Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 17 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francja zacieśnia współpracę wojskową z Cyprem. Kosowo wdraża unijne standardy, a  Matteo Salvini korzysta z policyjnego samolotu w trakcie kampanii wyborczej. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

NIKOZJA

Francuska marynarka na Cyprze. Nikozja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Francją, umożliwiającą marynarce wojennej tego kraju korzystanie z lokalnej infrastruktury. Okręty będą stacjonować w bazie marynarki w regionie Mari.

Porozumienie jest odpowiedzią na rosnące napięcia między Cyprem a Turcją w związku z przeprowadzeniem przez Ankarę poszukiwań ropy naftowej w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru. Francuskie firmy, m. in. Total, zawarły już umowy na wiercenia naftowe i gazowe w WSE Cypru.

BELGRAD

22 proc. realizacji reform UE. Kosowo wdrożyło, jak dotąd, 22 proc. europejskiego programu reform (ERA), stanowiącego część układu o stowarzyszeniu między Prisztiną a Unią Europejską. Z 22 priorytetów, 5 zostało w pełni wdrożonych, podczas gdy pozostałe nie zostały jeszcze ukończone.

RZYM

Latający Salvini. Trybunał Obrachunkowy dla Lacujm wszczął śledztwo po tym, jak „La Repubblica” ujawniła, że Matteo Salvini korzysta z samolotu należącego do policji w trakcie trwającej kampanii wyborczej do PE. Wicepremier zaprzecza doniesieniom.

MADRYT

W wywiadzie dla hiszpańskiej edycji EURACTIV, Spitzenkandidat Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber powiedział, że nie żałuje pozostawienia „otwartych drzwi” dla Viktora Orbana. Fidesz od marca jest zawieszony w prawach członka frakcji europejskich chadeków.

Decyzja EPP nie znalazła uznania w oczach Andreasa Dobrindta, przywódcy CSU w Bundestagu, który zaznaczył kilka dni temu, że potraktowanie Fideszu przez EPP może zniechęcić szereg konserwatywnych partii do chadeków.

Kilka tygodni temu Orban zapowiedział, że nie poprze Webera na stanowisko nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jednocześnie węgierski premier pochwalił włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego, nazywając go jednym z najważniejszych polityków UE.

BERLIN/PARYŻ

Merkel nie wybiera się do Brukseli. W rozmowie z dziennikiem Süddeutsche Zeitung niemiecka kanclerz Angela Merkel zaprzeczyła spekulacjom sugerującym, że zamierza objąć stanowiska szefa Rady Europejskiej. 

W wywiadzie Merkel odniosła się także do relacji z Paryżem. Kanclerz ujawniła trudności w relacjach francusko-niemieckiego tandemu. Przyznała ponadto, że pojawiły się liczne różnice w istotnych kwestiach politycznych.

Prezydent Emmanuel Macron zareagował, mówiąc, że wierzy w „owocna” współpracę w celu wypracowania kompromisów w UE.

LONDYN

Bez przełomu w sprawie brexitu. Kolejne rozmowy między Partią Konserwatywna a Partią Pracy w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie brexitu nie przyniosły rezultatów.

Johnson na premiera? Boris Johnson ogłosił, że będzie ubiegał się o przywództwo w Partii Konserwatywnej po tym, jak ze stanowiska zrezygnuje premier Theresa May.

WARSZAWA

Atak na ambasadora Polski. Polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany w pobliżu ambasady w Tel Awiwie. Incydent jest kolejnym na długiej liście wydarzeń z ostatnich miesięcy, które komplikują relacje między państwami.

BRATYSŁAWA

Brak pieniędzy dla LGBTQ. Ministerstwo kultury nie poprze żadnego z projektów złożonych przez organizacje reprezentujące społeczność LGBTQ na Słowacji pomimo wcześniejszych pozytywnych ocen wyrażonych przez opiniujących wnioski ekspertów.

W porównaniu z innymi krajami UE, Słowacja nie wspiera organizacji LGBTQ za pośrednictwem dedykowanych funduszy, dlatego też konkursy organizowane przez ministerstwo kultury stanowią jedne z niewielu możliwości finansowania.

PRAGA

Nowy budynek dla dyplomatów. Praga jest zainteresowana nabyciem nieruchomości dla dyplomatów w Brukseli. Obecnie rozważana jest możliwość przejęcia sześciopiętrowego budynku w pobliżu Dzielnicy Europejskiej. Do transakcji miałoby dojść jeszcze przed rozpoczęciem czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2022.

ATENY

Anarchiści w akcji. Skrajnie lewicowe grupy anarchistyczne zaatakowały biura partii politycznych oraz zakłóciły przebieg przedwyborczych spotkań. Celem były trzy największy ugrupowania, lewicowa Syriza, konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny Kinal.

BUKARESZT

Redukcja VAT na żywność tradycyjną. Rumuński rząd postanowił promować konsumpcję zdrowej żywności, obniżając stawkę VAT z 9 proc. do 5 proc.

ZAGRZEB

Reformy strukturalne. Chorwackie wskaźniki makroekonomiczne pokazują pozytywne trendy gospodarcze, ale niewystarczające, aby kraj osiągnął poziom wzrostu „starych” państw członkowskich UE. Boris Vujćić, przewodniczący Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) powiedział, że konieczne jest przeprowadzenie reform strukturalnych, aby przyspieszyć proces konwergencji.

LUBLANA

Podatek od usług cyfrowych. Komisja finansowa słoweńskiego parlamentu wezwała rząd do opracowania projektu ustawy o podatku od usług cyfrowych. Luka Mesec, prezes partii Levica, podkreślił, że Słowenia powinna pójść za przykładem Hiszpanii, Francji, Niemiec i innych państw członkowskich UE.

Słoweńska Partia Demokratyczna (PPE) wstrzymała się od głosowania nad wnioskiem, twierdząc, że nie jest jasne, kto miałby zapłacić za podatek i wyraziła obawy, że to konsumenci zostaliby obciążeni kosztami nowej daniny.

SARAJEWO

Unijne pieniądze przeciwko przestępczości. UE zainwestuje dodatkowe 2,2 mln euro w ciągu najbliższych dwóch lat, by wzmocnić zdolności Bośni i Hercegowiny w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i korupcji.