Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 22 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Tusk przeciwko Europie dwóch prędkości. Europejska Partia Ludowa wkrótce podejmie decyzję na temat przyszłości Fideszu Viktora Orbana. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ZAGRZEB

Przeciwko Europie dwóch prędkości. „Mieszkając po drugiej stronie żelaznej kurtyny, doświadczyłem, co znaczy Europa dwóch prędkości. Główną rolą UE jest wyrównywanie szans, zwłaszcza dla małych państw” – powiedział przewodniczący elekt Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w chorwackiej Telewizji. Tusk zapowiedział podjęcie starań o zakończenie szkodliwego podziału na lepszą i gorszą Europę.

Kierownictwo EPL poinformowało w czwartek (21 listopada), że pod koniec stycznia zapadnie decyzja w sprawie przyszłości Fideszu Viktora Orbana w gronie europejskich chadeków. Agencja AFP informuje, że trwają wewnętrzne procedury w EPL, a ich wynik poznamy w grudniu. „Następnie rozpoczną się intensywne rozmowy” – powiedział Tusk. Wedle źródeł wysłannika EURACTIV w Zagrzebiu – gdzie odbywa się kongres EPL – „obecnie wszystkie opcje są na stole”.

Tymczasem były premier Włoch Silvio Berlusconi ostrzega przed konsekwencjami dla Europy, jakie może wywołać współpraca z „komunistycznymi Chinami”. Berlusconi wezwał także do wzmocnienia współpracy w zakresie obronności w UE „w celu powstrzymania fal migracyjnych z państw Afryki”. Przywódca Forza Italia skrytykował ponadto obecny włoski rząd, określając go „niekompetentnym”.

Z kolei premier Chorwacji Andrej Plenkowicz zaapelował o zreformowanie procedury wyborczej UE tak, by „uratować” system kandydatów wiodących (Spitzenkandidaten).

Antonio López-Istúriz nadal będzie pełnił funkcję sekretarza generalnego EPL, a Niemiec Christian Schmidt będzie kontynuował wykonywanie obowiązków skarbnika partii. EPL wybrał także 10 wiceprzewodniczących. Są to: Mariya Gabriel (Bułgaria), David McAllister (Niemcy), Helen McEntee (Irlandia), Johannes Hahn (Austria), Esther De Lange (Holandia), Antonio Tajani (Włochy), Siegried Muresan (Rumunia), Frank Proust (Francja), Paulo Rengel (Portugalia) i Petteri Orpo (Finlandia).

Szpiegowskie historie

BERLIN/SOFIA

Turcja aresztowała prawnika ambasady Niemiec w Ankarze. Yilmaz S. został aresztowany 17 września w Ankarze. Tureckie media podały, że prawnika oskarżono o „powiązania z organizacją terrorystyczną” – tj. z ruchem kaznodziei Fethullaha Gulena. Według telewizji „Deutsche Welle” aresztowany miał informować ubiegających się o azyl o niebezpieczeństwie zatrzymania przez policję po powrocie do Turcji. 

Prokuratura oskarżyła również prawnika o szpiegostwo w imieniu Niemiec. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wielokrotnie oskarżał Niemcy o ukrywanie rzekomych zwolenników próby zamachu stanu w 2016 r.

Tymczasem serbski poseł Milovan Drecun, przewodniczący komisji parlamentarnej ds. Kosowa powiedział, że w jego kraju działa wielu bułgarskich szpiegów. „Bułgaria i Chorwacja mają swoje centra wywiadowcze w Skopje” – powiedział polityk, który jest ściśle powiązany z prezydentem Aleksandarem Vucziciem.

Według Drecuna to Sofia jest odpowiedzialna za rozpowszechnianie wideo w internecie, na którym widać pracownika serbskich służb specjalnych przyjmującego pieniądze od byłego attaché wojskowego Rosji w Belgradzie George’a Klebana. W wyniku ujawnienia filmu zwołano Radę Bezpieczeństwa Narodowego, a prezydent spotkał się z ambasadorem Rosji. 

Serbska agencja wywiadu potwierdziła autentyczność filmu. Drecun uważa, że domniemane ujawnienie filmu przez bułgarskich szpiegów może zaszkodzić stosunkom rosyjsko-serbskim.

Zaledwie tydzień temu Bułgaria wydaliła jednego z sekretarzy ambasady Rosji w Sofii pod zarzutem szpiegostwa. Następnego dnia odmówiono wydania wizy obywatelowi rosyjskiemu mianowanemu na attaché wojskowego w stolicy Bułgarii. 

PARYŻ

Pojedynek z Google. Wzrasta napięcie wokół sporu o prawa autorskie. We wtorek (20 listopada) agencja AFP złożyła skargę przeciwko Google do francuskiego urzędu ds. konkurencji. AFP oskarża amerykańskiego giganta o naruszenie praw autorskich.

W październiku amerykański gigant internetowy oświadczył, że po wdrożeniu do francuskiego prawa zapisów znowelizowanej w marcu dyrektywy o prawie autorskim, nie zdecyduje się na płacenie wydawcom prasowym za cytowanie fragmentów tekstów. Google umieści jedynie odnośniki.

Więcej o sprawie przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Trudny czas dla Pięciu Gwiazd. W głosowaniu online na platformie „Rousseau” działacze Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) odrzucili propozycję nieuczestniczenia w wyborach regionalnych w Emilii-Romanii i Kalabrii. Wynik głosowania jest postrzegany jako cios dla szefa ugrupowania Luigiego Di Maio. To właśnie ten polityk wysunął propozycję nieuczestniczenia w procesie wyborczym we wspomnianych regionach, aby uniknąć kolejnej porażki wyborczej.

Pączkujące centrum. Dopiero co były premier Matteo Renzi powołał ugrupowanie Italia Viva, a kolejny z włoskich polityków, europoseł Carlo Calenda, ogłosił powstanie nowej partii. Azione, to nowy projekt europosła z frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) w PE. Jak twierdzi sam Calenda – to protest przeciwko zawarciu koalicji rządzącej z M5S.

ATENY

Limit wytrzymałości. „Europa nie może dłużej udawać, że kryzys migracyjny dotyczy tylko granicznych państw członkowskich UE” – powiedział grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas kongresu EPL w Zagrzebiu. Polityk nie poprzestał na tym. Określił także konwencję dublińską (dotycząca przyjmowania wniosków azylowych w UE) za „nieefektywną i niewystarczającą”.

EURACTIV informuje, powołując się na źródła w greckim rządzie, że dyskusja na temat konwencji dublińskiej rozpocznie się tuż po ukonstytuowaniu nowej Komisji Europejskiej.

Grecja zaostrza politykę migracyjną. Więcej o działaniach greckiego rządu przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Bez dużego bloku przed wyborami. Cztery dni negocjacji i nic. Cztery słowackie ugrupowania opozycyjne nie uzgodniły wspólnej listy przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. „Dla ludzi” (Za ľudí) byłego prezydenta Słowacji Andreja Kiski, Wolność i Solidarność (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) oraz wspólna lista Postępowej Słowacji (Odnówmy Europę) i Razem – Demokracji Obywatelskiej (SPOLU) nie połączą sił i wystartują jako niezależne byty polityczne.

Według nieoficjalnych informacji Andrej Kiska wolał zbudować szerszy blok koalicyjny składający się z sześciu partii, łącznie z chadekami ze Zwyczajnych Ludzi i Niezależnych Osobistości (OĽaNO). 

PRAGA

Wakaty na kluczowych stanowiskach. Brakuje Czechów na kluczowych stanowiskach w polityce zagranicznej. Liczba obywateli Czech w PE i Europejskiej służbie Działań Zewnętrznych jest proporcjonalna do wielkości kraju. Jednak według Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych (AMO) Czesi nie zajmują wystarczającej liczby kluczowych stanowisk związanych z polityką zagraniczną.

Czesi mają problem z obsadzaniem stanowisk w unijnej administracji średniego i wyższego szczebla, ponieważ brakuje im kluczowych umiejętności – twierdzi Jana Hybášková, czeska dyplomatka w Brukseli. Jej zdaniem większość kandydatów nie przechodzi testów w Europejskim Biurze Doboru Kadr (EPSO).