Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 13 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Premier Bułgarii wyjaśnia, w jaki sposób Kristalina Georgiewa została dyrektor zarządzającą w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Z kim Słowacy bardziej sympatyzują: z Rosjanami czy Amerykanami? Grupa Wyszehradzka wspiera akcesję państw Bałkanów Zachodnich do UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Droga do sukcesu. Bułgarski premier ujawnił taktykę negocjacyjną, która otworzyła drzwi dla jego rodaczki Kristaliny Georgiejewej do funkcji dyrektor zarządzającej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Bułgarka jest jedyną kandydatką i najprawdopodobniej zastąpi Francuzkę Christine Lagarde. Ma tym większe szanse, że wedle niepisanej zasady to przedstawiciel Europy zasiada w fotelu dyrektora MFW.

Bojko Borysow został skrytykowany przez opozycję za to, że zaprzepaścił szanse na kierowanie przez przedstawiciela Bułgarii unijną dyplomacją, kiedy na czerwcowym szczycie przywódców UE pojawiła się szansa na zajęcie miejsca po Włoszce Federice Mogherini. Opozycja twierdzi, że portfolio Maryi Gabriel (komisarz ds. innowacji i młodzieży) jest zbyt skromne w porównaniu z tym, czym zajmowała się chociażby w przeszłości Georgiewa (unijny budżet). 

Borysow milczał przez ostatnie tygodnie, jednak postanowił zabrać głos w sprawie, ujawniając jak wiele wysiłku kosztowało go przekonanie innych państw do poparcia Bułgarki, która musiała stawić czoło kandydatom z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Premier ujawnił, że sukces osiągnięto dzięki wsparciu lobbysty Vladislawa Goranowa. Borysow wyjaśnił, że Bułgaria odniosła sukces dzięki wsparciu USA, Rosji, Chin oraz krajów arabskich. Szef rządu uzasadnił przyjętą taktykę w typowy dla siebie sposób, przekonując że „w przypadku wyboru między stanowiskiem szefa unijnej dyplomacji a dyrektorem zarządzającym w MFW, argumenty przemawiają za pracą, gdzie istnieje możliwość dysponowania dużym budżetem i działania na całym świecie”.

BRATYSŁAWA

Bracia Rosjanie… W przypadku konfliktu między USA a Rosją, 20 proc. Słowaków chciałoby, aby rząd opowiedział po stronie Moskwy a 6 proc. poparłoby USA, podczas gdy 2/3 wybrałoby neutralność. Sympatia dla Rosjan na Słowacji jest najwyższa wśród 14 państw objętych badaniem przeprowadzonym przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych.

PRAGA

Wyszehrad popiera rozszerzenie UE na Bałkany Zachodnie. Kwestie rozszerzenia UE, kwestie migracji i kolejny wieloletni budżet Unii, a także polityka klimatyczna oraz relacje UE z regionem Bałkanów Zachodnich były tematami wczorajszego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów państw Bałkanów Zachodnich w Pradze.

MADRYT

Socjaliści prowadzą w sondażach. Negocjacje między Partią Socjalistyczną (PSOE) a lewicową Unidas Podemos idą jak po grudzie, tymczasem wszystkie sondaże wskazują, że w przypadku przedterminowych wyborów parlamentarnych ugrupowanie premiera Pedro Sancheza powiększa przewagę nad krajową konkurencją.

Według badania przeprowadzonego przez Centro de Investigaciones Sociológicas (CIS), socjaliści otrzymaliby 29,7 proc. głosów. Druga w kolejności jest Partia Ludowa z 11,6 proc. poparcia. Pozostałe ugrupowania nie osiągnęły pułapu 10 proc. a poparcie skrajnie prawicowej partii Vox jest poniżej progu wyborczego. Sondaż przeprowadzono między 17 czerwca a 16 lipca, a więc przed przegranymi głosowaniami nad wotum zaufania dla nowego rządu Pedro Sancheza.

WARSZAWA

Strajk nauczycieli? Tuż przed wyborami parlamentarnymi nauczyciele mogą po raz drugi w tym roku zastrajkować. Związek Nauczycieli Polskich twierdzi, że powodem nowej akcji protestacyjnej jest realizacja reformy szkolnictwa forsowana przez byłą już minister edukacji Annę Zalewską. ZNP przekonuje, że tzw. podwójny rocznik, przeciążone plany nauczania czy braki kadrowe negatywnie wpływają na teraźniejszość, ale odbiją się także na jakości nauczania – a więc przyszłości kraju.

BERLIN

Chiny złe na Niemcy. Pekin postrzega zaproszenie aktywisty z Hongkongu, Joshuy Wonga, do Berlina, jako wtrącenie się w wewnętrzne sprawy Chin. Tymczasem minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) zapowiedział, że nadal będzie spotykał się z prawnikami i aktywistami na rzecz praw człowieka. Wong w wywiadzie dla gazety „Die Zeit” wyraził przekonanie, że „krótka rozmowa z ministrem z pewnością nie jest dowodem na ingerencję”.

LONDYN

Backstop zostaje. Tzw. irlandzki bezpiecznik – zachowujący otwartą granicę między Irlandią oraz Irlandią Płn. – zostaje, powiedział szef Parlamentu Europejskiego, David Sassoli. Jednocześnie Włoch podkreślił, że UE jest gotowa na dalsze rozmowy a nawet na przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

RZYM

Włochy przyjaźniejsze dla migrantów? Komisja Europejska otrzymała zeszłej nocy prośbę w sprawie koordynacji podziału migrantów znajdujących się na pokładzie statku „Ocean Viking” – informuje agencja ANSA. Kilka państw europejskich zapowiedziało, że przyjmą do siebie część z osób przebywających na statku organizacji pozarządowej. Tymczasem nowy rząd Partii Demokratycznej oraz Ruchu Pięciu Gwiazd dał do zrozumienia, że może porzucić niektóre z zapisów rygorystycznego ustawodawstwa antymigracyjnego, któremu patronował były wicepremier i szef Ligi – Matteo Salvini.

ATENY

Szybsza spłata pożyczki. Rząd Nowej Demokracji dąży do wcześniejszej spłaty kolejnej transzy międzynarodowych zobowiązań. Chodzi o 2,9 mld euro oprocentowanego na 5,13 proc. dla MFW. Wedle szacunek szybsza spłata przyniesie Grekom 75 mln euro oszczędności.

LUBLANA

Jaka armia? Politycy nie zgadzają się w sprawie zamiaru zakupu przez rząd pojazdów opancerzonych. Radykalna lewica – przeciwna członkostwu w NATO – sprzeciwia się zakupowi. Tymczasem mniejszościowy rząd zależy od głosów partii Lewica. Dziś odbędzie się spotkanie z przedstawicielami NATO.