Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 10 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czeski premier przeciwko samochodom elektrycznym. Rumunia niedługo w strefie Schengen, a Matteo Salvini w ciągłym sporze z koalicyjnym Ruchem 5 Gwiazd, tym razem przez narkotyki – między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

RUMUNIA

Szczyt w Sybinie. Państwa członkowskie UE poparły Cypr na szczycie w Sybinie w związku z nielegalnymi odwiertami Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej jednego z najmniejszych państw Wspólnoty.

„W tej sprawie jestem Cypryjczykiem – powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Cypryjski prezydent Nicos Anastasiades wraz z greckim premierem Alexisem Tsiprasem poruszyli kwestię „agresywności” Turcji w regionie, mówiąc, że UE powinna wspierać małe państwa członkowskie.

„UE stoi za Cyprem i oczekuje, że Turcja uszanuje suwerenne prawa państw członkowskich”, powiedział na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Schengen. Rumunia wkrótce stanie się częścią strefy Schengen, poinformował prezydent tego kraju Klaus Iohannis tuz przed rozpoczęciem szczytu w Sybinie.

BRUKSELA

„Sabotaż klimatyczny”. Belgijskie partie rządzące Nowy Sojusz Flamandzki, Ruch Reformatorski, Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie, Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (N-VA, MR, CD&V i Open VLD) „wyróżniają się w sabotowaniu działań klimatycznych”, podsumowała w raporcie organizacja Greenpeace Belgia.

Ta konstatacja wynika z odpowiedzi nadesłanych przez partie polityczne w związku z ankietą zorganizowaną przez organizację proekologiczną przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami europejskimi, parlamentarnymi i regionalnymi.

LONDYN

Brexit pod głos obywateli? Głosowanie obywateli nad rządowymi planami dotyczącymi brexitu może „zjednoczyć ludzi”, powiedział Jeremy Corbyn. Lider laburzystów powiedział, że partia „jest przygotowana do poddania tej kwestii pod głosowanie po zakończeniu procesu parlamentarnego”.

BERLIN

Mniejsze dochody podatkowe. Ministerstwo finansów obniżyło szacunki dochodów podatkowych w obecnym roku. Jedną z przyczyn jest słabszy wzrost finansowy. Szacunki dochodów na 2019 r. zostały obniżone do 793,7 miliardów euro z 804,6 mld. W latach 2019-2023 rząd federalny będzie dysponował kwotą mniejszą o 70,6 mld euro niż w poprzednim czteroleciu.

MADRYT

Socjaliści na czele. Hiszpańska partia socjalistyczna (PSOE) wygra wybory europejskie w Hiszpanii z 17-18 mandatami, w porównaniu do 14 miejsc, które obecnie ma w Europarlamencie, wynika z badania opublikowanego w czwartek przez publiczne Centro de Investigaciones Sociológicas (CIS). 

Hiszpańska skrajnie prawicowa partia Vox otrzyma od 4 do 5 mandatów w PE, podczas gdy konserwatywna Partia Ludowa (PP) może liczyć na 11-12 mandatów (obecnie 16).

RZYM

„Wojna z narkotykami”. Podczas debaty telewizyjnej Matteo Salvini zapowiedział „wojnę z narkotykami”. Wicepremier dodał, że jest gotowy wypowiedzieć umowę koalicyjną z Ruchem Pięciu Gwiazd, gdyby partia założona przez Beppe Grillo dążyła do zalegalizowania narkotyków.

WARSZAWA

Szczyt w Sybinie. Polska będzie dążyła do wzmocnienia wspólnego rynku. Zależy nam na osłabieniu tendencji protekcjonistycznych w UE, powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas szczytu w Sybinie. Polityk dodał, że dyskusja powinna również koncentrować się na sposobach radzenia sobie z problemem rajów podatkowych.

BRATYSŁAWA

Europejski jedynak. Marszałek słowackiego parlamentu, nacjonalista Andrej Danko (Słowacka Partia Narodowa – SNS), był jedynym gościem z UE obecnym na tradycyjnej defiladzie wojskowej w stolicy Rosji, upamiętniającej II wojnę światową.

Słowackie media donoszą, że „żaden inny znaczący” gość zagraniczny poza byłym prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewiem nie uczestniczył w paradzie na Placu Czerwonym.

PRAGA

„Szkodliwe samochody elektryczne”. „Republika Czeska dołoży wszelkich starań, aby chronić klimat, ale nie można tego zrobić ze szkodą dla przemysłu”, powiedział premier Andrej Babisz. Polityk dodał, że „samochody elektryczne oznaczają początek końca przemysłu motoryzacyjnego w Europie”.

Kraj nieprzyjazny migrantom. Eurostat stwierdził, że Republika Czeska ma najsurowsze podejście do osób ubiegających się o azyl wśród państw członkowskich UE. W 2018 r. Czechy odrzuciły niemal 90 proc. wniosków osób ubiegających się o azyl (przyjęto jedynie 155 z 1385 wniosków; unijna średnia wynosi 60 proc.).

ATENY

Nowy sondaż. Różnica między rządzącą partią Syriza, a konserwatywną Nową Demokracją zmniejszyła się do 6 proc., wynika z badania dla Open TV. Nowa Demokracja przewodzi z 25 proc. poparciem. Syriza cieszy się 19 proc. poparciem. Skrajnie prawicowy Złoty Świt jest trzeci z 5,5 proc, a socjaliści z KINAL 5 proc.

EBI sfinansuje elektryczną przyszłość Krety. Europejski Bank Inwestycyjny i Grecki Niezależny Dostawca Prądu (IPTO) podpisały w czwartek umowę na kwotę 178 milionów euro na połączenie Krety z europejskimi sieciami energetycznymi. Komisja Europejska zapewni dodatkowe 95 milionów euro z funduszy spójności na realizacje inwestycji.

SOFIA

Wolność mediów. Dziennikarz telewizyjny Viktoria Behar została zwolniona z pracy w publicznym kanale telewizyjnym Nova TV za zadanie pytania o magnata medialnego Delyana Peevskiego, który jest kandydatem w wyborach europejskich z ramienia partii DPS (Ruch na rzecz Praw i Wolności).

DPS jest powiązany z liberalną frakcją ALDE. Peevski został niedawno nazwany przez Reporterów bez Granic jedną z głównych przyczyn złego stanu mediów w Bułgarii. Światowy indeks wolności mediów plasuje Bułgarię na 111 miejscu na świecie, ostatnim w UE.

ZAGRZEB

W kierunku równego rozwoju państw. W ciągu najbliższych pięciu lat UE powinna skupić się na zapewnieniu szybszej konwergencji, aby nowe państwa członkowskie miały możliwość „dogonienia” „starych państw Unii”, pod względem standardów gospodarczych i społecznych, powiedział chorwacki premier Andrej Plenkovic.

LUBLANA

Europarlamentarzyści wybiorą nowego komisarza? Centroprawicowa Nowa Słowenia zaproponowała, aby nowy krajowy komisarz europejski, został wybrany przez słoweńskich europarlamentarzystów. „To nie kwestia lewicy czy prawicy, tylko odzwierciedlenie Słowenii w Brukseli”.

BELGRAD

Rozszerzenie i geopolityka. Podczas szczytu w Tiranie przedstawiciele UE i krajów Bałkanów Zachodnich wezwali Brukselę do uwzględnienia geopolitycznego aspektu rozmów w sprawie rozszerzenia. Oświadczenie końcowe wymaga, aby proces negocjacji z regionem był „elastyczniejszy i szybszy”.