Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 19 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Wiele państw chętnych na objęcie stanowiska komisarza ds. energii. Europa nadal bez porozumienia w sprawie mechanizmu relokacji migrantów. Największa rekonstrukcja rządu w historii chorwackiej demokracji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

Kto zreformuje europejską politykę klimatyczną?

Polski rząd oznajmił, że zapewnienie dobrej teki dla polskiego komisarza w następnej kadencji Komisji Europejskiej było warunkiem wsparcia kandydatury Ursuli von der Leyen na przewodniczącą KE – tak twierdzą wicepremier Jacek Sasin i rzecznik rządu Piotr Müller.

EURACTIV.pl od kilku tygodni informuje, że Warszawa może być zainteresowana obszarem związanym z energetyką. Aspiracje Polski do objęcia urzędu komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii potwierdził Sasin w wywiadzie dla TVN24.

Na początku czerwca portal WysokieNapięcie.pl ujawnił, że aktualna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager zaproponowała Polsce portfel energii w zamian za poparcie w wyborze na szefową Komisji Europejskiej. Jedynym warunkiem było znalezienie kobiety na to stanowisko. Od niedawna w tym kontekście mówi się o Jadwidze Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Kandydatura Vestager została odrzucona, ale niewiele się zmieniło – przedstawiciele rządu w Polsce widzą w Emilewicz jedną z głównych kandydatek w kontekście przyszłej nominacji, podczas gdy Dunka pozostanie w KE na stanowisku wiceprzewodniczącej, co umożliwi jej wpływanie na skład nowej władzy wykonawczej.

W wywiadzie dla EURACTIV Jacek Czaputowicz zdradził, że Polska jest zainteresowana stanowiskiem ekonomicznym. „Wiemy, w jaki sposób szybko się rozwijać – mamy jeden z najwyższych poziomów rozwoju gospodarczego w UE” – dodaje minister spraw zagranicznych Polski.

Jednak Zdzisław Krasnodębski wyznał niedawno w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że Polska może się starać także o portfele rolnictwa, wspólnego rynku lub handlu. Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego wskazał jeszcze dwóch kandydatów na polskiego komisarza – Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju oraz Konrada Szymańskiego, sekretarza stanu w polskim MSZ.

Polska to nie jedyny kraj zainteresowany objęciem stanowiska ds. klimatu i energii. Również Rumunia i Bułgaria będą być może aspirowały do tej posady. Jednak Partia Socjaldemokratyczna (PSD), która sprawuje władzę w Rumunii, podkreśliła, że nominuje konkretnego przedstawiciela dopiero, gdy dojdzie do podziału stanowisk w nowej Komisji.

Słowacja także z chęcią obsadziłaby swojego reprezentanta na stanowisku komisarza ds. energii. Spekuluje się, że Maroš Šefčovič, obecny wiceprzewodniczący Unii Energetycznej i kandydat Słowacji do KE, będzie ubiegał się o tekę związaną z energią. Jak podaje słowacka redakcja EURACTIV, wybór Šefčoviča „zrekompensowałoby brak równowagi geograficznej w obsadzie najważniejszych stanowisk unijnych”.

Dwóch czeskich europarlamentarzystów Kateřina Konečná (ZLE/NZL) i Alexandr Vondra (ECR) oznajmili w czeskiej telewizji, że Praga powinna starać się o obszar energetyczny. Wcześniej premier kraju Andrej Babiš przyznał, że Czechy są zainteresowane rynkiem wewnętrznym.

PARYŻ

Jaka komisja dla Francji? Jak podaje AFP Francja jest zainteresowana ważnym stanowiskiem związanym z gospodarką lub klimatem. Pierre Moscovici jest komisarzem ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł od 2014 r., a jego poprzednik Michel Barnier był odpowiedzialny za rynek wewnętrzny w latach 2010-2014 r.

Paryż twierdzi, że objęcie ekonomicznego stanowiska ułatwi proces transformacji klimatycznej. Jak dotąd prezydent Emmanuel Macron nalegał jedynie na podpisywanie umów z państwami, które są stronami porozumienia paryskiego.

BERLIN

Patowa sytuacja w kontekście migracji. Propozycja Niemiec, aby stworzyć mechanizm relokacji migrantów uratowanych na wodach należących do państw członkowskich UE, które dobrowolnie wzięłyby udział w systemie kwotowym, nie została zaakceptowana w trakcie spotkania Rady w Helsinkach. Uczestnicy posiedzenia sprzeciwili się niemieckiemu projektowi mimo że obecnie rozbitkowie muszą czekać kilka dni na łodziach ratunkowych na morzu otwartym zanim państwa podejmą decyzję o ich relokacji.

'Ta procedura jest niegodna Europy” – powiedział Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych Niemiec. Francja, która popiera propozycję Niemiec, nalega na kolejne spotkanie w tej sprawie, które miałoby się odbyć w poniedziałek (22 lipca) w Paryżu. Jednak ostateczna decyzja w kontekście nowego mechanizmu nie zapadnie prawdopodobnie aż do września. Francja i Niemcy starają się przekonać co najmniej 15 państw członkowskich UE, aby wzięły udział w systemie kwotowym.

Kary dla uczniów walczących o klimat. Miasto Mannheim w Badenii-Wirtembergii rozpoczęło nakładanie kar na uczniów uczestniczących w protestach klimatycznych „Friday for Future”. Każdy z uczniów liceum, który opuścił dwie godziny lekcyjne w maju, będzie musiał zapłacić 88,50 euro. Cotygodniowe demonstracje są szeroko dyskutowane w Niemczech. Jedna ze stron twierdzi, że protesty powinny odbywać się poza godzinami lekcyjnymi. Druga jest zdania, że weekendowe manifestacje nie przyciągną tak dużej liczby zainteresowanych walką o klimat. Strajkujący dzisiaj w Berlinie wspomoże dziś wiele znanych osób, m.in. założycielka ruchu Greta Thunberg. 

ZAGRZEB

Rekonstrukcja rządu. Premier Andrej Plenković dokonał największej rekonstrukcji rządu w historii kraju. Wymienił jednocześnie sześciu ministrów. Zmiany nastąpiły m. in. w resortach rozwoju regionalnego i zarządzania funduszami europejskimi; demografii, rodziny i polityki społecznej; rolnictwa oraz spraw zagranicznych. Chorwacka redakcja EURACTIV informuje, że nowi ministrowie są znani z poglądów proeuropejskich. Wciąż do obsadzenia pozostaje stanowisko unijnego komisarza.

MADRYT

Ultimatum Sáncheza. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powtórzył wczoraj warunki, na jakich widzi przyszłą współpracę koalicyjną z lewicowym ugrupowaniem Unidas Podemos. Sanchez przestrzegł sekretarza generalnego UP Pablo Iglesiasa, że w przypadku braku wsparcia w przyszłotygodniowym głosowaniu dotyczącym powołania rządu, nie zaoferuje UP po raz kolejny współpracy. 

Iglesias chciałby, aby członkowie Podemos otrzymali stanowiska ministerialne, podczas gdy Sanchez jest skłonny przystać wyłącznie na zaoferowanie wysokich stanowisk w administracji publicznej. Wczoraj ogłoszono wyniki wewnętrznego głosowania członków Podemos, którzy znaczną większością głosów (70 proc.) poparli stanowisko Iglesiasa.

RZYM

Nowy kryzys w rządzie. Powodem spór wokół poparcia dla Ursuli von der Leyen. Matteo Salvini oskarżył koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) o „zdradę narodu włoskiego”. Wszystko przez głosowanie na kandydatkę Emmanuela Macrona Angeli Merkel.

Lider M5S Luigi Di Maio odpowiedział, że Liga początkowo zgodziła się na poparcie dla Niemki, ale wycofała się w ostatniej chwili. Za kolejnym sporem w rządzie stoją ponoć ambicje wyznaczenia włoskiego komisarza w KE.

Umowa koalicyjna z 2017 przewiduje, że ten przywilej należy do Ligi. Salvini forsował ważnego polityka z własnego ugrupowania, Giancarlo Giorgettiego, lecz włoska redakcja EURACTIV informuje, że polityk ten miał przekazać prezydentowi Włoch Sergio Mattarelli, że rezygnuje z ubiegania się o stanowisko.

BRATYSŁAWA

Słowaczka za Beatę Szydło. Zrzeszona we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), Lucia Durisz Nicholsonova została wczoraj wybrana na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w PE. O stanowisko bezskutecznie ubiegała się dwukrotnie Beata Szydło. Słowaczka należy do partii Wolność i Solidarność.

PRAGA

Czechy chcą aktywnej i proeuropejskiej Grupy Wyszehradzkiej. Minister spraw zagranicznych Czech Tomáš Petříček powiedział wczoraj, że podczas prezydencji w V4 jego kraj skupi się na rozwijaniu potencjału koalicyjnego państw regionu. Według ministra należy skończyć z wizerunkiem Wyszehradzkiej Czwórki, jako głównych hamulcowych UE. Petříček uważa, że kraje regionu powinny aktywniej działać na niwie europejskiej np. na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego lub współpracy w dziedzinie obronności. Czeski rząd chce także podkreślić znaczenie Partnerstwa Wschodniego i rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. 

BUKARESZT

Trybunał przeciwko wynikowi referendum. Trybunał Konstytucyjny uznał, że odmowa udzielenia amnestii politykom skazanym za korupcję jest sprzeczna z zasadą równości wobec prawa. Wyrok sądu konstytucyjnego dotyczył dwóch kontrowersyjnych ustaw rządu przewidujących amnestie dla polityków skazanych za korupcję oraz dopuszczających ingerencję w działanie wymiaru sprawiedliwości.

W majowym referendum zorganizowanym na wniosek prezydenta Klausa Iohannisa ponad 80 proc. Rumunów opowiedziało się za odmawianiem amnestii dla przedstawicieli klasy politycznej skazanych za korupcję.

BELGRAD

Małe wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet. Kobiety są właścicielkami jednej trzeciej firm w kraju. Z czego tylko jedna piąta z przedsiębiorstw otrzymujących rządowe wsparcie na rozwój biznesu należy do kobiet. Statystyki przedstawił NALED Serbia – stowarzyszenie zajmujące się promowaniem lepszych rozwiązań dla biznesu.