Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 1 marca

Paryż | The Capitals

Paryż | The Capitals

Weber krytykuje Orbana i przychylnie wypowiada się o Macronie, rośnie liczba osób wyjeżdżających na stałe do Wielkiej Brytanii, a w Hiszpanii Partia Socjalistyczna niezmiennie prowadzi w sondażach. Między innymi o tym piszemy w piątkowym wydaniu The Capitals.

 

PARYŻ

Macron sojusznikiem Webera? „Wejście partii Naprzód Republiko! Emmanuela Macrona do Parlamentu Europejskiego wzmocni polityczne centrum, niezależnie od tego, do której frakcji się przyłączy”, twierdzi w rozmowie z EURACTIV.cz Spitzenkandidat Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber.

„Nie mamy informacji, aby Macron zamierzał dołączyć do ALDE. Tak naprawdę nie wiemy, czego chce. Nasza centroprawicowa Chrześcijańska Demokracja jest zawsze otwarta na współpracę z proeuropejskimi partiami, które podzielają nasze wartości”, dodaje.

Partia Macrona jest – jego zdaniem – mocno proeuropejska, więc „jakikolwiek scenariusz wybierze, będzie dla nas partnerem, ponieważ, tak jak my, chce silniejszej UE. A silniejsza Europa jest możliwa jedynie dzięki zaangażowaniu proeuropejskich partii czy to socjaldemokratycznych, liberalnych, zielonych czy chadeckich. Myślę, że mamy spore pole do współpracy”, optymistycznie podkreśla Weber.

Niemiecki polityk odniósł się również do krytyki UE ze strony Viktora Orbana, stwierdzając, że jest ona jak najbardziej uprawniona, natomiast atak na szefa KE Jeana-Claude’a Junckera było przekroczeniem granicy. „Kiedy partia członkowska EPL atakuje szefa KE wybranego z ramienia EPL, jest to już za wiele”.

Zapytany, czy jest możliwość wyrzucenia Fideszu z EPL, Weber stwierdził, że „na ten temat trwa obecnie dyskusja w łonie frakcji”.

Ile będzie kosztował brexit? Około 7% brytyjskiego PKB, twierdzą francuskie źródła, wyrażając przy tym jednak zaniepokojenie, że takie osłabienie strategicznego partnera, będzie odczuwalne przez inne państwa europejskie.

BRUKSELA

Wyrzućcie Orbana: Dwie centroprawicowe partie – flamandzcy Chrześcijańscy Demokraci (CD&V) i Walońskie Centrum Demokratyczno-Humanistyczne (cdH) – wraz z chadekami z Luksemburga (CSV) wysłały list do szefa EPL Josepha Daula, wzywając go do wyrzucenia z europarlamentarnej frakcji Viktora Orbana i jego Fideszu. „Kto regularnie występuje przeciwko naszym wspólnym wartościom chrześcijańskim i demokratycznym, nie powinien być częścią naszej frakcji”, zatweetował lider CD&V Wouter Beke.

LONDYN

Rośnie migracja na Wyspy: Liczba osób, które przyjeżdżają na stałe do Wielkiej Brytanii spoza UE jest najwyższa od 15 lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło, że między wrześniem 2017 r. a wrześniem 2018 r. 261 tysięcy więcej migrantów spoza UE przyjechało na Wyspy niż z nich wyjechało.

Minister ds. imigracji Caroline Nokes stwierdziła, że Londyn „jak najbardziej popiera kontrolowaną migrację”.

NIKOZJA

Rosjanie coraz mniej aktywni na Cyprze: Coraz bardziej zauważalny jest odpływ rosyjskiego kapitału z cypryjskich banków. Według danych tamtejszego banku centralnego rosyjskie depozyty maleją i w ostatnich dwóch latach stopniały o 2,44 miliarda euro. Zdaniem lokalnych mediów, przyczyną tego stanu rzeczy jest zintensyfikowanie walki z praniem pieniędzy w UE.

MADRYT

Socjaliści prowadzą w sondażach: Według sondażu opublikowanego w środę przez Centrum Badań Socjologicznych socjalistyczna partia (PSOE) premiera Pedro Sancheza wygra wybory parlamentarne zaplanowane na 28 kwietnia.

Jeżeli wybory odbyłyby się dzisiaj, PSOE uzyskałoby 33,3 proc., a centroprawicowa Partia Ludowa (PP-EPL) 16,7 proc. Liberalni Obywatele (ALDE) jedynie 15,3 proc., co oznacza spadek z 17,7 proc., które uzyskali w styczniowym sondażu. Z kolei lewicowy Podemos może liczyć na poparcie 14,4 proc. wyborców, a skrajnie prawicowy Vox otrzymałby 5,9 proc. głosów.

PSOE zjednoczone z Podemos otrzymałoby 47,8 proc. głosów, ale eksperci nie wykluczają koalicji Partii Ludowej z Obywatelami i Voxem.

BERLIN

Strzał w stopę: Po wizycie w Waszyngtonie niemiecki minister pracy Hubertus Heil (SPD) ma nadzieję, że uda się powstrzymać planowane przez Donalda Trumpa cła na eksport europejskich samochodów do USA.

Dla obu stron byłby o strzał w stopę, gdyby doszło do takiego rozwiązania. Niemieckie przedsiębiorstwa dają prace ponad 700 tysiącom ludzi w USA, w tym 120 tysięcy w branży samochodowej”, powiedział Heil.

WARSZAWA

Styczniowa nadwyżka: Pomimo rosnących wydatków socjalnych, ministerstwo finansów twierdzi, że w styczniu budżet zanotował nadwyżkę w wysokości 6,6 mld złotych. Przychody budżetowe były wyższe niż oczekiwano, szczególnie jeżeli chodzi o wpływy z podatków VAT i PIT. Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że nadwyżkę trudno będzie utrzymać w nadchodzących miesiącach ze względu na duże obciążenia socjalne i oczekiwane wyhamowanie gospodarcze.

ATENY

Moscovici spectyczny wobec nadwyżek: Zdaniem komisarza ds. ekonomicznych i finansowych UE Pierre’a Moscoviciego prognozy zakładające nadwyżki greckiej gospodarki nie są realistyczne i nie długo będą musiały zostać zrewidowane w porozumieniu z wierzycielami. Stwierdził również, że to MFW i były minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble, a nie KE, domagała się nadwyżek.

Nowe sondaże: Centroprawicowa Nowa Demokracja (ND-EPL) prowadzi w sondażach, wyprzedzając rządzącą Syrizę. Zdaniem sondażu przeprowadzonego przez Skai news, gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu, ND otrzymałaby 30 proc. głosów, a Syriza 20,5 proc. Jednak inne badanie wskazuje, że ND cieszy się poparciem 26,9 proc. wyborców, a Syriza otrzymuje 20,4 proc. W obu sondażach na trzecim miejscu plasuje się skrajnie prawicowy Złoty Świt.

BRATYSŁAWA

Rosyjskie zagrożenie: Na Słowacji odbyło się spotkanie państw B9, które miało na celu koordynację wysiłków krajów wschodniej flanki NATO. „Podkreślamy nasze wsparcie dla polityki NATO wobec Rosji, opartej na mocnym komponencie odstraszania, ale też na dialogu, aby uniknąć nieporozumień i niezamierzonej eskalacji napięcia”, czytamy we wspólnej deklaracji głów państw.

Percepcja zagrożenia ze strony Rosji nie jest jednak taka sama we wszystkich państwach. O ile w Estonii Moskwę za zagrożenie uznaje 70 proc. ankietowanych, tak już na Węgrzech ten odsetek wynosi tylko 26%.

BUKARESZT

Łeb w łeb: Partia Socjaldemokratyczna (PSD) i centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL-EPL) otrzymaliby niemal taki sam wynik (22,7 proc. i 22,6 proc.), gdyby wybory do PE odbyły się w tym tygodniu.

Proeuropejski Sojusz 2020, złożony ze Związku Zbawienia Rumunii oraz partii PLUS założonej przez byłego komisarza unijnego Daciana Cilosa) zająłby trzecie miejsce z wynikiem 17,9 proc. PRO Rumunia (partia byłego premiera Viktora Ponty) uzyskałaby 13,4 proc. głosów, zaś liberałowie (ALDE) 12,5 proc.

SOFIA

Bułgarzy mieszkający w Wielkiej Brytanii chcą zmian po brexicie: Młodzi Bułgarzy z think tanku Millenium Club, do którego należą osoby urodzone po 1 stycznia 1981 r. i które studiowały lub studiują za granicą, chcą zmian w kodeksie wyborczym tak, aby pozwolić obywatelom spoza UE brać udział w wyborach przeprowadzanych w Bułgarii.

W liście otwartym do prezydenta, premiera i rzecznika praw obywatelskich, stwierdzają, że po brexicie 200 tysięcy Bułgarów mieszkających w Wielkiej Brytanii nie będzie mogło głosować w wyborach.

LUBLANA

Partyjne finanse: Słoweńska Partia Demokratyczna chce, aby parlament wszczął śledztwo w sprawie finansów partii byłego premiera Miro Cerara (ALDE) oraz partii socjaldemokratycznej (S&D). Prośba ta zbiega się z dymisją ministra środowiska, który miał przelać na partyjne konta 130 tysięcy euro państwowych środków.

ZAGRZEB

Partia Most chce referendum w sprawie euro: Wszystkie partie zasiadające w parlamencie zaakceptowały plan, który zakłada przystąpienie przez Chorwację do strefy euro w ciągu najbliższych czterech lat. Skrajnie prawicowa partia Most sprzeciwia się jednak propozycji, twierdząc, że została ona podjęta wbrew woli obywateli.