Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 25 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Cztery bałkańskie państwa rywalizują o inwestycję Volksvagena, którą niemiecki koncern wstrzymał w związku z wydarzeniami w Syrii. Rosja przerzuca do Serbii najnowocześniejszy sprzęt wojskowy na wspólne ćwiczenia wojskowe pod Belgradem. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BELGRAD/BUKARESZT/ZAGRZEB

Kto zbuduje fabrykę? Cztery kraje Europy Południowo-Wschodniej pozostają w grze o przejęcie inwestycji, którą niemiecki koncern samochodowy planował w Turcji. Wydarzenia w Syrii skłoniły szefostwo Volksvagena do zmiany planów.

W środę (23 października) kierownictwo Volksvagena poinformowało brukselską redakcję EURACTIV, że obecnie nie trwają poszukiwania nowej lokalizacji dla fabryki samochodów. Jednak czwórka państw z Bałkanów: Serbia, Bułgaria, Rumunia oraz Chorwacja sondują możliwość przejęcia inwestycji wartej 1,4 mld euro. Dla każdego z państw to szansa na nowe miejsca pracy oraz znaczący impuls dla gospodarki.

Najbardziej konkretna i najszybsza okazała się Bułgaria, która do ostatniej chwili rywalizowała z Turcją w pierwotnym wyścigu o budowę fabryki. Rząd zaoferował podwojenie oferty poprzez zwiększenie dotacji rządowej dla VW ze 130 mln do 260 mln euro. Sofia obiecuje także znaczne inwestycje infrastrukturalne, w tym m.in. budowę autostrady do Widyń (potencjalnej lokalizacji fabryki) oraz poprawy połączenia kolejowego z Sofią.

Tymczasem podczas wspólnej poniedziałkowej (21 października) konferencji prasowej z niemieckim ministrem gospodarki Peterem Altmaierem, prezydent Serbii Aleksandr Vuczicz powiedział, że jego kraj zaoferował VW więcej niż pozostałe państwa regionu.

Rumunia nie zamierza oddać pola sąsiednim krajom i premier Viorica Dăncilă poinformowała o skontaktowaniu się z zarządem VW. Ponadto minister handlu i przedsiębiorczości Radu Oprea był już w Niemczech i przedstawił ofertę kraju. Szczegółów – jak na razie – nie znamy. Wiadomo jedynie, że zakład miałby zostać wybudowany w Arad na zachodzie kraju. Lokalne władze już zarezerwowały 1100 hektarów ziemi na inwestycję. 

Chorwacja jako ostatnia dołączyła do wyścigu. Rząd poinformował o tym podczas poniedziałkowej (21 października) wizyty Peter Altmaiera w Zagrzebiu. „Naszym kluczowym celem jest odzyskanie zaufania niemieckich inwestorów i zapewnienie ich, że panuje u nas przyjazna dla inwestorów atmosfera, jedne z najbardziej konkurencyjnych ram prawnych i wiele innych korzyści, takich jak wysoko wykwalifikowana siła robocza oraz położenie geostrategiczne”, powiedział minister gospodarki Darko Horvat.

Więcej o wstrzymaniu przez VW inwestycji w Turcji przeczytają Państwo tutaj.

BELGRAD

Wspólne ćwiczenia. Dywizjon rakiet S-400 i bateria Pancyr-s zostaną wykorzystane podczas wspólnych ćwiczeń rosyjskich i serbskich sił wojskowych. To pierwszy raz, gdy te najnowocześniejsze systemy zostaną wykorzystane w ćwiczeniach poza granicami Rosji – poinformowała agencja informacyjna Sputnik (24 października), powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony. S-400 to rosyjski system obrony ziemia-powietrze. Pancyr-s to z kolei bateria przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego. Wspólne ćwiczenia to część projektu o nazwie Słowiańska Tarcza 2019 r., ćwiczeń które rozpoczęły się w czwartek na lotnisku wojskowym Batajnica pod Belgradem. 

BERLIN

Turyngia głosuje. Jeden z ostatnich sondaży opublikowany przed niedzielnymi wyborami samorządowymi w Turyngii sugeruje, że rządząca koalicja lewicy (Die Linke), socjaldemokracji (SPD) i zielonych (Die Grünen) nie może być pewna odnowienia mandatu do rządzenia. Poparcie dla Die Linke waha się na poziomie 28 proc., podczas gdy chrześcijańska demokracja (CDU) i prawicowa AfD mogą liczyć na 24 proc. SPD cieszy się poparciem 9 proc. ankietowanych a Zieloni 8 proc. Do lokalnego parlamentu powinni wejść także liberałowie (FDP) z 5 proc. poparciem.

MADRYT

Ekshumacja gen. Franco. Hiszpańskie władze ekshumowały w czwartek (24 października) szczątki dyktatora Francisco Franco z okazałego mauzoleum, gdzie do tej pory spoczywał. Ciało przeniesiono na niewielki cmentarz w Migorrubio w Madrycie, gdzie spoczywa jego żona.

Ekshumacja położyła kres „moralnemu upokorzeniu; wywyższeniu dyktatora w przestrzeni publicznej” – powiedział premier Pedro Sanchez. Decyzja o przeniesieniu zwłok gen Franco została podjęta przez parlament jeszcze w 2017 r.

Więcej o sprawie przeczytają Państwo tutaj, tutaj i tutaj

PARYŻ

Breton potwierdzony. Emmanuel Macron poinformował wczoraj oficjalnie o wyznaczeniu Thierriego Bretona na stanowisko komisarza w Komisji Europejskiej.

Więcej o sylwetce francuskiego kandydata do nowej Komisji Europejskiej przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Dodatkowe wyjaśnienia. Projekt ustawy budżetowej „nie stanowi żadnego zagrożenia” – powiedział włoski minister finansów Roberto Gualtieri w związku z prośbą Komisji Europejskiej o dodatkowe wyjaśnienia.

Włochy planują na przyszły rok walkę z plagą unikania płacenia podatków m.in. poprzez organizację kampanii społecznych w celu zwiększenia wykorzystania płatności cyfrowych. Minister nie przedstawił jednak szacunkowych dochodów.

PRAGA

Konflikt interesów premiera. Wstępne wyniki prac senackiej komisji oceniającej raport Komisji Europejskiej w sprawie premiera Andreja Babisza potwierdziły, że doszło do konfliktu interesów w przypadku szefa rządu.

Senacka komisja potwierdziła, że premier zachował wpływ na przedsiębiorstwo agrochemiczne Agrofert, które otrzymało fundusze z UE. Komisja czeskiego Senatu podzieli się ustaleniami z reszta izby wyższej w przyszłym tygodniu.

Więcej o konflikcie interesów premiera Babisza przeczytają Państwo tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

BUKARESZT

Dotrzymanie obietnicy. Ludovic Orban zaprezentował skład swojego gabinetu. Wśród nominowanych znalazło się kilku byłych ministrów, ale są także nowe twarze. Orban dotrzymał obietnicy zmniejszenia liczby ministerialnych stanowisk. Przyszły rząd ma składać się z jednego wicepremiera i 15 ministrów. Obecnie te proporcje są większe i wynoszą 3 wicepremierów i 21 ministrów. Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na przyszły tydzień.

ZAGRZEB

Presja migracyjna. Unia Europejska przeznaczy 2 mln euro na pomoc Bośni i Hercegowinie w związku z kryzysem migracyjnym. Sarajewo potrzebuje wsparcia w związku z sytuacją tysięcy migrantów, którzy próbując dotrzeć do Europy Zachodniej przez Bałkany utykają w martwym punkcie w zachodnich prowincjach BiH przez zamkniętą granicę z Chorwacją.

Podczas wizyty w Zagrzebiu minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrman podziękował chorwackiej policji za ochronę granicy UE. Polityk wyraził jednak zaniepokojenie rosnącą nielegalną liczbą migrantów w państwach Bałkanów Zachodnich.