Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 10 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Portugalia ma szansę na uchwalenie pierwszego budżetu bez deficytu od czasu Rewolucji goździków. Viktor Orban nie wyklucza odejścia z Europejskiej Partii Ludowej. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Sukces Antonio Costy. Po raz pierwszy od czasu powrotu do demokracji w 1974 r. Portugalia staje przed szansą uchwalenia budżetu bez deficytu. Do głosowania w parlamencie dojdzie w piątek (10 stycznia) wieczorem.

Rządząca Partia Socjalistyczna premiera Antonio Costy, która posiada 108 deputowanych w 230-osobowej izbie, liczy na wsparcie innych sił lewicowych: Bloku Lewicy (BE) czy Unitarnej Koalicji Demokratycznej (PCP – sojuszu komunistów i radykalnych zielonych). 

Wybory w kraju premiera iluzjonisty

BUDAPESZT

Nowa europejska partia pod wodzą premiera Węgier? W czwartek (10 stycznia) odbyła się tradycyjna noworoczna konferencja prasowa premiera Viktora Orbana nt. działań rządu. W jej trakcie doświadczony węgierski polityk nie wykluczył opuszczenia struktur Europejskiej Partii Ludowej (EPL) przez rządzący na Węgrzech Fidesz. Stanie się tak, „jeżeli nie dojdzie do żadnych zmian”.

„Jesteśmy zainteresowani pozostaniem w EPL, ale odejdziemy z jej struktur, jeżeli  w partii wszystko pozostanie po staremu”, powiedział Orbán.

W ciągu najbliższych tygodni Europejska Partia Ludowa podejmie decyzję ws. przyszłości Fideszu. Ugrupowanie Orbana jest zawieszone w prawach członka od marca 2019 r. Orban nie wykluczył, że w przypadku odejścia ze struktur frakcji, mógłby w przyszłości utworzyć własną, konkurencyjną dla europejskich chadeków grupę w Parlamencie Europejskim.

We wtorek węgierski polityk gościł w Warszawie. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Głównym tematem rozmów była współpraca PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

Politycy PiS i Fideszu rozmawiali o wspólnej polityce europejskiej

BRUKSELA

Przeciek kontrolowany? Od majowych wyborów parlamentarnych minęło już 229 dni, a Belgowie wciąż czekają na utworzenie rządu. Tymczasem trwają intensywne rozmowy między przedstawicielami ugrupowań. 

W środę (9 stycznia) do mediów trafił 20-stronicowy poufny dokument dotyczący negocjacji. Wynika z niego, że kontrowersyjne zagadnienia, jak zamknięcie starych elektrowni atomowych oraz podniesienie minimalnych emerytur do 1,5 tys. euro zostały wykreślone z postulatów przyszłego rządu.

W poniedziałek (13 stycznia) mediatorzy, Goerges-Louis BouchezJoachim Coens – tj. politycy odpowiedzialni za prowadzenie negocjacji – mają spotkać się z królem Belgów, aby zdać sprawozdanie z negocjacji.

BERLIN

Nielegalne dotacje. Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została ukarana przez berliński sąd administracyjny karą grzywny w wysokości 270 tys. euro. Na partyjne konto trafiły dotacje, które są niezgodne z prawem.

Chodzi o dotacje, jakie trafiły na konta komitetów wyborczych dwóch polityków AfD, gdy w latach 2016 ubiegali się oni o miejsca w parlamencie Badenii-Wirtembergii. Wówczas na konto ówczesnego wiceprzewodniczącego ugrupowania Jörga Meuthena trafiło 90 tys. euro za pośrednictwem szwajcarskiej agencji PR Goal AG.

Wciąż trwa także postępowanie wyjaśniające ws. dotacji dla innego z polityków AfD Guido Reila za usługi świadczone przez inną ze szwajcarskich agencji PR.

Angela Merkel w Moskwie. Kanclerz Niemiec odwiedzi Rosję, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Zaproszenie dla Angeli Merkel wystosował Kreml.

Merkel pojedzie do Rosji

Podczas spotkania omówione mają być przede wszystkim tematy związane z sytuacją międzynarodową. „Angela Merkel i Władimir Putin będą rozmawiać o sytuacji w Syrii oraz Libii, a także o eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po amerykańskim ostrzale powietrznym lotniska w Bagdadzie 3 stycznia, w którym zginął dowódca irańskiej brygady Al-Kuds Kassim Sulejmani” – poinformowały służby prasowe Kremla.

WIEDEŃ

Pierwsza wizyta. W drugim dniu urzędowania minister ds. europejskich Karoline Edtstadler wybrała się do Paryża, aby spotkać się ze swoją francuską odpowiedniczką Amélie de Montchalin

Francuska minister nie ukrywała zadowolenia z powodu utworzenia w Wiedniu nowego koalicyjnego rządu Austriackiej Partii Ludowej (ÖVPoraz Zielonych (Die Grünen).

„Kiedy Austrią współrządziła eurosceptyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) kontakty z tym krajem były nieco utrudnione” – podkreśliła Amélie de Montchalin. 

Tymczasem Edtstadler wyraziła gotowość Austrii do współpracy z Francją w sprawach europejskich. 

Zieloni blisko rządu

MADRYT

Junqueras nadal w więzieniu. Hiszpański Sąd Najwyższy nie uznał orzeczenia TSUE ws. immunitetu lidera Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriola Junquerasa.

TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

Hiszpańscy sędziowie uznali, że kataloński polityk nadal będzie przebywał za kratkami. W grudniu ub. roku TSUE orzekł, że polityk jest chroniony immunitetem parlamentarnym od dnia ogłoszenia oficjalnych wyników do PE w Hiszpanii (tj. od 13 czerwca 2019 r.).

HELSINKI

Modernizacja sił lotniczych. Rząd chce przeznaczyć od 7 do 10 mld euro na modernizację lotnictwa wojskowego. Obecnie Finowie korzystają z 62 myśliwców typu F/A-18C/D.W ramach programu HX Challenge od 9 stycznia do 26 lutego zostaną przeprowadzone praktyczne testy samolotów bojowych. O kontrakt ubiegają się Dassault Aviation (Rafale D/E), Eurofighter (Typhoon), Saab (Gripen), Lockheed Martin (F-35) i Boeing (F/A-19E/F Hornet). Nowe samoloty mają rozpocząć służbę od 2025 r.

DUBLIN

Kiedy wybory? Podczas czwartkowego spotkania premiera Leo Varadkara i lidera Partii Republikańskiej (Fianny Fáil) Micheáal Martina nie udało się osiągnąć konsensusu ws. daty wyborów parlamentarnych.

Varadkarowi zależy na przeprowadzeniu głosowania, ponieważ jego ugrupowanie nie dysponuje większością w 158-osobowej izbie niższej parlamentu. Ponowne spotkanie polityków zaplanowano na przyszły tydzień.

ATENY

Potrzeba czasu. Grecja zaczeka na sprawozdanie specjalnie powołanej komisji, zanim podejmie decyzję w sprawie rozwoju sieci 5G, powiedział minister ds. cyfrowych Kyriakos Pierrakakis. Minister argumentuje, że rozwój sieci 5G jest zbyt poważnym zagadnieniem, by podejmować jakiekolwiek decyzje bez dokładnej wiedzy.

„To także kwestia bezpieczeństwa narodowego i ochrony infrastruktury krytycznej kraju”, zauważył polityk.

Na decyzję Grecji nie wpłynęła niedawna wizyta premiera Kyriakosa Mitsotakisa w Waszyngtonie.

„5G nie jest problemem europejskim. Grecja zadecyduje o swojej przyszłości, kiedy Europa zadecyduje podejmie odpowiednie decyzję”, podkreślił Pierrakakis.

BRATYSŁAWA

Nowa praca dla ministra. Z informacji prasowych wynika, że ustępujący minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčák jest poważnym kandydatem na stanowisko specjalnego wysłannika UE ds. Bałkanów Zachodnich.

Słowak pełnił w latach 2006-2009 funkcję specjalnego przedstawiciela UE w Bośni i Hercegowinie. Pracował także w strukturach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ( ESDZ).

WARSZAWA

Sprzeczne opinie. Delegacja Komisji Weneckiej, która od wczoraj jest w Warszawie, spotkała się z marszałkiem Senatu oraz przedstawicielami opozycji w Sejmie. O ile opozycja pozytywnie ocenia czwartkowe rozmowy, to przedstawiciele ugrupowania rządzącego zgłaszają zastrzeżenia.

Sprzeczne oceny wizyty Komisji Weneckiej w Warszawie

SOFIA

Spadek bezrobocia. Od listopada 2018 r. do listopada 2019 r. bezrobocie w Bułgarii spadło z 4,8 proc. do 3,7 proc. To jeden z największych spadków bezrobocia wśród państw członkowskich UE.

BELGRAD

(Nie)uznawanie Kosowa. Serbska minister spraw zagranicznych Ivica Dačić powiedziała w czwartek (9 stycznia), że 95 państw należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych nie uznaje Kosowa. Ponadto pięć kolejnych być może w najbliższym czasie zmieni zdanie. Oznacza to – wg. pani minister – że „tylko” 93 państwa należące do ONZ uznają rząd w Prisztinie.