Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 15 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

O nieskuteczności rządowej propagandy na Węgrzech mówi nowy burmistrz Budapesztu. W Hiszpanii Partia Socjalistyczna szuka poparcia dla koalicyjnego rządu. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

„Antyimigrancka retoryka premiera Węgier ma na celu wyeliminowanie pierwiastka ludzkiego” – powiedział w wywiadzie dla EURACTIV nowy burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony.

„Sposób, w jaki rząd traktuje ludzi w strefach tranzytowych przy granicy jest niedopuszczalny” – powiedział burmistrz, dodając, że Węgry są „zamkniętym krajem” kulturowo, który tak naprawdę nie doświadczył migracji. Karácsony uważa, że może to powodować obawy wśród ludności, co jest wykorzystywane przez premiera. 

Wspólny kandydat opozycji Gergely Karácsony wygrał 13 października wybory na burmistrza Budapesztu. W wyborach pokonał dotychczasowego burmistrza Istvana Tarlósa wspieranego przez rządzącą koalicję.

Karácsony zapowiada wniesienie nowej jakości do krajowej polityki – innej od stylu Viktora Orbana. Burmistrz zapowiada koncentrowanie się na wypracowywaniu kompromisu i szukaniu współpracy. „Myślę, że polityka to nie tylko rywalizacja ideologiczna; to przede wszystkim podział na demokrację prodemokratyczną i autorytarną” – powiedział.

W wywiadzie nie zabrakło krytyki węgierskich mediów. „Wybory w Budapeszcie udowodniły, że ludzie nie dbają o to, co pokazuje rządowa propaganda”. Ponadto Karácsony zwrócił uwagę, że „zwycięstwo opozycji w Budapeszcie jest dowodem na to, że Węgry to nie tylko rząd Orbana; że istnieje duża część społeczeństwa, która nie akceptuje działań premiera”.

Więcej o zwycięstwie węgierskiej opozycji oraz o nowym burmistrzu Budapesztu przeczytają Państwo tutaj i tutaj

MADRYT

Szukanie poparcia dla rządu. Partia Socjalistyczna (PSOE) kontynuowała w czwartek (14 listopada) rozmowy w sprawie wsparcia dla koalicyjnego rządu z Unidas Podemos. Lider socjalistów Pedro Sanchez liczy na uzyskanie wotum zaufania jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak te plany mogą zostać storpedowane przez postawę innych ugrupowań w parlamencie.

O swoim „nie” dla rządu poinformowała Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz centrowi Obywatele (Cs). Socjaliści zapowiadają dalsze negocjacje z ERC oraz innymi mniejszymi partiami.

PARYŻ

Chora służba zdrowia. Tysiące osób pracujących w służbie zdrowia demonstrowało w czwartek (14 listopada) przeciwko złej sytuacji finansowej oraz brakowi personelu. Protestujący domagali się także opracowania planu awaryjnego, by ratować kryzysową sytuację.

Prezydent Francji ogłosił plan wsparcia finansowego. Szczegóły przedstawi w przyszłym tygodniu premier Édouard Philippe. Francuska prasa pisze o wsparciu wynoszącym 750 mln euro. Jej zdaniem pakiet ratunkowy ma być kolejnym obciążeniem dla budżetu. Tymczasem w sobotę (16 listopada) z okazji pierwszej rocznicy protestów na ulice Paryża wrócą „żółte kamizelki”. 

LONDYN

UE wszczyna wobec Wielkiej Brytanii procedurę ws. naruszenia prawa. Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczęła wobec Wielkiej Brytanii procedurę w sprawie naruszenia unijnego prawa i uchybienia obowiązkom państwa członkowskiego. Chodzi o brak desygnowania brytyjskiego kandydata do KE.

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dwukrotnie wysyłała do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona listy z wezwaniem do przedstawienia brytyjskiego kandydata do unijnej egzekutywy. W związku z przedłużeniem brexitu do końca stycznia 2020 r. Londyn jest bowiem zobowiązany do wskazania swojego przedstawiciela do nowej KE.

Więcej o wszczęciu procedury przez UE wobec Wielkiej Brytanii przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Była poseł w opałach. Lara Comi, niegdyś wschodząca gwiazda Forza Italia Silvio Berlusconiego została aresztowana w czwartek (14 listopada) przez policję. Powodem jest rzekome nielegalne finansowanie kampanii wyborczych i zarzuty o korupcję. Comi była także wiceprzewodniczącą Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Dwa z czterech zarzutów dotyczą oszustw przeciwko Parlamentowi Europejskiemu.

ATENY

Pacta sunt servanda. Na marginesie 4. szczytu w Salonikach doszło do spotkania premierów Grecji i Macedonii Północnej. Kyriakos Mitsotakis powiedział, że chociaż nie zgadza się z warunkami porozumienia z Prespy, to oba kraje są zobowiązane do przestrzegania warunków ugody. „To warunek wstępny dołączenia Macedonii Płn. do UE i należy przestrzegać umowy” – powiedział grecki szef rządu.

WARSZAWA

Orędzie marszałka Senatu. Dobre prawo ma służyć ułatwianiu i ulepszaniu ludzkiego życia – podkreślił nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki w specjalnym orędziu wygłoszonym wczoraj w TVP1.

Wybrany we wtorek (12 listopada) marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił w czwartek (14 listopada) swoje pierwsze telewizyjne orędzie, w którym zapewnił także, że Izba Wyższa nie tylko będzie stanowić dobre prawo, ale również przekona, że spór polityczny można toczyć w sposób przyzwoity.

O szczegółach orędzia nowego marszałka Senatu przeczytają Państwo tutaj

PRAGA

30 lat demokracji. 17 listopada 1989 r. studenci w Pradze zapoczątkowali Aksamitną Rewolucję, w wyniku której upadł komunistyczny rząd Czechosłowacji. Przewodniczący PE David Sassoli otworzył w środę (13 listopada) w Brukseli wystawę z okazji rocznicy tych wydarzeń.

SOFIA

Kontrowersyjna nominacja. Rada Sądownictwa poparła po raz drugi kandydaturę Iwana Geszewa na prokuratora generalnego. Pod koniec października Rada poparła Geszewa na siedmioletnią kadencję, ale na początku listopada prezydent Rumen Radew odmówił zatwierdzenia nominacji mówiąc, że „mianowanie prokuratora jest procedurą, która nie może budzić wątpliwości społeczeństwa”.

ZAGRZEB

Wybory tuż przed świętami. Wybory prezydenckie w Chorwacji odbędą się 22 grudnia – poinformował szef rządu Andrej Plenković. O reelekcję zamierza ubiegać się obecna szefowa państwa Kolinda Grabar-Kitarović, udział w grudniowych wyborach zadeklarował m.in. również były premier Zoran Milanović.

Kolindę Grabar-Kitarović, która już na początku października zapowiedziała powtórne kandydowanie wyborach prezydenckich, popiera rządząca konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), natomiast Zorana Milanovicia – Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP), której wcześniej był szefem. Jeśli w I turze żadnemu z kandydatów nie uda się zdobyć większości głosów, to II tura odbędzie się piątego stycznia przyszłego roku.

Więcej o wyborach przeczytają Państwo tutaj