Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 11 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Już w niedziele wybory samorządowe na Węgrzech – celem opozycji: powtórzenie Stambułu. Wejście unijnego pakietu mobilności może zlikwidować do 14 tys. miejsc pracy w Bułgarii. Tymczasem Hiszpania opowiada się przeciwko importowi stali z Chin. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Powtórzyć Stambuł. Przed niedzielnymi wyborami lokalnymi partie opozycyjne po raz pierwszy połączyły siły przeciwko premierowi Viktorowi Orbanowi. Celem jest zwycięstwo w wyborach na burmistrza Budapesztu – tj. powtórzenie scenariusza stambulskiego, gdy w wyborach na burmistrza miasta zwyciężył kandydat opozycji Ekrem İmamoğlu.

Węgierska opozycja wierzy w powodzenie planu, argumentując że jeden wspólny kandydat ma większe szanse w rywalizacji z partią rządzącą. Na Węgrzech przedstawia się niedzielne wybory, jako próbne starcie przed zaplanowanymi na 2022 wyborami parlamentarnymi. Tymczasem, o ile wspólna lista opozycji jest rozpoznawalna w większych miastach (75 proc. respondentów zatknęło się z informacją o współpracy), o tyle w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich jest z tym już zdecydowanie gorzej (35 proc. słyszało o jednej liście, podczas gdy 62 proc. nie miało o tym pojęcia).

BUKARESZT

Co z tą Rumunią? Rumuński parlament przegłosował wniosek o udzielenie wotum nieufności dla tworzonego głównie przez Partię Socjaldemokratyczną (PSD) rządu Vioriki Dancili. Prezydent Klaus Iohannis wezwał przedstawicieli wszystkich partii na konsultacje. Do rozmów dojdzie jeszcze dzisiaj i będą składały się one z 30 minutowych spotkań.

Komentatorzy zwracają uwagę, że prezydentowi zależy na jak najszybszym wyjściu z kryzysowej sytuacji, a jego preferowanym wyjściem są przyspieszone wybory. I rzeczywiście, w normalnych okolicznościach doszłoby do głosowania, jednak rumuńska konstytucja wyklucza możliwość organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w trakcie kampanii prezydenckiej (I tura zaplanowana na 24 listopada). Realny termin wyborów parlamentarnych to marzec przyszłego roku.

Więcej o upadku rządu Rumunii przeczytają Państwo tutaj i tutaj

SOFIA

Zagrożone miejsca pracy. 14 tys. miejsc pracy jest zagrożonych likwidacją, jeśli unijny pakiet mobilności zostanie przyjęty bez uwzględnienia bułgarskich sugestii – poinformował w czwartek (10 października) minister transportu Rosen Zhelyazkov. Transport lądowy odpowiada za 6 proc. bułgarskiej gospodarki. W 2018 r. obrót w branży wyniósł 2,8 mld euro. 12,7 tys. firm zajmuje się międzynarodowym transportem samochodowym, a 3/4 z nich obsługuje przynajmniej 5 ciężarówek. 

Branża zatrudnia ponad 42 tys. pracowników, a średnia pensja kierowców wynosi 1,7 tys. euro. Dochód ten jest prawie trzykrotnie wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w Bułgarii (650 euro). W 2018 r. w Europie jeździło 25,8 tys. bułgarskich ciężarówek a ich średni wiek to 3 lata. To znacznie lepsze statystyki niż w przypadku konkurencji z innych państw członkowskich, gdzie średni wiek pojazdów wynosi 11 lat – informuje firma konsultingowa KPMG, która przeprowadziła symulację wpływu pakietu mobilności na bułgarską branże transportową.

Z analizy wynika, że propozycje zmian w obecnej formie będą wyjątkowo szkodliwe i przyczynią się do znacznego zmniejszenia obrotów w ciągu trzech najbliższych lat. Analitycy sugerują, że firmy, które odpowiadają za 36 proc. bułgarskiej floty samochodowej albo zawieszą działalność, albo przeniosą się do innych państw UE.

PARYŻ/BERLIN

Trzęsienie ziemi. Odrzucenie kandydatury Sylvie Goulard odbiło się silnym echem nad Sekwaną. Emmanuel Macron jest rozczarowany decyzją europarlamentarzystów z komisji przemysłu i przedsiębiorczości. Prezydent Francji zwrócił uwagę, że powiadomił Ursulę von der Leyen o prowadzonym przeciwko Goulard dochodzeniu, które mogłoby utrudnić jej powołanie na stanowisko unijnego komisarza.

Paryż odmawia zmian w portfolio „swojej” komisji odrzucając argumenty o zbyt rozległych kompetencjach. Według pierwotnego planu 23 października ma dojść do przegłosowania składu nowej Komisji, która ma rozpocząć urzędowanie 1 listopada. Rumunia, Węgry i Francja muszą zaproponować nowych kandydatów. Poza Francuską Goulard europarlamentarzyści odrzucili kandydatury Rumunki Rovany Plumb oraz Węgra László Trócsányiego.

Sprawiedliwe głosowanie. „Po tym jak Parlament Europejski nie był w stanie przeforsować procesu Spitzenkandidaten, pokazaliśmy że trzeba się liczyć z naszym zdaniem” – powiedział Christian Ehler z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w związku z zablokowaniem kandydatury Sylvie Goulard do nowej Komisji Europejskiej. 

Więcej o wczorajszym decydującym głosowaniu w sprawie Sylvie Goulard przeczytają Państwo tutaj

MADRYT

Ograniczenie importu z Chin. Reyes Maroto, minister przemysłu zwrócił się do unijnej komisarz ds. handlu Cecilii Malmström o ograniczenie importu chińskiej stali do Wspólnoty po brexicie. W liście z 8 października Maroto zwraca uwagę Malmström „na trudną sytuację sektora stalowego w Hiszpanii i UE. 

Hiszpański minister poprosił również nowego komisarza ds. handlu (Phila Hogana) o dokonanie przeglądu „środków ochronnych” obowiązujących obecnie w Unii w odniesieniu do importu stali. „Przedsiębiorstwa hutnicze w UE znajdują się w trudnej sytuacji do tego stopnia, że rozważają zamknięcie niektórych linii produkcyjnych z powodu niskiego popytu i konkurencji importowanej stali” – napisał Maroto.

Według szacunków Chiny odpowiadają za ponad połowę stali produkowanej na świecie. Jest ona zdecydowanie tańsza od tej produkowanej np. w Europie.

WARSZAWA

Kolejny raz. Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE kolejną skargę przeciwko polskiemu rządowi – tym razem ws. systemu dyscyplinarnego stosowanemu wobec sędziów.

Po więcej szczegółów sprawy zapraszamy tutaj

ATENY/PRAGA

Przeciwko Turcji. Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Atenach premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest wywarcie presji na Ankarze, by doszło do zawieszenia działań militarnych na granicy z Syrią.

Wcześniej greckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym czytamy, że „przymusowe wysiedlenie ludności na terytorium Syrii i użycie przemocy są bezpośrednim naruszeniem prawa międzynarodowego (…)”.

Zmiana zdania. Premier Andrej Babisz poinformował wczoraj za pomocą mediów społecznościowych, że Czechy podzielają stanowisko UE potępiające misję wojskową Turcji w Syrii. To zmiana w porównaniu do komentarzy z końca września. Wówczas Babisz spotkał się z  Recepem Tayyipem Erdoganem w Nowym Jorku i pochwalił tureckie zamiary.

Więcej o reakcji świata na turecką akcję wojskową w Syrii przeczytają Państwo tutaj

LUBLANA

Niekonstytucyjne prawo. Ustawa o cudzoziemcach jest niezgodna z konstytucją – informują lokalne media. Największe kontrowersje budzi przede wszystkim artykuł przewidujący zamknięcie przez Słowenię granicy dla uchodźców oraz zaprzestanie rozpatrywania wniosków o azyl. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego znaczną większością (8 do 1) uchylili artykuł zakwestionowany przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZAGRZEB

Chorwacja dołącza do europejskich partnerów. Rząd podpisze europejską deklarację dotyczącą współpracy w zakresie blockchain. Minister gospodarki i przedsiębiorczości Darko Horvat powiedział, że technologia ta jest całkowicie bezpieczna. Będzie ona miała – według ministra – zastosowanie w wielu branżach: od energetyki po zdrowie i finanse. 

24 państwa, które podpisały wspomnianą deklarację, stworzą paneuropejską przestrzeń dla rozwoju i badań technologii blockchain. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 300 mln euro. Darko Horvat przywołał przykład Słowenii, która stworzyła 13 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednio lub pośrednio związanych z rozwojem technologii.

BELGRAD

USA chcą współpracy. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. przeprowadzenia negocjacji pokojowych między Serbią i Kosowem Richard Grennel powiedział w Belgradzie, że administracja Donalda Trumpa jest przekonana, że wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy oraz nowe możliwości handlowe stanowią kluczową część planu zapewnienia trwałego pokoju w regionie.

Bałkańskie Schengen. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w czwartek (10 października), że tzw. „bałkańskie Schengen”, które Serbia zamierza utworzyć z Albanią i Macedonią Północną dotyczy ustanowienia swobodnego przepływu towarów i usług.

Konkretne środki zostaną określone na następnym spotkaniu, zaplanowanym 10 listopada w Ochrydzie w Macedonii Północnej. Niewykluczone, że do inicjatywy przyłączą się pozostałe państwa regionu: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina i Kosowo.