Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 9 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Włoska mediacja w sprawie rozwiązania sytuacji w Libii nie przynosi rezultatów. Czesi nadal darzą dużym zaufaniem prezydenta Rosji. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

USA mogą odegrać pozytywną rolę w rozwiązaniu napiętej sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego, powiedział w rozmowie z EURACTIV Niklas Novaky, analityk Wilfred Martens Centre – think tanku powiązanego z Europejską Partią Ludową (EPL).

Turecki dron wylądował na Cyprze

Stany Zjednoczone odegrały już nie raz w przeszłości podobną rolę w przypadku sporu między Grecją i Turcją. Ostatnim razem w 1996 r. Waszyngton pośredniczył w rozwiązaniu konfliktu dotyczącego dwóch wysp Morza Egejskiego (Imia). 

„Byłoby dobrze, gdyby USA raz jeszcze zaangażowały się w mediację ws. bieżących nieporozumień w kontekście wytyczenia granic wyłącznych stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnym”, powiedział analityk.

„Przewagą USA np. nad UE w tym konkretnym przypadku jest ich neutralność. Grecja należy do UE i z punktu widzenia Ankary mediacja Brukseli może być źle widziana”, skonstatował Novaky. 

Nowy gazociąg ma połączyć Izrael i UE

RZYM

Nieudana mediacja. Zaangażowanie się Włoch w rozwiązanie kryzysu w Libii nie przynosi póki co spodziewanego rezultatu. Za sprawą szefa dyplomacji Luigiego Di Maio Rzym zaprosił przedstawicieli zwaśnionych przywódców Libii, generała Chalifę Haftara i Fajizema as-Saradżema, przewodniczącego Rady Prezydenckiej i premiera. Tylko ten pierwszy przyjechał do stolicy Włoch

Gdy as-Saradż dowiedział się o obecności Haftara w Wiecznym Mieście i jego spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Conte, odwołał swój przyjazd.

PRAGA

Czesi ufają Putinowi. Prezydent Rosji Władimir Putin cieszy się największym zaufaniem spośród światowych przywódców u Czechów, wynika z badania Pew Research Center. Rosyjskiemu przywódcy ufa 33 proc. badanych. Drugiemu prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi ufa 30 proc., niewiele więcej niż trzeciemu Donaldowi Trumpowi (28 proc.). Na czwartym miejscu znajduje się kanclerz Angela Merkel z wynikiem 25 proc. 

BERLIN

Bez zmian. W rządzie wielkiej koalicji nie dojdzie do zmian personalnych na półmetku obecnej kadencji, poinformowała kanclerz Angela Merkel. To reakcja na sugestie lidera bawarskiej CSU Markusa Södera, o których pisaliśmy we wczorajszej edycji „The Capitals”, dotyczących konieczności wpuszczenia świeżej krwi do rządu i podjęcia ambitnych zadań w dziedzinie innowacji i biznesu. 

WIEDEŃ

Jakie szanse na rebranding skrajnej prawicy? Zakończony niedawno 2019 r. nie należał do udanych w najnowszej historii Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). W maju w wyniku skandalu korupcyjnego z udziałem byłego lidera ugrupowania oraz wicekanclerza Heinza-Christiana Strache „wolnościowcy wyszli z rządu”, a we wrześniowych przedterminowych wyborach parlamentarnych stracili część (10 proc.) z wysokiego poparcia uzyskanego w 2017 r. 

Zieloni blisko rządu

W środę (8 stycznia) odbyło się spotkanie członków partii, na którym obecny przewodniczący, Norbert Hofer, wezwał do rebrandingu ugrupowania. „Naszym celem jest bycie nowoczesną partią prawicową”, powiedział Hofer.

Austria: Nowe wybory – stary rząd?

Pierwszym krokiem na drodze do zmian jest rezygnacja dwóch sekretarzy generalnych: Christiana Hafeneckera i Haralda Vilimsky’ego, którzy pełnili tę rolę przez 14 lat. Dodatkowo, by uniknąć w przyszłości skandali podobnych do „Ibizagate”, Hofer zapowiedział, że członkowie FPÖ będą podlegali wysokim standardom postępowania. 

SZTOKHOLM

Pożegnanie z paliwami kopalnymi? Szwecja, mimo że już należy do czołówki państw w dziedzinie ochrony klimatu, zamierza w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję na tym polu. Wszystko za sprawą inicjatywy rządu, który zlecił wykonanie studium analizującego możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów benzynowych i z silnikiem diesla.

Długofalowym celem Sztokholmu jest doprowadzenie do całkowitego wyeliminowania paliw kopalnych. Szwecja zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2045 r., a więc na pięć lat przed terminem wyznaczonym niedawno przez Komisję Europejską dla państw członkowskich Wspólnoty.

PARYŻ

Uzależnienie od pestycydów. W środę (8 stycznia) rząd opublikował dane dotyczące wzrostu użycia pestycydów w ciągu ostatnich dwóch lat. Od 2017 r. użycie szkodliwych środków ochrony roślin wzrosło o 24 proc. To dużo, biorąc pod uwagę, że Paryż planował stopniowe zmniejszanie wykorzystywania pestycydów w rolnictwie, o 50 proc. do 2025 r.

Jak poprawić jakość gleb w Europie?

MADRYT

Happy End. Jeszcze we wrześniu lider PSOE Pedro Sanchez zapowiedział, że „nie mógłby spać spokojnie, gdyby musiał utworzyć koalicję rządową z liderem lewicowej Unidas Podemos (UP) Pablo Iglesiasem. Tymczasem nie minęło kilka miesięcy a pierwszy z nich został właśnie zaprzysiężony na premiera pierwszego od lat 30-tych XX w. rządu koalicyjnego w Hiszpanii – rządu tworzonego przez socjalistów Sancheza (PSOE) z UP Iglesiasa, który będzie jednym z wicepremierów.

Wotum zaufania dla rządu. Koniec z niestabilnością?

Nowy szef rządu zapowiedział tuż po środowej (8 stycznia) ceremonii zaprzysiężenia, że w przyszłym tygodniu ogłosi skład swojego gabinetu. Pięć ministerstw zostanie obsadzonych przez ludzi wyznaczonych przez Podemos.

DUBLIN

Kiedy wybory? Premier Leo Varadkar i lider Partii Republikańskiej (Fianny Fáil) Micheál Martin spróbują w czwartkowy (9 stycznia) wieczór osiągnąć porozumienie ws. terminu wyborów parlamentarnych w Irlandii. Szef rządu poinformował, że chciałby, żeby do głosowania doszło jeszcze w tym roku. Lider Fianny Fáil z kolei wskazał na okolice Wielkanocy. 

WARSZAWA/BUDAPESZT

Robocza narada. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował po zakończeniu spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, że rozmowy dotyczyły nowelizacji ustaw sądowych przyjętej przez Sejm w ostatnich dniach zeszłego roku.

KE zapewniła natomiast, że „nadal bardzo uważnie monitoruje sytuację w Polsce i pozostaje gotowa do podjęcia konstruktywnego dialogu z polskimi władzami” – stwierdził rzecznik KE Christian Wigand w wydanym potem oświadczeniu.

Grodzki rozmawiał z Jourovą

BELGRAD

TurkStream zwróci się za 10 do 12 lat. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że  w ciągu 10-12 lat jest przewidywany zwrot kosztów inwestycji w gazociąg Turkish Stream. Vučić jest zdania, że projekt okaże się sukcesem i przyczyni się do znacznego ożywienia przemysłu i gospodarki Serbii włącznie z zapewnieniem bezpiecznego i tańszego dostępu do błękitnego paliwa. 

Otwarcie Turkish Stream: Zacieśnienie współpracy Rosji i Turcji

SOFIA

Dywersyfikacja dostaw. Bułgarski operator przesyłowy Bułgartransgaz kupi 20 proc. akcji greckiej spółki Gastrade, która buduje terminal LNG w greckim porcie Aleksandrupoli – zdecydował na środowym posiedzeniu rząd Bułgarii.

Decyzja jest zgodna z przyjętą w 2019 r. krajową strategią w dziedzinie energetyki do 2030 r. Pływający terminal w Aleksandrupoli powinien być gotowy w drugiej połowie 2020 r. Nabycie części spółki jest krokiem w stronę realizacji projektu powstania w Bułgarii gazowego hubu o nazwie Bałkan, mającego stać się ważnym regionalnym ośrodkiem dystrybucji gazu z różnych regionów – stwierdzono w komunikacie rządowym.

BRATYSŁAWA

Największe problemy Słowacji. Standard życia, korupcja i opieka zdrowotna należą do trzech największych zmartwień Słowaków. W następnej kolejności nasi południowi sąsiedzi martwią się wysokim bezrobociem oraz pogarszająca się kulturą polityczną.

Pierwszy wyrok ws. zabójstwa dziennikarza śledczego