Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 6 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Sprzeczne informacje w sprawie wybory rumuńskiego kandydata do nowej Komisji Europejskiej. Francuski przemysł winiarski i spirytusowy z zadowoleniem przyjmuje korzyści z porozumienia o wolnym handlu między UE z Kanadą (CETA). Wzrasta liczba ataków na uchodźców w Niemczech. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUKARESZT

Premier apeluje o jedność. Rumuńska premier zareagowała na sugestie brukselskiej redakcji EURACTIV dotyczące braku akceptacji dla obu kandydatur – Dana Nicy oraz Rovany Plumnb – przedstawionych przez rząd na następną kadencję Komisji Europejskiej. EURACTIV poinformował w środę, że „rumuńskie lobby” w Brukseli naciska na nominację byłej europarlamentarzystki i zarazem obecnej szefowej dyplomacji w rządzie Partii Socjaldemokratycznej, Ramony Mănescu. 

„Nie zostały podjęte żadne decyzje”. „Widziałam, że niektórzy pragnęliby odrzucenia naszych kandydatur, ponieważ korzyści polityczne są dla nich ważniejsze od wizerunku Rumunii” – powiedziała wczoraj premier Viorica Dăncilă. Szefowa rządu dodała: „Kiedy byłam w PE, popierałem kandydatów z mojego kraju niezależnie od tego, jaką frakcję polityczną reprezentowali, nawet Daciana Ciolosa (obecny szef liberałów w PE – niegdyś unijny komisarz ds. rolnictwa i premier Rumunii). Chciałabym widzieć to samo podejście i tę samą odpowiedzialność ze strony obecnej opozycji”. 

Brukselska redakcja EURACTIV sugeruje, powołując się na źródła w KE, że to Mănescu byłaby najprzychylniej widziana w nowej Komisji pod wodzą Ursuli von der Leyen. Rumunka miałaby objąć tekę komisarza ds. transportu. 

PARYŻ

Przemysł alkoholowy za CETA. Federacja Eksporterów Wina i Napojów Spirytusowych (FEVS) z zadowoleniem przyjęła konkluzje ze sprawozdania na temat korzyści z umowy handlowej między UE a Kanadą (CETA).

Podobnie jak w przypadku umowy między UE a Wspólnym Rynkiem Południa (MERCOSUR), ratyfikacji porozumienia z CETA towarzyszą kontrowersje. Głównie ze strony europejskich rolników, obawiających się o straty finansowe z powodu napływu „dużej ilości taniej, złej jakości żywności z Ameryki Południowej”.

CETA, której przepisy częściowo obowiązują od 21 października 2017 r., znosi 98 proc. ceł na towary handlowe między UE a Kanadą. Według FEVS eksport francuskich win i napojów spirytusowych do Kanady wzrósł o 4 proc. pod względem wielkości i 6 proc. pod względem wartości między październikiem 2017 r. a czerwcem tego roku. „Eksportujemy ponad 5 mln butelek więcej. Dzięki temu osiągamy dodatkowy obrót w wysokości 40 mln euro” – powiedział Antoine Leccia, prezes FEVS. 

BERLIN

Zagrożeni uchodźcy. Według informacji niemieckiego dziennika „Neue Osnabrücker Zeitung”, w I poł. 2019 r. policja otrzymała 609 zgłoszeń o atakach na uchodźców. Wśród przestępstw znalazły się m.in. agresja słowna i fizyczna czy podpalenia. Prawie wszystkie przestępstwa zostały sklasyfikowane przez władze, jako „motywowane nienawiścią rasową”. Dodatkowo, doszło do 60 ataków na ośrodki dla uchodźców oraz 42 ataki na organizacje pozarządowe oraz wolontariuszy zaangażowanych w pomoc migrantom. Na skutek ataków, rannych zostało 102 osoby, w tym siedmioro dzieci. 

MADRYT

Dobre prognozy gospodarcze dla Hiszpanii. Pełniąca obowiązki minister gospodarki, Nadia Calviño, powiedziała we wtorek, że Hiszpańska gospodarka będzie poprawiała swoje statystyki w najbliższych latach. Według Pani minister, w 2020 r. PKB kraju ma wzrosnąć o około 2 proc. 

Podczas spotkania, które odbyło się wczoraj w redakcji hiszpańskiej agencji prasowej EFE, Calviño podkreśliła, że wszystkie międzynarodowe instytucje finansowe prognozują wzrost hiszpańskiej gospodarki między 2,2 proc a 2,4 proc. – więcej niż wynoszą prognozy rządowe. 

WARSZAWA

Opodatkować czy nie opodatkować; oto jest pytanie… Podczas wizyty w Polsce, wiceprezydent USA, Mike Pence, podziękował za to, że Warszawa postanowiła nie nakładać podatku cyfrowego na korporacje, który mógłby objąć technologicznych gigantów, jak Apple czy Google. Jednak wciąż do końca nie wiadomo, czy Polska całkowicie wycofała się z tego pomysłu. Podobno ministerstwo finansów nadal kontynuuje prace nad stosowną ustawą. Po wizycie amerykańskiego wiceprezydenta, premier Mateusz Morawiecki poinformował: „planujemy wprowadzić taki podatek zgodnie z przepisami UE i OECD”.

RZYM

Zimna wojna u stóp Wezuwiusza. 57-letni obywatel Rosji, Aleksandr Korszunow, został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego w Neapolu na wniosek Stanów Zjednoczonych. Korszunow, menadżer w rosyjskiej spółce ODK, jest podejrzewany o przejęcie dokumentów chronionych prawem własności intelektualnej od amerykańskiej firmy General Electric.

Uzupełnienie do Ruchu Pięciu Gwiazd. Po wczorajszej informacji dotyczącej ambitnych planów koalicyjnych włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) w PE, rzecznik ugrupowania poinformował, że „w najbliższych tygodniach M5S będzie prowadziło rozmowy ze wszystkimi frakcjami niezrzeszonymi”.

BRATYSŁAWA

Były premier broni rasistowskich komentarzy. „Milan Mazurek powiedział, co myślą prawie wszyscy Słowacy”, powiedział były premier Robert Fico, reagując na orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym skazano skrajnie prawicowego polityka za komentarze utożsamiające społeczność Romską ze zwierzętami.

Fico podkreślił, że szanuje werdykt sądu, ale uważa jednocześnie, że skazanie Mazurka „zostało wymuszone przez presję liberalnych mediów i organizacji pozarządowych”.

PRAGA

Czesi bardziej ufają UE. Zaufanie Czechów do UE i PE nieznacznie wzrosło od 2016 r., kiedy to osiągnęło rekordowo niski poziom, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Empirycznych (STEM). W porównaniu do ubiegłego roku, zaufanie do UE wzrosło o 2 proc. do 41 proc., a do PE o 4 proc. do 34 proc. Mimo wzrostu zaufania do unijnych instytucji, Czechy pozostają jednym z najbardziej eurosceptycznych państw Wspólnoty.

LUBLANA

Nowy most. Chorwacki rząd zatwierdził we wtorek projekt porozumienia, w sprawie budowy nowego mostu drogowego na przejściu granicznym w pobliżu miasta Karlovac. Istniejąca przeprawa oraz przejście graniczne zostały zamknięte 27 kwietnia 2015 r. w wyniku szkód spowodowanych przez powodzie w 2014 r.

ZAGRZEB

Konflikt interesów. Komisja ds. Konfliktu Interesów wszczęła w czwartek sprawę przeciwko premierowi Andrejowi Plenkovicowi i ministrowi spraw wewnętrznych Davorowi Božinovicowi. Komisja argumentuje, że obaj naruszyli praktykę „dobrego rządzenia”, odmawiając m. in. dostarczenia dokumentów związanych z ich podróżą na ubiegłoroczny kongres Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach. 

SOFIA

Bułgaria traci duże inwestycje. Bułgaria przegra z Turcją rywalizację o budowę fabryki Volkswagena – informuje gazeta „Dnevnik”. Podobno zeszłotygodniowe spotkanie prezesa niemieckiego koncernu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem miało rozwiać wszelkie wątpliwości. Media informowały, że urzędnicy w Ankarze prowadzili rozmowy z przedstawicielami Volkswagena na temat opodatkowania pojazdów. Od wyniku rozmów miało zależeć podpisanie umowy o wartości 1 mld euro na budowę zakładu produkcyjnego w Turcji. W przypadku fiaska rozmów, niemiecki koncern brał pod uwagę inne lokalizacje, w tym Bułgarię.