Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 21 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

  • Unijni liderzy nie mogą porozumieć się odnośnie obsady najważniejszych stanowisk

  • Kolejne groźby pod adresem polityków w Niemczech

  • Chorwaci z Węgrami zapowiadają zacieśnienie gazowej współpracy

         Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”. Miłej lektury:

 

BRUKSELA

Brak porozumienia w sprawie podziału unijnych stanowisk. Europejscy przywódcy nie zdołali osiągnąć porozumienia podczas szczytu w kwestii podziału najważniejszych unijnych stanowisk. Następna tura rozmów odbędzie się 30 czerwca –  jeszcze przed inauguracją nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Liderzy państw UE podtrzymali swoje dotychczasowe stanowiska. Angela Merkel w kwestii wyboru szefa Komisji Europejskiej opowiedziała się za procesem Spitzenkandidaten. Popierany przez niemiecką kanclerz kandydat Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber nie uzyskał jednak wystarczającego poparcia. Merkel powiedziała dziennikarzom, że rozmowy były „intensywne, ale przyjazne”.

Źródła, na które powołuje się redakcja EURACTIV informują, że – zgodnie z przewidywaniami – przeciwni nominacji chadeka na szefa Komisji są socjaldemokraci (S&D) i liberałowie z „Odnówmy Europę”.

Coraz wyraźniej widać bliską współpracę Madrytu i Paryża. Francuska minister ds. europejskich Amélie de Montchalin powiedziała EURACTIV, że Hiszpania posiada „kompetentnych kandydatów” do objęcia najwyższych stanowisk w nowym europejskim rozdaniu. Minister nie wspomniała o konkretnych nazwiskach, ale źródła z Pałacu Elizejskiego potwierdzają, że dobry wynik socjalistów (PSOE) w ostatnich wyborach do PE w Hiszpanii przełoży się na „silną hiszpańską reprezentację”. 

Wśród kandydatów wymienia się obecnego hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych Josepa Borrella, który w przeszłości pełnił już funkcję przewodniczącego PE (2004-2007).

Tymczasem Słowacy forsują kandydaturę obecnego wiceprzewodniczącego KE Maroša Šefčoviča na następcę Federiki Mogherini w fotelu wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych. Tak przynajmniej twierdzi słowacki premier Peter Pellegrini

Z kolei dziennik „Financial Times” sugeruje, że mocnym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest rumuński prezydent Klaus Iohannis. Sam zainteresowany kończy w grudniu I kadencję prezydencką i zapowiada ubieganie się o reelekcję. Polityk nie zdecydował się na skomentowanie pogłosek prasy.

BERLIN

Groźby śmierci wobec polityków. Federalna Policja Kryminalna w Niemczech wszczęła dochodzenia w sprawie gróźb śmierci formułowanych pod adresem burmistrzów Kolonii i Alteny (Nadrenia Północna-Westfalia): Henriette Reker i Andreasowi Hollsteinowi. Oboje zostali już w przeszłości zaatakowani. Reker ledwo uszła śmierci w 2015 r., kiedy prawicowy radykał dźgnął ją nożem w szyję. Hollstein został zaatakowany tym samym przedmiotem dwa lata później.

W ostatnich miesiącach odnotowano wzrost ataków o podłożu politycznym. W styczniu polityk Alternatywy dla Niemiec (AfD) został brutalnie pobity. Z kolei 2 czerwca zastrzelono burmistrza miasta Kassel w jego włąsnym domu.

ZAGRZEB

Gazowa współpraca. Chorwacki minister ds. energii Tomislav Ćorić i węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto zdecydowali o utworzeniu grupy roboczej, która zajmie się przeanalizowaniem potencjalnej współpracy na rynkach gazu. Szijjarto potwierdził, że do grupy zostaną włączeni przedstawiciele firm branżowych oraz krajowych organów regulacyjnych. 

Węgierski minister podkreślił, że Budapeszt poważnie traktuje kwestię dywersyfikacji źródeł energii. Zagrzeb planuje zbudować terminal LNG na wyspie Krk, który mógłby przekazywać błękitne paliwo do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Europejski Bank Inwestycyjny nie wyklucza wsparcia inwestycji.

Przebywający niedawno w Europie amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry wyraził nadzieję, że „amerykański gaz wolności” popłynie wkrótce do Europy Środkowo-Wschodniej, która „wciąż zależy od rosyjskiego gazu”.

BRUKSELA

Około 150 naukowców podpisało się pod listem skierowanym 13 czerwca do Rady Europy, aby wyrazić zaniepokojenie kandydaturą belgijskiego ministra spraw zagranicznych Didiera Reyndersa na sekretarza generalnego tej organizacji. List jest bezpośrednią odpowiedzią na decyzję Reyndersa o repatriacji sześciu sierot z syryjskich obozów dla uchodźców. Ich rodzice walczyli w szeregach tzw. Państwa Islamskiego.

LONDYN

Corbyn nie radzi sobie z antysemityzmem. Przywódca Partii Pracy został obciążony odpowiedzialnością za nieskuteczne działania, mające na celu zastopować wzrost antysemityzmu. Toby Harris, przywódca labourzystów w Izbie Gminie powiedział, że „niepowodzenie Partii Pracy na polu walki z antysemityzmem wynika z przyczyn politycznych, za które winę ponosi kierownictwo ugrupowania”.

PARYŻ

Legalizacja marihuany? Rada Analiz Ekonomicznych (CEA) wzywa do kontrolowanej legalizacji marihuany. Zwolennikami tego rozwiązania są m. in. politycy rządzącej partii Naprzód Republiko! (LREM) Pierre Person Aurélien Taché.

ATENY

Jaki rząd po wyborach? W trzech sondażach opublikowanych wczoraj przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 7 lipca, na czele znajduje się opozycyjna Nowa Demokracja (ND). Poparcie dla ND waha się od 32,4 do 35 proc. Rządząca Syriza może liczyć na poparcie od 23,3 do 27 proc. Pomimo bezpiecznej przewagi nad ugrupowaniem premiera Alexisa Tsiprasa, ND nie może być pewna samodzielnego rządzenia. Wszystko zależy od tego ile partii przekroczy wynoszący 3 proc. próg wyborczy .

NIKOZJA

Wsparcie UE. Cypryjski prezydent Nikos Anastasiades wyraził zadowolenie z wyników wczorajszych rozmów w Brukseli. Polityk odniósł się do uznania za nielegalne tureckich wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. UE zagroziła sankcjami, jeśli Ankara nie zaprzestanie tych praktyk.

PRAGA

„Atak na Czechy”. Andrej Babisz spotkał się wczoraj z Jean-Claudem Junckerem, ale wbrew zapowiedziom odrzucił rozmowy na temat raportu KE dotyczącego podejrzeń o konflikt interesów czeskiego premiera. Babisz określił konkluzje audytu „atakiem na Czechy”. W zeszłym tygodniu premier zapowiedział poruszyć tę kwestię, ale – jak sam przyznał – „zmienił zdanie”.

BUKARESZT

Powolne tempo budowy. KE kwestionuje plan wydatkowania funduszy unijnych przez Rumunię, które Bukareszt przeznacza na robotę papierkową, zamiast faktycznej rozbudowy sieci szpitali.

W obecnej perspektywie budżetowej UE przeznaczyła 150 mln euro na budowę trzech regionalnych szpitali w Rumunii. Jednak do tej pory nie rozpoczęto prac nad budową. Gdy okazało się, że wzrosły koszty realizacji inwestycji, rząd wstrzymał przygotowania, zwracając się do Brukseli o dodatkowe środki.

SOFIA

Brak zaufania do szczepień. Prawie połowa Bułgarów (44 proc.) kwestionuje skuteczność szczepionek, wynika z badania Wellcome Global Monitor. Na pytanie „czy szczepionki są bezpieczne?”, 35 proc. badanych nie udzieliło jasnej odpowiedzi (ani tak, ani nie), podczas gdy 15 proc. powątpiewa w tę metodę walki z wirusami. Europa Wschodnia jest najbardziej sceptycznym regionem świata pod względem stosunku do szczepień.

LUBLANA

Kryzys rządowy? Luka Mesec, lider radykalnie lewicowej partii „Lewica” zasugerował, że może wycofać poparcie dla rządu. Lewica wspiera mniejszościowy rząd na zasadzie porozumień dotyczących konkretnych projektów, jednak nie posiada żadnego stanowiska ministerialnego.

BELGRAD

Co ze szczytem w Paryżu? Prezydent Serbii Aleksandar Vucić, powiedział, że ma 99 proc. pewności, że nie dojdzie do zaplanowanego na 1 lipca szczytu przywódców państw Bałkanów Zachodnich z Kosowem.