Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 15 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Viktor Orbán ma nowego sojusznika w Europejskiej Partii Ludowej. Najprawdopodobniej dojdzie do opóźnienia brexitu. Niemiecka gospodarka wyhamowuje – między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

LUBLANA

Kolejny polityk zabiera głos w sprawie Orbána. „To przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wybrał walkę z węgierskim premierem Viktorem Orbánem i powinien przestać mieszać się w politykę Europejskiej Partii Ludowej” – powiedział były premier i przywódca centroprawicowej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS).

„W europejskiej prasie mówi się tylko o Orbánie atakującym Junckera. W rzeczywistości to były premier Luksemburga jest tym, który rozpoczął konflikt. Jako przewodniczący KE nie powinien  – moim zdaniem – ingerować w politykę partyjną”, dodał Janez Janša, obecnie lider opozycji.

Janša jest bliskim sojusznikiem Orbána. SDS ogłosiła już, że 20 marca zagłosuje przeciwko wyrzuceniu Fideszu z EPL. „Wielkie konfederacje polityczne, takie jak EPL, musza być w stanie żyć z różnicami, inaczej nie przetrwają” – podkreślił Janša. „Uważam, że EPL tak samo potrzebuje chrześcijańskich socjalistów z Luksemburga, jak Fideszu z Węgier, ponieważ jest to jedyny sposób na pozostanie silną i wpływową organizacją. Byłaby to wielka strata, gdyby EPL rozpadła się”.

Janša odniósł się także do innych europejskich polityków. Nazwał Emmanuela Macrona „nadętym bufonem”. Jednocześnie chwali nową szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, mówiąc, że ogłosiła swoją wizję UE – coś, czego Angela Markel nigdy nie zrobiła.

LONDYN

Wielka Brytania chce opóźnienia brexitu. Deputowani Izby Gmin stosunkiem głosów 413 do 202 opowiedzieli się w czwartek za poparciem opóźnienia brexitu. Jest mało prawdopodobne, by Wielka Brytania opuściła UE 29 marca. Premier Theresa May zasugerowała, że data opuszczenia wspólnoty może zostać przełożona na 30 czerwca, pod warunkiem, że brytyjscy parlamentarzyści poprą jej propozycję w przyszłotygodniowym głosowaniu.

Przewodniczący KE uważa za to, że Wielka Brytania powinna wziąć udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeśli jej członkostwo w UE przedłuży się.

SOFIA

Azerski gaz. Po 2020 r. azerski gaz będzie stanowił jedną trzecią tego paliwa w Bułgarii, powiedział premier Bojko Borysow po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem w Baku.

Borysow spodziewa się, że w tym roku Państwowa Kompania Naftowa Republiki Azerbejdżanu (SOCAR) rozpocznie inwestycje w bułgarski system dystrybucji gazu.

Spadek liczby osób ubiegających się o azyl. W 2018 r. 2465 osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy złożyło wniosek o ochronę międzynarodową w Bułgarii, co oznacza spadek o 29 proc. w porównaniu z 2017 r. (3 470). Według Eurostatu najwięcej wniosków złożyli Afgańczycy (43 proc.), Irakijczycy (25 proc.) i Syryjczycy (20 proc.).

BERLIN  

Obniżona prognoza. Niemcy zanotują w 2019 r. spadek wzrostu gospodarczego z 1,1 proc. do 0,6 proc., wynika z prognozy opublikowanej przez Instytut IFO. Z kolei w 2020 r. dojdzie do nieznacznego przyspieszenia gospodarczego – z 1,6 proc. do 1,8 proc.

Liczba zatrudnionych za naszą zachodnią granicą nadal rośnie. W ubiegłym roku z 44,8 mln zatrudnionych do 45,2 mln i 45,5 mln w 2020 r. Oczekuje się, że stopa bezrobocia spadnie odpowiednio z 5,2 proc. do 4,9 proc. w 2019 r. i 4,7 proc. w 2020 r.

PARYŻ

Zakończenie Wielkiej Debaty Narodowej. Dziś odbędzie się ostatnie z 10 600 spotkań zaplanowanych w ramach narodowych konsultacji. Emmanuel Macron uczestniczył w 11 spotkaniach. Wyniki debaty zostaną opublikowane do połowy kwietnia.

RZYM

Made in Italy”. Wicepremier Matteo Salvini przedstawił projekt ustawy w sprawie ochrony włoskich marek z ponad 50-letnią historią, ustanawiając listę “chronionych” etykiet. Projekt ustawy przewiduje m. in. uniknięcie przenoszenia produkcji poza Włochy. „Jeśli chcesz sprzedawać produkty z włoską marką, musisz produkować we Włoszech” – zapowiedział Salvini.

WARSZAWA

Rządy prawa i fundusze UE. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił stan polityki zagranicznej rządu. Powiedział m. in., że dla polskiej gospodarki członkostwo w UE jest platformą, która ułatwiła „modernizację”. Jednocześnie dodał, że Polska nie zaakceptuje zasady dostępu do funduszy europejskich na podstawie oceny praworządności poszczególnych państw.

MADRYT

Kataloński proces. Josep Lluis Trapero, były szef regionalnej policji Katalonii zeznawał wczoraj przed Sądem Najwyższym w Madrycie. Podkreślił, że pomimo poparcia dla niepodległości Katalonii, regionalna policja wzywała organizatorów referendum niepodległościowego z 1 października 2017 r. do „przestrzegania prawa”.

BRATYSŁAWA

Biznesmen oskarżony o nakazanie zabójstwa Jana Kuciaka. Słowacka prokuratura ogłosiła wczoraj, że biznesmen Marian Kočner został oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka w lutym 2018 r.  

Kuciak został zamordowany w swoim domu wraz z narzeczoną Martiną Kušnírovą. Przed śmiercią pisał m. in. o oszustwach Kočnera.

PRAGA

Pozytywna decyzja. Europejski Trybunał sprawiedliwości odrzucił pozew KE przeciwko Republice Czeskiej w toczącym się sporze z Polską. Komisja pozwała Pragę za nieodebranie 20 000 ton odpadów wywiezionych do Polski, które Warszawa określiła jako „niebezpieczne”, podczas gdy Czesi zakwalifikowali je jako mieszaninę paliwową. Komisja nie była w stanie udowodnić, że Praga naruszyła przepisy UE dotyczące transportu odpadów.

BUKARESZT

Partia Narodowo-Liberalna liczy na 10 mandatów w PE. Centroprawicowa Partia Liberalna (PNL-EPL), główna partia opozycyjna w Rumunii, zamierza zdobyć 10 mandatów w nadchodzących wyborach europejskich.

ZAGRZEB

Chorwacja pomostem między UE a Bałkanami Zachodnimi. Dr Robert Klinke, ambasador Niemiec w Chorwacji powiedział, że UE przywiązuje wielką wagę do Bałkanów Zachodnich. Ostrzegł jednak, że Zagrzeb powinien zwiększyć zakres swoich działań w Bośni i Hercegowinie na rzecz zachęcania do jedności i rządów prawa na wszystkich poziomach.

Produkcja marihuany. Davor Bernardić, lider opozycyjnych socjaldemokratów, zaproponował liberalizację kontrolowanej przez państwo produkcji marihuany. „Otwiera się nam przestrzeń, aby stać się liderem UE w najszybciej rozwijającym się biznesie [produkcji konopi]” – powiedział Bernardić. 

BELGRAD

Edukacja przeciwko narkotykom. Minister zdrowia Zlatibor Lončar stwierdził, że w 2018 r. skonfiskowano 3,9 ton używek, a 1300 osób aresztowano za przestępstwa związane z narkotykami. Lončar powiedział w Komisji ONZ ds. środków odurzających, że Belgrad ustanowił ministerialną komisję ds. zapobiegania używaniu narkotyków w szkołach, która zorganizowała warsztaty edukacyjne dla ponad 30 000 studentów i 5 500 nauczycieli.