Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 12 lipca

The Capitals | Ursula von der Leyen

The Capitals | Ursula von der Leyen

Czy europosłowie PiS poprą Ursulę von der Leyen na szefa Komisji Europejskiej?  Čaputová mówiła na Węgrzech o rządach prawa i demokracji. Unia Europejska może zamrozić stosunki z Turcją za nielegalne poszukiwania surowców u wybrzeży Cypru. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

PiS poprze von der Leyen? Nadal nie wiadomo czy polscy europarlamentarzyści poprą Ursulę von der Leyen w głosowaniu na stanowisko szefa KE. Niemka spotkała się z frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której zasiadają członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Po spotkaniu Ryszard Legutko nie chciał przesądzać sprawy poparcia. Wiele zależy od tego czy KE złagodzi swoje stanowisko w sprawie praworządności w Polsce. Według Jacka Saryusz-Wilskiego, KE „musi zagwarantować, że będzie działać sprawiedliwie, bez nadużywania władzy w relacjach z Polską”.

Również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że TSUE oraz Frans Timmermans nadużywają władzy w relacjach z Polską, „chcąc wprowadzić mechanizmy ingerencji w sprawy wewnętrzne państw członkowskich”.

Jednak von der Leyen jest postrzegana jako zdecydowanie „bardziej ugodowa” niż Timmermans w kwestii rządów prawa. Według Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych kandydatka do zastąpienia Jean-Claude’a Junckera jest „osobą pojednawczą i wrażliwą na różne punkty widzenia”, co może być znakiem, że Polska wróci do współpracy z Niemcami, aby osłabić wpływy Holendra – odpowiedzialnego za praworządność –  w KE.

Dodatkowo, jak wskazywał Zdzisław Krasnodębski, Polska może nie poprzeć von der Leyen, jeśli nie uzyska stanowisk, o które ubiega się w komisjach PE. Warszawa straciła jedyną szansę w środę po porażce Beaty Szydło w tajnym głosowaniu na przewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Krasnodębski podkreślił, że „decyzja nie została jeszcze podjęta”. Wszystko ma rozstrzygnąć się w poniedziałek.

BRATYSŁAWA

Čaputová na Węgrzech. „Aby nasza współpraca w ramach V4 była efektywniejsza, nie może dotyczyć wyłącznie ochrony interesów regionalnych. Musimy promować wartości demokratyczne, wolność i rządy prawa, a także integrację europejską (…), abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy dzielą lub osłabiają UE”, powiedziała prezydent Słowacji podczas konferencji prasowej z prezydentem Węgier Jánosem Áderem w Budapeszcie. 

NIKOZJA

UE zamrozi stosunki z Turcją? Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE mają zostać podjęte decyzje o sankcjach wobec Turcji za przeprowadzanie nielegalnych poszukiwań ropy i gazu w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Prawdopodobnie dojdzie zmniejszenia pomocy przedakcesyjnej, rewizji pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego a także zamrożenia wszelkich rozmów na wysokim szczeblu.

PRAGA

Uciekający czas. Republika Czeska ma tylko 30 dni, by odpowiedzieć na projekt sprawozdania z audytu KE dotyczącego podejrzeń w sprawie konfliktu interesów premiera Andreja Babisza. 

BUKARESZT

Wciąż brak decyzji w sprawie ambasady w Izraelu. Premier Viorica Dancila zdaje się wycofywać z decyzji dotyczącej przeniesienia ambasady Rumunii w Izraelu do Jerozolimy. W wywiadzie dla jednej z gazet pani premier wspomniała o zleceniu niezbędnych analiz i przekazaniu ich do rozwagi prezydentowi Klausowi Iohannisowi, od którego zależy – jak podkreśliła Dancila – ostateczna decyzja.

SOFIA

Sprzedaż fajki wodnej. Parlament Bułgarii zagłosował za zakazem sprzedaży fajki wodnej osobom w wieku poniżej 18 lat. Jednocześnie odrzucono proponowany zakaz palenia fajki w krytych miejscach publicznych.

WILNO

Drużyna prezydenta. Nowo wybrany prezydent Gitanas Nauseda, który dziś rozpocznie urzędowanie, przedstawił członków swojego zespołu doradców. Kancelarią prezydenta będzie dowodzić Alge Budryte. Od września 2018 r. zajmowała się kampanią prezydencką Nausedy. Wcześniej zdobywała doświadczenie w biznesie, m. in. w Swedbanku. Posiada dyplomy międzynarodowych uczelni w zakresie biznesu i ekonomii. Wśród doradców znalazł się także Jarosław Niewierowicz, dyplomata i polityk narodowości polskiej, pełniący w przeszłości funkcję ministra ds. energii. W gabinecie Nausedy Niewierowicz będzie zajmował się ochroną środowiska i energii.

ZAGRZEB

Kolejny kandydat na prezydenta. Vlaho Orepić dołączył do wyścigu o urząd głowy państwa. Nowy pretendent podkreśla chęć walki o praworządność, o rządy oparte na konstytucji – w przeciwieństwie do swoich przeciwników, wzywających do zmiany ustawy zasadniczej. Jak dotąd, start w wyborach potwierdziło 8 kandydatów. Największą uwagę mediów przyciągają były premier Zoran Milanović oraz gwiazda estrady Miroslav Škoro. Obecna pani prezydent czeka z potwierdzeniem startu w wyborach. 

BELGRAD

Niemcy za rozszerzeniem UE. Ambasador Niemiec w Serbii Thomas Schieb odniósł się do słów prezydenta Francji, który stwierdził, że w najbliższym czasie nie dojdzie do rozszerzenia UE, zanim UE nie zakończy procesu wewnętrznych reform. Według Berlina są to dwa odrębne procesy, które mogą dziać się jednocześnie. Ambasador podkreślił, że jedynym warunkiem, na podstawie którego powinny być rozpatrywane nowe kandydatury, powinny być spełnione kryteria w ramach poszczególnych polityk, absorpcja prawa unijnego oraz rządy prawa.

BRUKSELA

Skandal korupcyjny. Kris Van Dijck (Nowy Sojusz Flamandzki) został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego parlamentu Flamandzkiego, po tym jak oskarżono go o nieuczciwe postępowanie w postępowaniu upadłościowym. Już wcześniej znalazł się pod obstrzałem mediów z powodu jazdy po pijanemu. Nowym przewodniczący został Filip Dewinter z nacjonalistycznego ugrupowania Interes Flamandzki.

BERLIN

Popularność Zielonych. Zieloni są popularni niemal we wszystkich grupach wiekowych. Wśród wyborców między 18 a 64 rokiem życia są przynajmniej na równi z chadekami z CDU/CSU. Jedynie wśród osób powyżej 65 lat nadal największą estymą cieszą się chadecy, mogący liczyć nawet na 37 proc. poparcia, podczas gdy Zieloni i Socjaldemokraci tylko na połowę.

MADRYT

Socjaldemokracja ma przed sobą przyszłość. Przywódca francuskich socjalistów Oliver Faure, powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej redakcji EURACTIV, że premier Pedro Sanchez jest dobrym przykładem na to, że europejska socjaldemokracja może wyjść z kryzysu.

 ATENY

Śmiertelna burza. Siedem osób, w tym dwoje dzieci, zginęło, a ponad 120 zostało rannych w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych, które nawiedziły Chalkidiki – jeden z głównych ośrodków turystycznych na Półwyspie Chalcydyckim. Ponad 80 proc. obszaru zostało bez prądu.