Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 28 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W przeddzień rozpoczęcia szczytu G20 ambasador USA w Madrycie przekonywał o konieczności ściślejszej współpracy USA z UE. Słowacja deklaruje proeuropejską orientację. Kryzys humanitarny nie zagraża już mieszkańcom Kosowa Północnego. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

USA zamierzają przedefiniować relacje z UE. „Intencją Stanów Zjednoczonych jest redefinicja „asymetrycznych” stosunków z UE, niezależnie od tego czy i w jaki sposób dojdzie do brexitu. Celem USA jest stawienie czoła rosnącym wpływom Chin”, powiedział ambasador USA w Hiszpanii Gordon Sondland. Prawdziwym celem USA i UE powinno być zacieśnienie partnerstwa, aby móc skuteczniej rywalizować z Państwem Środka.

„USA i UE powinny ponadto dążyć do ustanowienia globalnego systemu opartego na pewnych standardach postępowania, w których to Chiny będą podążały naszym krokiem, a nie na odwrót”, dodał ambasador podczas spotkania z dziennikarzami w Madrycie, na którym obecny był przedstawiciel redakcji EURACTIV.

W zeszłym miesiącu w wywiadzie dla EURACTIV Sondland powiedział m.in., że USA nie może utrzymywać współpracy wywiadowczej i technologicznej z Europą, chyba że UE Wspólnota „zapomni o Huawei”.

BRATYSŁAWA

Proeuropejska wyspa Europy Środkowej. Trzech najwyższych przedstawicieli państwowych: prezydent Zuzana Čaputová, marszałek parlamentu Andrej Danko i premier Peter Pellegrini podpisało wspólną deklarację, w której zapewniają o proeuropejskiej i proatlantyckiej orientacji kraju. „Uważam, że w interesie Słowacji leży mówienie jednym głosem o wartościach zarówno w kraju, jak i za granicą” – stwierdziła Čaputová.

BELGRAD

KFOR: brak oznak kryzysu humanitarnego w północnym Kosowie. Vincenzo Grasso, rzecznik dowodzonych przez NATO sił Kosovo Force (KFOR), oznajmił, że nie ma ryzyka wystąpienia kryzysu humanitarnego w północnym Kosowie.

Władze serbskie i przedstawiciele Serbów kosowskich poinformowały o niedoborach żywności i innych towarów konsumpcyjnych, co ma wynikać z ceł na towary pochodzące z Serbii. Rząd Kosowa zaprzeczył tym doniesieniom.

PARYŻ

Co zamierza Macron? Francuski prezydent chce osiągnąć porozumienie w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w UE podczas niedzielnego szczytu europejskich przywódców w Brukseli. W przeciwnym razie UE „wkroczy w cykl dysfunkcji instytucjonalnej”, powiedział Emmanuel Macron podczas wizyty w Japonii przy okazji szczytu G20.

Francja walczy o klimat. Zgromadzenie Narodowe przyjęło w czwartek prawo, które zakłada realizację ambitnej polityki klimatycznej. Program przewiduje osiągnięcie neutralności w spalaniu dwutlenku węgla do 2050 r. i zmniejszenie spalania zużycia paliw kopalnych o 40 proc. do 2030 r.

BRUKSELA

Zakończenie śledztwa w sprawie ataków terrorystycznych. Dochodzenie w sprawie ataków w Brukseli z 22 marca 2016 r., które trwało ponad trzy lata zostało zakończone. Nie jest jeszcze jasne, kiedy zostanie ustalona data procesu. W atakach zginęło 32 osoby a 340 zostało rannych.

LONDYN

Fundusze dla Walii. Szczegóły dotyczące nowego funduszu mającego zastąpić pomoc gospodarczą UE dla Walii po dokonaniu się brexitu zostaną ogłoszone w 2020 r. Początkowo miały zostać opublikowane pod koniec 2018 r.

RZYM

Włochy unikną konsekwencji nadmiernego zadłużenia? Komisja Europejska ustaliła warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch. „Można znaleźć rozwiązanie, ale Włochy muszą wykazać się dobrą wolą i potwierdzić, że będą respektować zasady w przyszłości”, zacytowała zbliżone do KE źródło włoska agencja ANSA.

Zabrakło mili. Statek ratunkowy „Sea-Watch” próbował zawinąć do portu na wyspie Lampedusa, ale włoskie władze nakazały kapitan statku wyłączenie silników w odległości mili od celu. Sprawa statku jest przyczyną konfliktu dyplomatycznego między Rzymem w Hagą. Statek pływa pod holenderską banderą.

ATENY

Grecja będzie wydobywać surowce? Grecja podpisała umowę joint venture z Exxon Mobil, Total i Hellenic Petroleum w sprawie wierceń poszukiwawczych węglowodorów na zachód i południowy zachód od Krety, poinformowała Ateńsko-Macedońska Agencja Informacyjna.

Według ambasadora USA w Grecji podpisanie umowy może zwiększyć potencjał greckiej gospodarki i otworzyć dla niej nowe perspektywy, inne poza turystyką. Ponadto może przyczynić się do zwiększenia znaczenia geopolitycznego oraz przyciągnięcia inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, stwierdził Geoffrey Pyatt. 

NIKOZJA

Wzrost migrantów. Według cypryjskiego ministra spraw wewnętrznych Constantinosa Petridesa na wyspie odnotowano znaczny wzrost liczby migrantów z krajów trzecich, którzy przybywają z Turcji z „milczącą aprobatą” Ankary. W 2018 r. liczba ta wynosiła 2 tys. osób, podczas gdy w 2017 tylko 137. Znaczna część migrantów przeprawia się przez Cypr Północny – nieuznawane przez społeczność międzynarodową państwo, zamieszkiwane w większości przez Turków.

WARSZAWA

Import węgla. Polska jest jednym z największych importerów węgla z Donbasu na Ukrainie, gdzie nieprzerwanie od 2014 r. toczy się wojna. W ciągu ostatnich dwóch lat sprowadzono ponad 300 tys. ton surowca.

PRAGA

Sprawozdanie z audytu w końcu dotarło. Projekt raportu Komisji Europejskiej stwierdza, że czeski premier Andrej Babiš ma wpływ na dystrybucję oficjalnych dotacji unijnych napływających do Czech. Według Ministerstwa Rolnictwa Czech Praga ma dwa miesiące na reakcję. Podejrzewa się, że Babiš, drugi najbogatszy Czech, nadal jest właścicielem ogromnej firmy chemicznej, spożywczej i medialnej Agrofert mimo że formalnie przekazał prawo własności funduszom powierniczym.

Niepokojący wzrost emisji z transportu. W porównaniu z 1993 r. wydzielanie gazów cieplarnianych w Czechach spadło o 22 %, ale ich emisja w trakcie transportu wzrosła o 80%.

BUKARESZT

Socjaliści z UE zadowoleni z nowego oblicza Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Premier Rumunii Viorica Dancila stwierdziła, że Partia Europejskich Socjalistów (PES) docenia proeuropejski stosunek oraz zmianę w podejściu nowego kierownictwa PSD. Na początku tego roku relacje między PES a partią rządzącą Rumunii pogorszyły się w związku z próbą osłabienia rządów prawa w Rumunii.

Od czerwca 2018 r. były lider PSD Liviu Dragnea przebywa w więzieniu, a Dancila przyznała że rząd nie jest zainteresowany forsowaniem kontrowersyjnych reform. „Razem jesteśmy silniejsi, a partia, której przewodzę, jest zdecydowana zacieśnić relacje z europejskimi socjaldemokratami” – stwierdziła Dancila.

SOFIA

Współczynnik NEET. Według Eurostatu w 2018 r. w Bułgarii 20,9 proc. obywateli między 20 a 34 rokiem życia pozostawała poza sferą edukacji i zatrudnienia. W przypadku kobiet wskaźnik wyniósł 26,2 proc., mężczyzn 15,9 proc. Bułgaria jest jednym z trzech państw z najwyższym współczynnikiem NEET: Włochy uzyskały 28,9 proc. a Grecja 26,8 proc.

WILNO

Szwedzkie banki i kryzys ekonomiczny. Parlamentarna Komisja Finansów i Budżetu wydała wstępne wnioski w sprawie kryzysu finansowego i gospodarczego w latach 2008-2012. Według niej bank litewski, Ministerstwo Finansów i rząd nie zapewniły skutecznego nadzoru finansowego, zwłaszcza w przypadku dużych banków szwedzkich, co pogłębiło kryzys.

ZAGRZEB

Powód do dumy. Premier Chorwacji Andrej Plenković pogratulował w czwartek nowej Sekretarz Generalnej Rady Europy Mariji Pejčinović Burić. „Jest to największy międzynarodowy sukces Chorwacji o charakterze politycznym i dyplomatycznym” – przyznał Plenković.