Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 27 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Coraz bliżej kontrowersyjnego „Pakietu Mobilności”, dotyczącego pracowników delegowanych.  We Włoszech zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie eutanazji. Kolejny aresztowany w sprawie zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Blisko Pakietu Mobilności. Przedstawiciele komisji transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego przegłosowali we wtorek decyzję dla prowadzenia dalszych rozmów w sprawie tzw. Pakietu Mobilności. Trzy dokumenty, wchodzące w skład Pakiety, dyskutowane podczas wtorkowych obrad komisji zostały przyjęte znaczną większością głosów. Dalsze prace będą toczyć się między Komisją Europejską, PE i Radą UE.

Pakiet Mobilności to nazwa dla zbioru przepisów, mających na celu regulację unijnej branży transportowej. Strona Polska podnosi, że przygotowane przepisy są niekorzystne dla polskich przewoźników. Pojawiają się nawet opinię o wyeliminowaniu z zachodnich rynków przedsiębiorców znad Wisły.

Bułgaria będzie najprawdopodobniej dążyła do anulowania części przepisów Pakietu Mobilności przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, jeśli w toku prac nie zostaną zawarte kompromisy w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach – powiedział członek komisji transportu PE, Bułgar Peter Vitanow z frakcji socjalistów. Poza Bułgarią i Polską, także inne państwa regiony sprzeciwiają się zmianom, w tym. Rumunia, Węgry, Łotwa i Litwa.

Zmiany, określane niekiedy „pakietem Macrona”, wprowadzają m.in nowe zasady dla kierowców delegowanych – przede wszystkim wyższą płacę minimalną czy regulację ich pobytu w hotelach. Oznacza to dodatkowe koszty dla przedsiębiorców z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest powrót pustych ciężarówek do kraju pochodzenia raz na cztery tygodnie.

Wymienione państwa regionu twierdzą, że byłby to nielegalny środek protekcjonistyczny, który przyczyniłby się do konieczności zmniejszenia zatrudnienia. Vitanow twierdzi, że Sofia oraz lokalny przemysł transportowy powinien pójść na kompromis w niektórych kwestiach, aby uzyskać zmiany w tych najbardziej niekorzystnych.

RZYM

Kontrowersje wokół eutanazji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w niektórych przypadkach pomoc w dokonaniu eutanazji nie powinna być karana. Decyzja sądu dotyczyła polityka partii Włoscy Radykałowie, Marco Cappato, – oskarżonego o pomoc w dokonaniu eutanazji 40-letniemu niewidomemu DJowi Fabiano Antonianiemu, który odebrał sobie życie w szwajcarskiej klinice w 2017 r. Lewica zażądała, by sprawą natychmiast zajął się parlament, by przegłosować „prawo do wolności (tj. eutanazji)”. Głos w sprawie zabrał Kościół katolicki, krytycznie odnosząc się do wyroku włoskiego Trybunału.

BRATYSŁAWA

Kolejne aresztowania. To nie koniec zatrzymań w sprawie morderstwa dziennikarza Jana Kuciaka. Inspekcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymała byłego szefa wywiadu policji finansowej, Pawola Worobjowa. Miał on nielegalnie sprawdzać dane dziennikarzy, w tym Jana Kuciaka a także prokuratorów. Informacje pochodzące z policyjnej bazy danych miały z kolei trafić do Mariána Kočnera – oskarżonego o zamordowanie słowackiego dziennikarza. 

MADRYT

Nowa partia na lewicy. Według najnowszego sondażu Centro de Investigaciones Sociológicas (CIS) Partia Socjalistyczna (PSOE) cieszy się poparciem 27 proc. wyborców. To mniej o 3,5 proc. w porównaniu z wyborami z 28 kwietnia br. Najnowsze badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed ogłoszeniem nowych wyborów, zaplanowanych na 10 listopada oraz przed informacją o starcie nowego ugrupowania na lewicy: Más País – dowodzonego przez jednego ze współzałożycieli Podemos, Íñigo Errejóna. 35-letni polityk opuścił w styczniu Podemos z powodu sporów z sekretarzem generalnym ugrupowania Pablo Iglesiasem i postanowił kontynuować karierę w polityce na własny rachunek. 

Analitycy sugerują, że nowe ugrupowanie może przyczynić się do rozdrobnienia sceny politycznej i podziału głosu na lewicy, osłabiając wynik wyborczy socjalistów oraz Podemos. Co z kolei może sprzyjać siłom prawicowym – konserwatywnej Partii Ludowej, centrowym Obywatelom oraz skrajnie prawicowej partii Vox.

PRAGA

Nie będzie czeskiego impeachmentu. Większość senatorów usiłuje pociągnąć prezydenta Milosa Zemana do odpowiedzialności za kilkukrotne naruszenie konstytucji. Potrzebują do tego wsparcia przedstawicieli izby niżej parlamentu. Współpraca na tym polu wydaje się mało prawdopodobna. Wczoraj zarówno rządząca partia ANO, jaki socjaldemokraci odmówili działania na szkodę głowy państwa. Debata parlamentarna poświęcona poczynaniom prezydenta zmieniła się w w emocjonalną wymianę zdań między zwolennikami i przeciwnikami Zemana.

PARYŻ

Zmarł Jacques Chirac. Były francuski prezydent zmarł w wieku 86 lat. Głową państwa był w latach 1995-2007. Od ponad dekady stan jego zdrowia systematycznie się pogarszał. W 2011 r. został skazany za korupcję. Był jednak ostatnim jak dotąd prezydentem, któremu udało się uzyskać reelekcję.

O śmierci Jacques’a Chiraca poinformował jego zięć Frédéric Salat-Baroux. „Prezydent zmarł dziś rano spokojnie w otoczeniu najbliższych” – przekazał agencji prasowej AFP Salat-Baroux, który jest mężem córki zmarłego prezydenta Claude Chirac.

[Michał Strzałkowski; EURACTIV.pl]

SOFIA

Reforma szkolnictwa. Tendencje demograficzne sugerują. że Bułgaria musi lepiej inwestować w umiejętności zawodowe swoich obywateli – wynika z corocznego opracowania „Monitor Kształcenia i Szkolenia Komisji Europejskiej”, opisującego zmiany w krajowych systemach kształcenia i szkolenia w całej Wspólnocie.

W opinii ekspertów rząd powinien kontynuować reformę systemu szkolnictwa oraz spróbować dostosować programy nauczania do potrzeb rynku pracy. W raporcie zauważono spadek prestiżu zawodu nauczyciela oraz starzenie się kadr tegoż zawodu.

BUKARESZT

Odrzucono kandydaturę Plumb. Nominacja rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej została wczoraj odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). To efekt kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego Rovany Plumb. Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu procedury, które jak utrzymuje rzeczniczka KE Mina Andreewa, nie musi oznaczać wymiany kandydata.

Więcej o sprawie przeczytają Państwo tutaj i tutaj

ATENY

Promowanie edukacji klimatycznej. Rząd Nowej Demokracji planuje zwiększyć rolę nauczania świadomości ekologicznej w ramach programu szkolnego – powiedział minister edukacji Niki Kerameus w wywiadzie dla redakcji EURACTIV.com.

BERLIN

Podatek od węgla. CDU zastanawia się nad podniesieniem podatku od emisji dwutlenku węgla. W ubiegły piątek rząd przedstawił długo oczekiwany plan dla klimatu. Nie zdobył on jednak zbyt wielu entuzjastów. Krytycy podnoszą, że nie jest wystarczająco progresywny i w rzeczywistości niewiele zmieni w kwestii ochrony środowiska. Z obozu rządzącej partii CDU zaczęły dochodzić informacje o gotowości do zmiany stanowiska w sprawie podatku od emisji dwutlenku węgla. Do tej pory politycy CDU byli przeciwni ustanowieniu drastycznych podwyżek dla emitentów CO2 do atmosfery, co spotkało się z krytyką m.in. Zielonych.

Gotowość do podjęcia tematu wyraziła także koalicyjna SPD. Obecnie planuje się nałożyć podatek w wysokości 10 euro na każdą tonę emitowanego CO2 począwszy od 2021 r. Zmiany przyczyniłyby się do wzrostu cen benzyny o średnio 3 gr na litrze. Dodatkowo od 2025 r. cena za tonę emisji miałaby wynosić już 35 euro.

LUBLANA

Spór z KE. Słoweński premier Marjan Šarec powiedział wczoraj, że jest niezadowolony z postawy odchodzącej Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji dotyczących przystąpienia Chorwacji do strefy Schengen. „Zagrzeb nie rozwiązał sporów granicznych praktycznie z żadnym państwem. Jak możemy pominąć te kwestie (…)?” – pytał szef rządu, zapowiadając jednocześnie podjęcie „środków politycznych”, jeśli unijna egzekutywa da Chorwacji zielone światło na wejście do obszaru bez kontroli granicznych. 

Wypowiedź premiera to pokłosie sporu granicznego między Słowenią i Chorwacją, o którym pisaliśmy we wczorajszej edycji „The Capitals”.

ZAGRZEB

Zwycięstwo z ASF. Chorwacja uzyskała status kraju wolnego od ASF (afrykański pomór świń). W 2013 r. na to bałkańskie państwo został nałożony zakaz sprzedaży wieprzowiny na rynek unijny. „To wynik długoterminowego wdrożenia kompleksowych środków weterynaryjnych w celu monitorowania, kontroli i zwalczania tej choroby” – napisało w oświadczeniu ministerstwo rolnictwa.

BELGRAD

Presja na Kosowo? Serbska premier, Ana Brnabić, powiedziała, że po zbliżających się przedterminowych wyborach parlamentarnych w Kosowie, rząd tego kraju może znaleźć się pod międzynarodową presja ze strony wielu państw na świecie, by znieść cła nałożone na produkty pochodzące z Serbii.