Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 31 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czy dojdzie do rozpadu Koalicji Europejskiej? W Belgii ugrupowanie Interes Flamandzki zlekceważyło zasady parytetu wyborczego, by pozwolić dwóm członkom partii uzyskać mandaty, natomiast cypryjski minister spraw zagranicznych pomimo napięcia na linii Nikozja-Ankara, chciałby Turcji w UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

WARSZAWA

Rozpad Koalicji Europejskiej. Główna opozycyjna siła może nie dotrwać w obecnym kształcie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Szefostwo Polskiego Stronnictwa Ludowego spotka się w sobotę, aby przedyskutować opuszczenie koalicji. Liderów ugrupowania niepokoi możliwość utraty tradycyjnego wiejskiego elektoratu na rzecz Prawa i Sprawiedliwości.

Inny z członków przymierza, Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zamierza występować z koalicji. Tymczasem Platforma Obywatelska, jej największa partia analizuje obecnie błędy popełnione w kampanii wyborczej poprzedzającej wybory do PE i pracuje nad strategią na następne miesiące.

Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że utworzenie prounijnego porozumienia było sukcesem samym w sobie, a kolejnym celem powinien być wspólny start w wyborach parlamentarnych.

BRUKSELA

Fałszywe rozumienie parytetu wyborczego. Partia Interes Flamandzki (Vlaams Belang) znajduje się pod obstrzałem opinii społecznej za zastąpienie kobiet, które zdobyły mandat w niedzielnych wyborach, mężczyznami zajmującymi niższa pozycję na liście wyborczej. Zmiany dotknęły Patsy Vatlet, w przypadku Parlamentu Europejskiego i Lut Defore-Degroote dla Parlamentu Flamandzkiego. 

Obie kobiety znalazły się na drugim miejscu na listach partii zgodnie z zasadą tzw. „suwaka”. – mechanizmu, wedle którego po „1” dla mężczyzn wymusza przyznanie „2” kobiecie. Jednak obie kandydatki ogłosiły tuż po wyborach, że rezygnują z wywalczonego mandatu na rzecz kolegów z partii. Rzecznik ugrupowania Gerolf Annemans wyjaśnił. że Vatlet jest skarbniczką partii i nie może pełnić innych funkcji. Innymi słowy, jej kandydatura nie była prawdziwa, a miejsce na liście wyborczej było jedynie pretekstem do spełnienia wymogów parytetu.

NIKOZJA

Cypr popiera członkostwo Turcji w UE. Pomimo nasilających się napięć między Nikozją a Ankarą, cypryjski minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj chciałby widzieć Turcję w UE. Dodał, że warunkiem jest przestrzeganie przez rząd w Ankarze zaleceń Komisji Europejskiej.

MADRYT

Eurojust szuka funduszy. Ladislav Hamran, prezes Eurojust – organizacji koordynującej działanie prokuratur z państw członkowskich UE – stwierdził, że sprawiedliwość w wielu krajach Wspólnoty „nie ma wystarczających zasobów gospodarczych”.

Hamran w swoich działaniach nadaje priorytet walce z terroryzmem, nielegalną imigracją i cyberprzestępczością. Szef Eurojust dodał, że „inwestowanie w policję kosztem zaniedbywania sądownictwa może stanowić poważne ryzyko dla UE”.

BERLIN

Czas na emeryturę. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział wycofanie się z polityki po następnych wyborach federalnych, które przypadają na jesień 2021 r.

RZYM

Bezpieczny Di Maio. Lider Ruchu 5 Gwiazd Luigi Di Maio po nieudanych wyborach do Parlamentu Europejskiego postanowił poddać pod głosowanie członków ugrupowania swoje przywództwo. Procedura została przeprowadzona za pośrednictwem Internetowej platformy. Wynik plebiscytu wypadł pomyślnie dla aktualnego przywódcy.

Farage i Orbán odmawiają Salviniemu. Ani Partia Brexit, ani węgierski Fidesz nie przystąpią do budowanej przez włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego koalicji w Parlamencie Europejskim. Nigel Farage rozważy ofertę tylko wówczas, gdy jego ugrupowaniu nie uda znaleźć się innej frakcji. Tymczasem szef sztabu węgierskiego premiera powiedział, że nie widzi większych szans na współpracę z Salvinim.

BRATYSŁAWA

Czerwone linie Le Pen. Umożliwienie Partii Ludowej Nasza Słowacja Mariana Kotleby przyłączenia się do frakcji Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności w PE „byłoby sprzeczne ze strategią Marine Le Pen„, twierdzi profesor Christian Lesquesne z Sciences Po w Paryżu.

Le Pen „będzie bardzo ostrożna w utrzymywaniu kontaktu z ugrupowaniami wyraźnie antysemickimi,które negują Holokaust. To ta sama strategia znana z krajowego podwórka. Wszystko po to, aby odróżnić się od ojca”.

PRAGA

Niefortunny strzał. Czeski premier Andrej Babisz powiedział, że nie zażąda zmiany ochroniarza, którego broń wystrzeliła przez pomyłkę na pokładzie samolotu z czeską delegacją. Incydent miał miejsce na lotnisku w Brukseli. Żaden z 22 pasażerów nie ucierpiał.

ATENY

Igranie z ogniem. Grecki oddział Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) ostrzega w raporcie, że system ochrony przeciw pożarowej lasów wciąż daleki jest od doskonałości. W zeszłym roku szalejące w Grecji pożary zabrały życie 102 osobom. WWF twierdzi, że brak jest koordynacji działań między samorządem lokalnym a władzą centralną.

SOFIA

Dwa miesiące po ujawnieniu skandalu dotyczącego nabywania przez wysokich rangą polityków rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), Cwetan Cwetanow – jeden z głównych bohaterów afery – zrezygnował ze wszystkich funkcji w partii.

Cwetanow był numerem dwa w partii. Pełnił ponadto funkcję ministra spraw wewnętrznych. W marcu bułgarska komisja antykorupcyjna ogłosiła, że prowadzi dochodzenie w sprawie Cwetanowa. Polityk zaprzeczył popełnienia wykroczeń.

BUKARESZT

ALDE opuszcza ALDE. Rumuński Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) opuścił frakcję Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE, po kłótni z Guyem Verhofstadtem.

Poreferendalne konsultacje. Prezydent Klaus Iohannis wezwał ugrupowania parlamentarne do konsultacji. Chodzi o uwzględnienie opinii obywateli wyrażonej w niedzielnym referendum dotyczącym udzielenia specjalnych pełnomocnictw rządzącym w sprawach korupcyjnych. Rumuni zdecydowanie odrzucili możliwość ułaskawień polityków w niektórych przypadkach.

ZAGRZEB

Dobre wieści dla premiera. Andrej Plenković szuka przyczyn niezadowalającego wyniku swojego ugrupowania w wyborach do PE. Tymczasem został wyznaczony przez Europejską Partię Ludową do prowadzenia negocjacji z unijnymi przywódcami w sprawie obsady stanowisk w nowej kadencji PE i KE.

BELGRAD

Raport KE jest interesujący, ale…? Premier Ana Brnabić powiedziała, że sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie Serbii jest zasadniczo pozytywne, ale w niektórych miejscach zawiera uwagi „polityczne”. Pani premier odrzuciła konkluzję jakoby Belgrad nie poczynił żadnych postępów w dziedzinie wolności słowa, mediów i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim.