Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 9 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Michel Barnier popiera kandydaturę Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Belgia sprzedaje broń do państw łamiących prawa człowieka, a w Bułgarii przyjęto kontrowersyjną ustawę dopuszczają przypadki zabójstwa podczas samoobrony – między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

ZAGRZEB

Barnier popiera Webera. Główny unijny negocjator ds. brexitu, Francuz Michel Barnier poparł Manfreda Webera jako kandydata Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jednocześnie zaznaczył, że chciałby być „przydatnym” w nowo sformowanej Komisji.

Barnier odwiedził wczoraj Zagrzeb, by spotkać się z chorwackim premierem Andriejem Plenkovicem. Obaj uczestniczyli w otwartym spotkaniu na temat przyszłości Europy.

Nazwisko głównego unijnego negocjatora ds. brexitu krąży po brukselskich korytarz od kilku miesięcy w kontekście objęcia schedy po Jean-Claude Junckerze. Niemniej Weberowi wyrasta mocna opozycja. Europejscy socjaliści i liberałowie otwarcie sprzeciwiają się jego kandydaturze, a ich głosy będą potrzebne, by nowy szef Komisji uzyskał większość.

Barnier oficjalnie nie prowadzi kampanii na stanowisko szefa Komisji, jednak europejskie media spekulują, że może zostać kandydatem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

BERLIN

Satysfakcja młodego lidera. W wywiadzie opublikowanym 8 maja w niemieckim dzienniku gospodarczym Handelsblatt, przywódca młodzieżówki Partii Socjaldemokratycznej Kevin Kühnert powiedział, że jest zadowolony z reakcji, jakie wzbudziło jego wezwanie do upaństwowienia dużych niemieckich koncernów, takich jak BMW. 

„Moje uwagi wywołały kontrowersje i spory, i tak powinno być. Spory są produktywne, gdy koncentrują się na znalezieniu właściwej drogi” – napisał Kühnert. 

Wschód daleko w tyle za Zachodem. W liście skierowanym do kanclerz Angeli Merkel, konserwatywni posłowie ze wschodnich Niemiec wezwali do ustanowienia specjalnych stref ekonomicznych w Łużycach i środkowych Niemczech, aby wspomóc gospodarczo te regiony.

Według sygnatariuszy listu wschodnie Niemcy wciąż pozostają gospodarczo w tyle za Zachodnimi.

BRUKSELA

Kontrowersje wokół sprzedaży broni. Z wielotygodniowego śledztwa dziennikarskiego redakcji Le Soir, Knack i VRT wynika, że sprzęt wojskowy wyprodukowany w Belgii został sprzedany do krajów, które dopuszczają się zbrodni wojennych.

Z raportu wynika, że broń sprzedana Arabii Saudyjskiej była stosowana w czasie konfliktu w Jemenie. Natomiast lekkie pojazdy  pancerne odsprzedane Bahrajnowi zostały wykorzystane tłumienia pokojowych demonstracji wiosną 2011 r. Amnesty International wezwała Belgię do wszczęcia dochodzenia parlamentarnego.

PARYŻ

Prawica nabiera rozpędu. Sondaże są coraz lepsze dla prawicowej partii Republikanie (Les Republicains). Aktualnie partia może liczyć na poparcie sięgające 15 proc., podczas gdy miesiąc temu było to 12 proc.

MADRYT

Borrell o koalicji. Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell powiedział, że utworzenie rządu koalicyjnego między socjalistami (PSOE) i lewicową Unidas Podemos „nie jest konieczne” dopóki obie partie będą zgadzały się co do najważniejszych spraw.

RZYM

Dymisja w rządzie. Premier Włoch Giuseppe Conte odsunął wiceministra transportu Armando Siriego z powodu toczącemu się przeciw niemu dochodzenia w sprawie domniemanego przekupstwa. Siri jest doradcą ekonomicznym Matteo Salviniego. Jest to kolejna sprawa, która podkopuje współpracę we włoskim rządzie koalicyjnym Ligii oraz Ruchu Pięciu Gwiazd.

ATENY

Tsipras wspiera Cypr. Grecki premier ma skoordynować działania z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadesem, aby podczas szczytu UE w Sybinie w Rumunii podnieść kwestię „agresywnych” działań Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.

Przeciwko fake newsom. Agencje informacyjne Grecji (ANA) i Macedonii Północnej (MIA) podpisały umowę o współpracy w celu zwalczania fałszywych informacji.

WARSZAWA

Polska wspiera Gruzję. Prezydent Gruzji Salome Zurabishvili odwiedziła we wtorek Polskę. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły głównie wsparcia gruzińskich aspiracji członkowskich w UE i NATO.

BRATYSŁAWA

Niedokończone zwycięstwo. Słowacja obchodziła w środę 74 rocznicę zakończenia II wojny światowej. 8 maja to święto państwowe na Słowacji, „Dzień zwycięstwa nad faszyzmem”. W tym kontekście głośnym echem odbił się opublikowany najnowszy sondaż agencji AKO, w którym neo-faszystowska Partia Ludowa Nasza Słowacja Mariana Kotleby zajmuje drugie miejsce z 14 proc. poparciem.

PRAGA

Fundusze europejskie najwyższym priorytetem. Przed szczytem w Sybinie przewodniczący Rady UE Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Andrejem Babišem, aby omówić priorytety UE. Babiš wskazał, że państwa członkowskie powinny mieć większa kontrolę nad wydatkami funduszy. 

SOFIA

Kontrowersja wokół samoobrony. Bułgarski parlament przyjął w pierwszym czytaniu kontrowersyjne ustawodawstwo usprawiedliwiające zabójstwo w przypadku samoobrony.

Inicjatorem ustawy są „Zjednoczeni Patrioci” (ZP) – partner koalicyjny rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) premiera Bojko Borysowa. ZP tworzą trzy grupy nacjonalistyczne i skrajnie prawicowych.

Ustawa została przyjęta jednogłośnie przez 106 posłów. Nieobecni na głosowaniu byli przedstawiciele bułgarskiej Partii Socjalistycznej oraz etnicznego tureckiego Ruchu Praw i Wolności. Ustawę krytykują organizacje pozarządowe. Ostateczne głosowanie odbędzie się po wyborach europejskich.

Korzyści z jednolitego rynku UE. Bułgarzy zarabiają o 193 euro więcej rocznie dzięki jednolitemu rynkowe UE, wynika z badań przeprowadzonych przez Fundacje Bertelsmanna.

BUKARESZT

Niższy VAT na żywność ekologiczną. Ministerstwo finansów zaproponowało obniżenie stawki VAT o 5 proc. na tradycyjne i organiczne produkty żywnościowe, aby „zachęcić do zdrowego odżywiania”. Obecna stawka opodatkowania żywności w Rumunii wynosi 9 proc., podczas gdy średnia unijna to 19 proc.

BELGRAD

Naciski na Serbię. Ambasadorzy pięciu państw NATO (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec) oraz szef delegatury UE w Serbii wezwali prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia do wykazania powściągliwości i kontynuowania rozwiązywania problemów w regionie w odpowiedzialny sposób.