza podpisać pakt prounijny zaproponowany przez prezydenta Klausa Iohannisa. Nalega jednak na uwzględnienie większej liczby postulatów.

PSD proponuje, by w pakcie zawrzeć takie postulaty, jak sprzeciw wobec Unii dwóch prędkości, podwójnych standardów jakości żywności, gwarancji suwerenności w kwestiach kształtowania prawodawstwa w państwach członkowskich wspólnoty czy określenia sposobów wzmocnienia pozycji Rumunii w UE.

SOFIA

Rosja pomoże przy budowie? Po spotkaniu z Władimirem Putinem, prezydent Bułgarii Rumen Radev oświadczył, że Rosja „przyłoży sie do budowy” elektrowni jądrowej Belene.

Polityk w wywiadzie dla agencji TASS powiedział, że „jest ważne rozwijanie współpracy gospodarczej z Rosją pomimo unijnych sankcji”.