Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 26 kwietnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemcy notują wzrost prawicowego populizmu, do Marine Le Pen oraz Geerta Wildersa dołącza nowy sojusznik, a premier Japonii chwali państwa Grupy Wyszehradzkiej – między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN

Niemiecki prawicowy populizm. Stowarzyszona z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec Fundacja Friedricha Eberta opublikowała nowe opracowanie, które wskazuje na wzrost prawicowego populizmu u naszych zachodnich sąsiadów.

Jedna trzecia obywateli podziela nieliberalne poglądy, np. w kwestii równości wobec prawa. Analitycy zwracają uwagę na to, że klasa średnia znajduje się na granicy utraty orientacji prodemokratycznej.

PARYŻ

Francuskie nieporozumienia z Niemcami. Prezydent Emmanuel Macron rozmawiał wczoraj przez trzy godziny z dziennikarzami w Pałacu Elizejskim. Wśród wielu tematów poruszono m.in. rozwiązania, jakie należy podjąć w związku z kryzysem wokół protestów ruchu „żółtych kamizelek”.

Macron powiedział ponadto, że Francja nie zawrze żadnego traktatu handlowego z krajami nieprzestrzegającymi paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. W tej sprawie nie ma zgody między Paryżem a Berlinem.

Zamrożone francuskie miejsca w PE. Jeśli Wielka Brytania przeprowadzi wybory do Parlamentu Europejskiego, Francuzi wybiorą 79 europarlamentarzystów, ale tylko 74 będzie mogło wykonywać swoje obowiązki. Pozostali będą musieli poczekać na finalizację brexitu.

BRUKSELA

Wizy humanitarne. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjrzał się sprawie rodziny z Aleppo, która ubiegała się bez sukcesu w belgijskim konsulacie w Bejrucie o krótkoterminową wizę humanitarną.

Belgijscy prawnicy reprezentujący rodzinę stwierdzili, że odmowa naruszyła prawa rodziny gwarantowane na mocy art. 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

LONDYN

Świąteczna reklama polityczna. Z danych ujawnionych przez Facebooka wynika, że Partia Brexit Nigela Farage’a była najaktywniejsza w zakresie reklamy politycznej w okresie Świąt Wielkanocnych, zdecydowanie przewyższając środki, jakie przeznaczyły na promocję pozostałe partie.

MADRYT

Sanchez i Rajoy o partii Vox. Premier Pedro Sanchez powiedział w wywiadzie dla „El Pais”, że rozmawiał ostatnio z byłym premierem Mariano Rajoyem (Partia Ludowa) o rosnącym wpływie skrajnie prawicowej partii Vox na hiszpańska politykę.  

Partia Socjalistyczna jest faworytem niedzielnych wyborów, ale do rządzenia będzie potrzebowała koalicji. Najprawdopodobniejsza wydaje się ta z lewicową partią Unidas-Podemos.

RZYM

Ilościowy wzrost prekariuszy. Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zwraca uwagę na dwukrotny wzrost od 2006 r. liczby pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu. Ponadto, w ostatnim dziesięcioleciu do 15,4 proc. wzrósł odsetek prac tymczasowych. Średnia OECD wynosi tymczasem 11,2 proc.

WARSZAWA

Putin „uratował” Donieck i Ługańsk. Władimir Putin powiedział wczoraj, że nie ma nic złego w wydawaniu rosyjskich paszportów mieszkańcom zbuntowanych ukraińskich obwodów. Rosyjski prezydent porównał ten proceder do przyznawania przez Polskę Karty Polaka, która dostępna jest m.in. dla Ukraińców polskiego pochodzenia (a także obywateli innych państw byłego ZSRR o polskich korzeniach). Zdaniem Putina jedyna różnicą jest znacznie gorsza sytuacja w Doniecku i Ługańsku związana z nieprzestrzeganiem podstawowych praw człowieka.

Uzyskanie Karty Polaka nie oznacza jednak zdobycia polskiego obywatelstwa, a jedynie szeregu ułatwień wizowych, biznesowych czy edukacyjnych oraz darmowego wstępu do państwowych muzeum i zniżek na podróże koleją.

W obronie prawdziwych kobiet. Niezależny europarlamentarzysta Dobromir Sośnierz (KORWiN), rozpoczął kontrowersyjną kampanię przed wyborami do PE. Jego misją w Brukseli będzie walka „przeciwko feministkom w obronie prawdziwych kobiet”. Sośnierz popiera „Polexit”, wierząc, że Polska powinna rozwijać się poza strukturami UE.

BRATYSŁAWA

Tokio chwali gospodarki V4. „Japońskie firmy bardzo szybko zdały sobie sprawę z ogromnego potencjału krajów V4” – powiedział japoński premier Shinzo Abe podczas spotkania z premierami Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

Firmy, takie jak Toyota czy MinebeaMitsumi już działają w regionie. „Stabilny wzrost gospodarczy wzmacnia znaczenie krajów wyszehradzkich w Europie, a wiele japońskich firm lokuje tu swoje siedziby lub oddziały” – dodał Abe.

PRAGA

Razem przeciwko UE. Tomio Okamura lider skrajnie prawicowej opozycyjnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia połączył siły z Marine Le Pen i Holendrem Geertem Wildersem, aby przyczynić się do zmniejszenia uprawnień UE oraz wzmocnienia roli państw narodowych. Le Pen i Wilders byli wczoraj w Pradze, aby wesprzeć partię Okamury przed majowymi wyborami do PE.

Rządząca Partia ANO cieszy się największym poparciem (28 proc.) przed wyborami do PE. Na drugim miejscu plasuje się Obywatelska Partia Demokratyczna z 12 proc. Partia Piratów jest na trzecim miejscu z 10,5 proc., natomiast Komunistyczna Partia Czech i Moraw ma 10 proc.

BUKARESZT

Pytania referendalne. Prezydent Klaus Iohannis ogłosił pytania referendalne w sprawie wymiaru sprawiedliwości, które odbędzie się w dniu 26 maja. Wyborcy zostaną m. in. zapytani o kwestię amnestii w sprawach korupcyjnych.

ATENY

„Nowa Demokracja” cenzorem Webera. Rządząca Syriza oskarżyła główną opozycyjną partię o „cenzurowanie” Spitzenkandidata Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera, który rozpoczął w mijającym tygodniu swoją kampanię w Atenach.

SOFIA

Defraudacja unijnych pieniędzy. W ostatnich tygodniach Bułgarią wstrząsnęły rewelacje na temat luksusowych nieruchomości polityków, które miały zostać nabyte po szokująco niskich cenach. Wczoraj z kolei bułgarscy prokuratorzy oskarżyli pierwsze osoby podejrzewane w sprawie nadużyć funduszy UE przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.

W ubiegłym tygodniu do dymisji podał się wiceminister gospodarki Aleksander Manolew. Stało się tak na skutek medialnych doniesień o tym, że polityk wraz z rodziną nabyli dom na luksusowym osiedlu wakacyjnym w pobliżu południowego miasta Sandanski – zbudowanego z unijnych dotacji na pensjonaty na obszarach wiejskich.

Skandal dotyczący luksusowych apartamentów miał negatywny wpływ na notowania rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego rozwoju Bułgarii), wynika z badań przeprowadzonych w dniach 12-22 kwietnia.

ZAGRZEB

Niewielki wzrost zatrudnienia. Minister pracy Marko Pavić powiedział, że chorwacka stopa bezrobocia na poziomie 7,5 proc. jest niższa niż średnia w strefie euro. Z kolei wskaźnik zatrudnienia jest jednym z najniższych w UE i wynosi 65,2 proc.

SARAJEWO

CIA w Bośni. Vaughan Bishop, zastępca dyrektora CIA przebywa w Sarajewie, gdzie będzie rozmawiał z Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa BiH (OSA). Analitycy twierdza, że rozmowy skupią się na bojownikach i ich rodzinach wracających z Syrii i Iraku, migracji oraz napięciach wewnętrznych w BiH.

LUBLANA 

Propozycje rozwiązań problemów demograficznych. Słowenia ma ósmą najstarszą populację na świecie. Przewodnicząc Słoweńskiej Partii Demokratycznej Janes Janša zalecił przeniesienie wszystkich słoweńskich aktywów państwowych do funduszu demograficznego, z którego wypłacano by zasiłki dla rodzin.

BELGRAD

Serbia liderem w zatrudnieniu kobiet w sektorze IT. Premier Ana Brnabić powiedziała, że Serbia jest regionalnym liderem pod względem zatrudnienia kobiet w branży IT. Średnia dla UE wynosi 17 proc., podczas gdy w Serbii jest to 26 proc.