Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 22 marca

Tsipras krytykuje Europejską Partię Ludową i Manfreda Webera, UE zgadza się na przedłużenie brexitu, a ponadto zapowiada się polityczny powrót Martina Schulza – o tym między innymi piszemy w piątkowej edycji w „The Capitals”.

 

ATENY

Premier Grecji Aleksis Tsipras ocenił, że proeuropejskie progresywne partie powinny połączyć siły, aby uniemożliwić kandydatowi Europejskiej Partii Ludowej Manfredowi Weberowi objęcie stanowiska szefa Komisji – donoszą źródła bliskie rządowi.

„Wszystkie progresywne siły powinny się zgodzić, że ciąży na nas odpowiedzialność i obowiązek polegający na tym, by uniemożliwić wybór ekstremalnie neoliberalnego i skrajnie prawicowego bawarskiego polityka Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej” – powiedział Tsipras na czwartkowym spotkaniu socjalistów.

LONDYN

Przedłużony Brexit: Kraje członkowskie zgodziły się w czwartek, by zaoferować Wielkiej Brytanii przedłużenie brexitu co najmniej do 12 kwietnia. Do tego czasu Wielka Brytania ma przedstawić nowe propozycje, jeśli plan premier Theresy May nie uzyska aprobaty w Izbie Gmin. Jeśli ją uzyska, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 22 maja.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że jego spotkanie z May miało „pozytywny” wydźwięk. Wyraził też przekonanie, że plan wynegocjowany z UE przez May zostanie w najbliższym czasie zaakceptowany przez brytyjski parlament.

BERLIN

Powrót Schulza?: Niemiecki dziennik “Der Tagesspiegel” podaje, że były lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec i  były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chce znów wejść do politycznej pierwszej ligi. Nazwisko Schulza pojawia się w spekulacjach dotyczących tego, kto zastąpi obecną przewodniczącą partii Andreą Nahles. Zdaniem gazety mogłoby to nastąpić w najbliższym czasie.

Dziennik podkreśla, że jeśli partia wypadnie źle w wyborach europejskich i regionalnych wyborach w Bremen, Nahles będzie zmuszona do działania, a to może oznaczać również zrezygnowanie z przewodzenia partii.

PARYŻ

Twardy Brexit kosztuje: Zgodnie z badaniem wykonanym przez Fundację Bertelsmanna tzw. twardy Brexit kosztowałby Niemców ok. 10 mld euro rocznie, a Francję 8 mld euro rocznie, co oznacza, że ze wszystkich państw Wspólnoty właśnie te dwa najwięcej straciłyby na takim rozwiązaniu.

MADRYT

Walka o broń: Lider skrajnie prawicowej partii Vox Santiago Abascal zaproponował reformę hiszpańskiego kodeksu karnego oraz przepisów regulujących dostęp do broni na wzór stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje „El Pais”, chodzi o łatwiejszy dostęp i brak kar dla osób, które użyły broni w obronie swojego miejsca zamieszkania.

Spór o separatystyczne symbole: Kataloński premier Quim Torra może mieć postawione zarzuty karne, jeśli w ciągu doby nie usunie separatystycznych symboli z budynków państwowych. Jak pisze „El Pais”, dotychczas – aby ominąć przepisy – Toora zamienił jedynie żółte wstążki – symbol solidarności z osadzonymi w więzieniach dziewięcioma separatystycznymi politykami z Katalonii – na biało-czerwone.

WARSZAWA

Kłótnia o finanse: Minister finansów Teresa Czerwińska może opuścić rząd ze względu na  planowane dalsze obciążenia budżetu. Wynikają one z poszerzania istniejących programów socjalnych i dodawania nowych, bowiem w kontekście zbliżających się wyborów europejskich i parlamentarnych PiS nie chce zrezygnować z wyborczych obietnic. To z kolei rodzi napięcia w obozie rządzącym.

PRAGA

Czy Turcja jest sojusznikiem ISIS? Prezydent Czech Miloš Zeman powiedział, że Ankara jest „de facto” sojusznikiem Państwa Islamskiego. Jego wypowiedź wywołała reakcję ze strony szefa tureckiego MSZ, który stwierdził, że słowa te są nieprawdziwe, obraźliwe i nie wpisują się w tradycję dobrych relacji między dwoma państwami.

BUKARESZT

Zarzuty za korupcję: Rumuński urząd antykorupcyjny zdecydował o postawieniu w stan oskarżania wybranego z listy rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej europosła Laurentiu Rebegę, a obecnie członka grupy Europejskich Konserwatystów i Konserwatorów.

Rebega oskarżony jest m.in. o pranie brudnych pieniędzy oraz fałszerstwa związane z płatnościami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w czasach, kiedy zasiadał we władzach jednego z rumuńskich okręgów.

SOFIA

Skandal z nieruchomościami: Wszczęto śledztwo w sprawie nabycia przez wiceprzewodniczącego rządzącej partii GERB Cwetana Cwetanowa luksusowych nieruchomości po zaniżonych cenach. O sprawie poinformowało Radio Wolna Europa. Jak informuje Bivol, strona zajmująca się dziennikarstwem śledczym, w podobne sprawy uwikłani są minister sprawiedliwości Cecka Caczewa czy były minister kultury Weżdi Raszidow.

Bułgarski prezydent Bojko Borisow ostro zareagował na te informacje i powiedział dziennikarzom, że po zbadaniu sprawy podejmie „bardzo zdecydowane decyzje”. Wyraził też niezadowolenie, że taki skandal przydarzył się partii tuż przed wyborami do PE, podczas gdy różnica w sondażach między rządzącą partią GERB a opozycyjną Bułgarską Partią Socjalistyczną wynosi 2-3 proc.