Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 20 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemiecki polityk nie pójdzie do więzienia za niewdrożenie prawa poprawiającego stan powietrza. Były wicekanclerz Austrii szpiegował swoich partyjnych kolegów. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Bez więzienia za niewdrożenie przepisów dotyczących poprawy powietrza. Markus Söder obecny przewodniczący bawarskiej CSU nie pójdzie do więzienia w związku z odmową uchwalenia prawy ochrony środowiska. Orzeczenie o takiej treści wydał wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2012 r., gdy polityk zobowiązany wyrokiem sądu administracyjnego w zakresie dostosowania prawa do zmiany planu działań w zakresie ochrony powietrza w Monachium, odmówił wdrożenia ustawy. Sytuacja powtórzyła się w 2016 r. i w 2017 r., gdy Söder został ostatecznie skazany na karę grzywny w wysokości 4 tys. euro.

TSUE orzekł, że chociaż postawa bawarskiego polityka miała poważne konsekwencje dla mieszkańców oraz rządów prawa, to „areszt dla celów wykonania nakazu może zostać orzeczony (…) tyko wówczas, gdy w krajowym porządku prawnym istnieje wystarczająco dostępna, precyzyjna i przewidywalna w zakresie jej stosowania podstawa prawna i jeśli ten środek przymusu jest proporcjonalny”.

WIEDEŃ

Były wicekanclerz szpiegował członków partii. Heinz-Christian Strache, były wicekanclerz i były szef skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), miał szpiegować kilku członków własnego ugrupowania. Do ustaleń doszło w trakcie dochodzenia ws. „Ibizagate” – skandalu, który wybuchł przed majowymi wyborami do PE, przyczyniając się do końca spektakularnej kariery austriackiego polityka.

Heinz-Christian Strache rezygnuje z mandatu europarlamentarzysty

Heinz-Christian Strache miał zatrudnić prywatnego detektywa, aby śledzić kilku członków FPÖ, ponieważ podejrzewał, że „Ibizagate” była wynikiem spisku w szeregach partyjnych. Informacje potwierdził aktualny lider FPÖ Norbert Hofer.

Norbert Hofer nowym liderem austriackiej skrajnej prawicy

RZYM

Chińskie zagrożenie. Parlamentarny Komitet ds. cyberbezpieczeństwa (COPASIR) przestrzega przed zagrożeniem związanym z penetracją przez Chiny włoskich sieci teleinformatycznych, w tym sieci 5G.

Obce wywiady zainteresowane prezydencją w UE

Według komitetu należy poważnie zastanowić się nad wykluczeniem chińskich firm, Huawei i ZTE, z przetargów na dostawę technologii 5G ze względu na bezpieczeństwa kraju. Opinia komitetu jest niewiążąca dla włoskiego rządu.

Estonia nie chce 5G od Huawei

Przedstawiciele Huawei natychmiast zareagowali, zaprzeczając wszystkim zarzutom, argumentując, że „są one motywowane względami geopolitycznymi”.

„Debata na temat bezpieczeństwa cyberbezpieczeństwa powinna opierać się na faktach, a jak dotąd nie przedstawiono żadnych dowodów przeciwko Huawei” – poinformowała chińska firma w oświadczeniu.

Bundestag zablokuje udział Huawei w budowie sieci 5G?

W lipcu ubiegłego roku rząd przyjął prawo zwiększające uprawnienia państwa w zawieraniu umów ws. rozwoju technologii 5G. Pozwala ono wykluczyć rządowi firmy z publicznych przetargów, jeżeli istnieje zagrożenia bezpieczeństwa państwowego.

Sardynki przeciwko Salviniemu

MADRYT

Wolność dla Junquerasa. Katalońscy niepodległościowcy z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) domagają się natychmiastowego uwolnienia posła do Parlamentu Europejskiego Oriola Junquerasa. To reakcja na czwartkowy (19 grudnia) wyrok TSUE uznający, że polityk objęty był immunitetem poselskim od dnia oficjalnego ogłoszenia wyników majowych wyborów do PE (hiszpańska Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów 13 czerwca).

TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

„Sprawiedliwość długo kazała na siebie czekać, ale w końcu nadeszła” – powiedział wicepremier katalońskiego rządu  Pere Aragonès. 

Kataloński separatysta ma prawo objąć mandat europosła

SOFIA

Krótka lista. Rząd rozpoczyna negocjacje z pięcioma firmami wyłonionymi po rozmowach z trzynastoma zainteresowanymi budową drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii. Na krótkiej liście znalazły się rosyjski Atomenergoprom (należący do Rosatom), chińska CNNC, koreańska spółka Hydro & Nuclear Power, francuska Framatome oraz amerykańska General Electric.

Czy energetyka atomowa w Europie ma przyszłość?

Pierwsze trzy korporacje chcą zostać inwestorami strategicznymi, natomiast dwie pozostałe deklarują dostarczenie systemów bezpieczeństwa (Framatome) oraz turbin i innych urządzeń (General Electric). Bułgaria zarezerwowała na inwestycję 10 mld euro.

Francuzi zamkną najstarszą elektrownię atomową

BRUKSELA

Odliczanie trwa. Mija właśnie 208. dzień bez zawiązania rządu po majowych wyborach parlamentarnych. Wciąż trwają rozmowy między liderami największych ugrupowań politycznych dotyczące sformowania stabilnej koalicji. Tymczasem w połowie tygodnia doszło do spotkania przewodniczącego Partii Socjalistycznej (PS) Paula Magnette oraz Barta De Wevera z nacjonalistycznego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

Belgijska redakcja EURACTIV informuje, że obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest współpraca pięciu ugrupowań: francuskojęzycznych socjalistów z PS, liberałów z Ruchu Reformatorskiego (MR), niderlandzkojęzycznych socjalistów z Sp.a, Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V) oraz N-VA.

LONDYN

Kto na czele Banku Anglii? Andrew Bailey ma zostać nominowany w piątek na nowego szefa Banku Anglii. Bailey jest obecnie dyrektorem Financial Conduct Authority, organu regulującego brytyjski sektor finansowy. Obecnym szefem Bank of England jest Mark Carney. Nowy przewodniczący obejmie obowiązki 31 stycznia.

Kto zastąpi Corbyna?

Carney w przeszłości szefował także Bankowi Kanady. Swoją nominację na obecne stanowisko zawdzięcza byłemu ministrowi finansów George’owi Osbornowi. Podczas pełnienia swojej funkcji był wielokrotnie krytykowany przez zwolenników brexitu za przesadzone – ich zdaniem – ostrzeżenia przed szkodami gospodarczymi związanymi z opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE.

Torysi z większością w Izbie Gmin

WARSZAWA

Rząd „wspiera” Senat i RPO swoimi pełnomocnikami. Polski rząd powołał pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą oraz ds. praw człowieka.

W tym tygodniu “wspierającym” RPO został Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, współautor prowadzonej przez PiS reformy sądownictwa i były asystent szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w czasie jego pierwszej kadencji. Warchoł był również asystentem RPO Janusza Kochanowskiego. Natomiast wieloletni poseł PiS, były sekretarz stanu w MSZ, a wcześniej rzecznik prasowy rządu Jarosława Kaczyńskiego, będzie uzupełniał działania na rzecz Polonii opornego wobec władz Senatu.

BELGRAD

Powody do optymizmu. Nowa Komisja Europejska daje powody do optymizmu, powiedziała  w Rzymie w czwartek (19 grudnia) premier Serbii Ana Brnabić podczas spotkania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (ISE). To reakcja na działania nowej Komisji, która uważa za jeden z priorytetów przyśpieszenie rozmów akcesyjnych z Belgradem oraz deklaruje chęć kontynuowania programu rozszerzenia na Bałkany Zachodnie.

Brnabić rozmawiała w Rzymie z nowym unijnym komisarzem ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Węgrem Oliverem Varhelyim. Po spotkaniu pani premier powiedziała dziennikarzom, że nowa KE „wnosi nową energię do Europy, co daje duże powody do optymizmu”.