Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 14 czerwca

Izba Gmin ponownie zajęła się projektem ustawy imigracyjnej.

Prezydent Macedonii Północnej ostrzega przed brakiem rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje i Tiraną. Jaka polityczna przyszłość ustępującej prezydent Litwy? Czy Francuzi wybudują bazę dla marynarki wojennej na Cyprze? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

MACEDONIA PÓŁNOCNA/BRUKSELA

Co z akcesją państw Bałkanów Zachodnich? Podczas wizyty w Brukseli prezydent Macedonii Stevo Pendarovski udzielił wywiadu EURACTIV. Przypomnijmy, że decyzja w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią zostanie podjęta w przyszłym tygodniu w Brukseli. Prezydent Macedonii twierdzi, że prowadzenie oddzielnych rozmów ze Skopje i Tiraną może okazać się najlepszym – choć bolesnym – rozwiązaniem.

W tym scenariuszu to Macedonia otrzymałaby zielone światło do rozpoczęcia rozmów. Pendarovski zwraca uwagę, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy może zmienić się przychylny dla rozszerzenia klimat polityczny, np. po lipcowych wyborach parlamentarnych w Grecji, w których faworytem do zwycięstwa jest kontestująca porozumienie Aten i Skopje konserwatywna Nowa Demokracja (ND).

Polityk uważa, że istnieje także niebezpieczeństwo usztywnienia stanowiska Sofii, w związku ze spornymi kwestiami, takimi jak historia, kultura, język czy pochodzenie etniczne obywateli. Jak dotąd, komisja składająca się z przedstawicieli obu państw poczyniła – zdaniem Pendarovskiego – niewielkie postępy w wypracowaniu wspólnego stanowiska w tych drażliwych kwestiach.

Prezydent Macedonii podsumował, że brak zgody na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych będzie bardzo złym znakiem dla wszystkich proeuropejskich sił w regionie.

WILNO

Jaka przyszłość Pani prezydent? Ustępująca prezydent Litwy Dalia Grybauskaite rozgląda się za nową pracą w Brukseli. Według Matasa Maldeikisa, litewskiego eurodeputowanego, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest zwolennikiem tej kandydatury w kontekście poszukiwań swojego następcy.

Grybauskaite posiada już doświadczenie z pracy w Brukseli. W przeszłości pełniła rolę komisarza ds. budżetu. Jednak los prezydent Litwy jest uzależniony od poparcia państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podobno ta kandydatura nie jest dobrze postrzegana w Warszawie ze względu na zbytnią niezależność Grybauskaite.

NIKOZJA

Co z francuską bazą wojskową? Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian zapewnił na wspólnej konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem, że nie ma tematu utworzenia przez Paryż bazy wojskowej na Cyprze. Polityk zaprzeczył tym samym doniesieniom prasowym z połowy maja, sugerującym osiągnięcie porozumienia z Nikozją odnośnie budowy bazy dla francuskich okrętów. Jednak źródła cypryjskie wyjaśniają, że informacje sprzed miesiąca są nadal aktualne. Francuzi będą stacjonować na wyspie, korzystając jednak wyłącznie z istniejącej infrastruktury.

LONDYN

Johnson krok bliżej sukcesu. Były burmistrz Londynu i minister spraw zagranicznych Boris Johnson zwyciężył w I rundzie wyborów na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Z rywalizacji odpadli Mark HarperAndrea Leadsom i Esther McVey. Druga runda odbędzie się w przyszłym tygodniu.

BERLIN

Brak zgody. Sprzeczne sygnały dobiegają z ugrupowań tworzących rządzącą koalicję odnośnie priorytetów na najbliższe miesiące. Chadecy z CDU/CDU chcą skupić się na rozwoju sieci 5G, gospodarce i opiece zdrowotnej, podczas gdy socjaldemokraci z SPD optują za nadaniem priorytetu walce ze zmianami klimatycznymi i przyśpieszeniu reformy emerytalnej. Spotkanie przedstawicieli obu ugrupowań potrwa do godzin wieczornych w piątek.

MADRYT

Historyk Ian Kershaw przy okazji wydania w Hiszpanii swojej najnowszej książki „Roller-Coaster: Europe, 1950-2017″, powiedział w wywiadzie dla EURACTIV, że „referendum w sprawie brexitu nie odzwierciedla poczucia słabości gospodarczej, ale raczej przekonanie, że brytyjskie problemy nie mogą być rozwiązane w ramach Unii Europejskiej”.

RZYM

Eurogrupa wzywa Włochy do działania. Ministrowie finansów państw strefy euro zwrócili się do Rzymu z apelem o zmniejszenie wysokiego zadłużenia finansów publicznych.

Co z radiem Radicale? Brak zgody w rządzącej koalicji na temat finansowania Radia Radicale – prywatnej stacji radiowej, świadczącej usługi publiczne, w tym m. in. zapewniającej transmisje z debat parlamentarnych. Ruch 5 Gwiazd jest przeciwny finansowaniu mediów pieniędzmi publicznymi. Jednak wsparcia radiostacji udzieliła opozycyjna Partia Demokratyczna, proponując przyznanie dofinansowania w wysokości 3 mln euro. Propozycję wsparła współrządząca Włochami Liga Matteo Salviniego.

WARSZAWA

Stosunki polsko-amerykańskie. Zgodnie z oczekiwaniami Polska podpisała umowę z USA, zwiększającą kontyngent amerykańskiej armii w Polsce o dodatkową liczbę 1000 żołnierzy. Wciąż trwają rozmowy nad zakupem 30 myśliwców F-35. Donald Trump nie wykluczył możliwości zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do USA.  Zdaniem Trumpa decyzja może zapaść nawet w ciągu 90 dni.

BRATYSŁAWA

Sukces Słowacji. Bratysława została wybrana na lokalizację nowej unijnej agencji. Do stolicy Słowacji zostanie przeniesiona Europejska Agencja ds. Pracy (ELA).

BUKARESZT

Premier zostanie prezesem? Premier Rumunii Viorica Dancila zamierza ubiegać się o stanowisko przewodniczącej Partii Socjalistycznej (PSD). Kongres ugrupowania odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Obecny lider PSD Liviu Dragnea odbywa karę 3,5 roku więzienia w związku z korupcją.

Prezydent buduje proeuropejską koalicję. Klaus Iohannis podpisał wczoraj porozumienie z partiami opozycyjnymi na rzecz koalicji prounijnej. Tworzące koalicję rządową PSD oraz Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) odmówiły podpisania dokumentu. Iohannis zapewnia jednak, że mogą to uczynić w każdym momencie. Porozumienie zobowiązuje sygnatariuszy do prowadzenia proeuropejskiej polityki, opartej na poszanowaniu zasad praworządności.

PRAGA

Zagrożenia branży motoryzacyjnej. Ewentualne amerykańskie cła na europejskie samochody dotknęłyby czeski przemysł motoryzacyjny. Istnieje ryzyko spadku eksportu o 20 proc. oraz zwolnień do 25 tys. pracowników, informuje Automotive Industry Association.

ATENY

Greckie rekordy. Stelios Kympouropoulos otrzymał najwięcej głosów w majowych wyborach do PE. Na polityka zagłosowało 577 117 osób. Na drugim miejscu z wynikiem 496 600 głosów znalazł się były lider Nowej Demokracji Evangelos Meimarakis. Poprzedni rekord pochodził z 2014 r. i należał do Manolisa Glezosa, posła Syrizy i bohatera ruchu oporu z II wojny światowej.

LUBLANA

Podczas szczytu Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (SEI) w Trieście, minister spraw zagranicznych Słowenii Mirko Cerar podkreślił znaczenia rozszerzenia UE „dla państw, które spełniają warunki”. Cerar wskazał na pozytywny przykład Macedonii Północnej, która rozwiązała długoletni spór z Grecją.

BELGRAD

Słabsza kooperacja w regionie. Serbski minister handlu Rasim Ljajić powiedział, że na Bałkanach Zachodnich istnieje coraz mniejsza współpraca. Zdaniem urzędnika państwa regionu „zachowują się bardziej jak konkurencji niż partnerzy. Czego dowodzą bariery celne, które sprawiają, że żadna forma współpracy nie może się powieść”. „Współpraca handlowa kuleje, a poza nią nie ma płaszczyzny do porozumienia w praktycznie żadnej dziedzinie”, dodał Ljalić podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Rolnictwa w Tesanj w Bośni i Hercegowinie.