Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 24 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Powyborczy szok w Holandii. Niemieccy politycy za „europejską wersją islamu”, tymczasem w Kongresie USA będzie procedowana ustawa dotycząca zacieśnienia współpracy między USA a Izraelem, Cyprem i Grecją. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

HAGA

Powyborczy szok. Nie premier Mark Rutte i nie gwiazda holenderskiej prawicy Thierry Baudet, ale Partia Pracy (PvdA) osiągnęła najlepszy wynik we wczorajszych wyborach do PE. Tak wynika z sondażu exit poll. Pięć mandatów dla PvdA, cztery dla rządzącej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). natomiast Forum na rzecz Demokracji (FvD) Baudeta z trzema mandatami. Największym przegranym Geert Wilders i jego Partia Wolności (PVV), powyborczy sondaż daje im jeden mandat.

Komentatorzy podkreślają, że do zaskakujących wyników (w żadnym badaniu przed wyborami Partia Pracy, do której należy Frans Timmermans nie cieszyła się największym poparciem) przyczyniła się wyższa niż w 2009 i 2014 r. frekwencja, szacowana na ponad 40 proc.

BERLIN

Niemieccy politycy za „europejską wersją islamu”. Minister zdrowia Jens Spahn i premier kraju Szlezwik-Holsztyn, Daniel Günther opublikowali w czwartek w regionalnym dzienniku „Rheinische Post” artykuł wzywający m. in. do powstania bardziej postępowej formy islamu – dostosowanej do europejskiego stylu życia. 

ATENY/NIKOZJA

USA wkraczają do gry. Po tygodniach spotkań i uzgodnień, amerykańscy senatorzy przedstawili propozycję ustawy, które wzmocniłaby więzi USA z Izraelem, Grecją i Cyprem. Partnerstwo wschodnio-śródziemnomorskie jest inicjatywą popieraną zarówno przez Demokratów, jak i Republikanów. Dotyczy zaangażowania USA w regionalne kwestie energetyczne. Przyczyni się do poprawy współpracy w dziedzinie obronności. Kongres USA nie będzie również przymykał oka na poczynania Turcji w regionie, które mogłyby zagrozić interesom USA bądź Izraela, Cypru i Grecji.

LONDYN

Problemy z głosowaniem. Kilkaset obywateli UE nie mogło wziąć udziału we wczorajszym głosowaniu w wyborach do PE. Jak tłumaczy Komisja Wyborcza, powodem jest zamieszanie związane z brexitem, a dokładnie zbyt krótki czas od ogłoszenia wyborów w Wielkiej Brytanii do momentu głosowania, który spowodował problemy z rejestracją. Media mówią o setkach, jednak nie brak szacunków dotyczących kilku tysięcy poszkodowanych.

BRUKSELA

Wyborcza reklama. Skrajnie prawicowy Interes Flamandzki (IF – Vlaams Belang) jest ugrupowaniem o największej liczbie fanów na portalach Facebook i Instagram. Pozwoliło to „zalać” media społecznościowe fałszywymi informacjami i prawicową propagandą. Takie informacje pojawiły się w raporcie nowojorskiej organizacji pozarządowej Avaaz, zajmującej się dezinformacją w sieci. Partia IF wydała na reklamę cyfrową około 400 tys. euro.

PARYŻ

Słodko gorzki cukier. Niemiecka grupa cukrowa Sudzucker – posiadająca od 2001 r. francuską firmę Saint Louis Sucre – ogłosiła w czwartek, że nie sprzeda udziałów francuskim rolnikom. Związek plantatorów buraków cukrowych (CGB) miał nadzieję, utworzyć 130 nowych miejsc pracy, nabywając dwie cukrownie. Jednak przedstawiciele Sudzucker argumentują, że Francja produkuje zbyt dużo cukru i zamierzają ograniczyć produkcję dla utrzymania konkurencji.

Polityka ekologiczna Macrona. Prezydent Emmanuel Macron spotkał się z ministrami w ramach Rady obrony ekologii – nowo powstałego organu administracji państwowej do walki ze zmianami klimatu. Wśród podjętych decyzji znalazły się m. in. decyzja o zakończeniu wydobycia złota w środku dziewiczego lasu w Gujanie Francuskiej.

MADRYT

Decyzja o koalicji w niedzielę? Premier Pedro Sanchez planuje rządzić sam, ale nie wyklucza paktu koalicyjnego z lewicowym ugrupowaniem Unidas Podemos (UP). Ostateczna decyzja zapadnie po niedzielnych wyborach regionalnych i do PE. Hiszpańskie media spekulują, że UP mogłaby wejść do rządu w ramach tzw. „miękkiej koalicji”, obejmując kilka ministerstw z wyłączeniem tych najważniejszych, jak dyplomacja, gospodarka, sprawy wewnętrzne, wojsko.

WARSZAWA

Co z euro? Szef NBP Adam Glapiński powiedział, że dopóki piastuje stanowisko, dopóty Polska nie przyjmie euro ani nie przystąpi do mechanizmu ERM II. Kadencja prezesa banku centralnego trwa do 2022 r.

BRATYSŁAWA

Drogi kosztem nauki. Komisja Europejska i rząd Słowacji podjęły wspólną decyzję o przeniesieniu 70 milionów euro z rozwoju badań na budowę dróg. Ministerstwo edukacji twierdzi, że nie wpłynie to negatywnie na realizację projektów w nauce. Pieniądze pierwotnie były przeznaczone na wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorców, ale zabrakło chętnych na ich wykorzystanie.

PRAGA

Austriacki skandal a wybory. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równości płci Vera Jourová ma nadzieje, że skandal związany z byłym austriackim wicepremierem wpłynie na spadek poparcia partii nacjonalistycznych w wyborach do PE. 

Niezbyt intensywna dezinformacja. Praski Instytut studiów nad bezpieczeństwem informuje, że w tegorocznej kampanii wyborczej do PE, choć nie zabrakło prób szerzenia dezinformacji, to nie były one bardzo intensywna. Strony zajmujące się szerzeniem fake newsów w niewielkim stopniu zajmowały się kampanią. Najsilniej wspierana była partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) Tomio Okamury. 

BUKARESZT

Zerwane z rządem. Partia mniejszości węgierskiej w Rumunii (UDMR) ogłosiła, że nie poprze już żadnej z inicjatyw rządowych. UDMR nie ma przedstawicieli w w rządzie, ale poparł niektóre ustawy, w tym kontrowersyjne zmiany w systemie sprawiedliwości i prawie karnym. Oficjalnie powodem zerwania jest spór o prace budowlane na cmentarzu wojskowym. Jednak analitycy wskazują, że nieformalna koalicja z rządząca socjaldemokracją przyczyniła się do spadku poparcia dla UDMR (obecnie poniżej progu wyborczego wynoszącego 5 proc.).

SOFIA

Sondaże. Rządzący Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) na czele sondaży z 31,1 proc. poparcia. Główna opozycyjna siła, tj. Partia Socjaldemokratyczna cieszy się poparciem 26,6 proc. badanych. Na trzecim miejscu Ruch na rzecz Praw i Wolności z 13,9 proc Tuż za podium nacjonaliści z Bułgarskiego Ruchu Narodowego (VMRO) z 6 proc.

ZAGRZEB

Samoloty. Minister obrony Damir Krstičević powiedział, że rząd pozostaje zdeterminowany, by jak najszybciej rozwiązać kwestię zakupu samolotu bojowego dla armii. Trwają dyskusje ze Szwecją i USA. W zeszłym roku umowa z Izraelem nie doszła do skutku, ponieważ USA nie wyraziły zgody na zakup izraelskich F-16.

LUBLANA

Większa frekwencja? Według danych lokalnych komisji wyborczych 8052 osoby zagłosowały we wstępnej fazie procesu elektoralnego w wyborach do PE. W 2014 r. pierwszego dnia zagłosowało mniej niż 5 tys. osób.

BELGRAD

Sprawozdanie w sprawie dialogu Belgradu z Prisztiną. Biuro rządu Serbii w Kosowie i Metohji zaprezentuje sprawozdanie parlamentarzystom w sprawie dialogu Belgradu z Prisztiną pod auspicjami UE w latach 2013-2019. 27 maja dojdzie odbędzie się sesja Parlamentu, na której w sprawie relacji między państwami głos zabierze serbski prezydent Aleksandar Vučić.