Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 7 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francja i Chiny jednym głosem ws. paryskiego porozumienia klimatycznego. Słowacja planuje podwoić podatek bankowy. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Uniknąć impasu. Pełniący obowiązki premiera Pedro Sánchez wezwał wszystkie partie polityczne do przyjęcia postawy umożliwiającej odblokowanie obecnego pata w hiszpańskiej polityce. Socjaliści (PSOE) Sáncheza zwyciężyli w kwietniowych wyborach parlamentarnych, jednak bez wymaganej większości do utworzenia stabilnego rządu. W efekcie fiaska rozmów z lewicową Unidas Podemos król Hiszpanii zdecydował o rozpisaniu nowych wyborów, które odbędą się w najbliższą niedzielę. 

We wczorajszym wywiadzie dla publicznego radia (RNE) p.o. premiera zaapelował do liderów konserwatywnej Partii Ludowej (PP) oraz centrowych Obywateli (Cs) do odpowiedzialnej postawy na rzecz powołania nowego rządu. Jak zaznaczył lider PSOE, wystarczy, że wspomniane ugrupowania podczas głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu wstrzymają się od głosu.

Wszystkie sondaże przewidują zwycięstwo PSOE, jednak – podobnie jak przed pół roku – bez wymaganej większości. Tymczasem „El Pais” informuje, że 10 listopada w Katalonii zostaną wzmocnione środki bezpieczeństwa w celu spokojnego przeprowadzenia procesu wyborczego. Ma to związek z ostatnimi protestami, do jakich doszło w związku z ogłoszeniem wyroku przez Sąd Najwyższy ws. katalońskich niepodległościowców.

Do Katalonii dodatkowo zjedzie ponad 2,5 tys. hiszpańskich policjantów. Pojawią się także specjalne patrole lokalnej policji (Mossos d’Esquadra), które będą patrolować ulice po cywilnemu.

PARYŻ

W obronie porozumienia klimatycznego. Francja i Chiny bronią zapisów paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. Obaj przywódcy rozmawiali w Pekinie przy okazji wizyty Emmanuela Macrona. Deklaracja liderów nie jest przypadkowa. Stany Zjednoczone rozpoczęły właśnie formalny proces wycofywania się z Porozumienia Paryskiego.

„Zaangażowanie Chin, UE i Rosji nie wystarcza do przeprowadzenia zmian. Potrzebujemy solidarności wszystkich państw świata” – powiedział Macron. Przywódcy odnieśli się także do negatywnych tendencji w kontaktach handlowych między USA i resztą świata. Xi Jinping i Emmanuel Macron przypomnieli, że „wojny handlowe” nikomu nie służą.

O wycofaniu się USA z Porozumienia Paryskiego oraz ostrzeżeniach naukowców odnośnie zmian klimatycznych przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Podatek bankowy. Rządzący Smer-SD (Kierunek Socjalna Demokracja) wspierany przez Słowacką Partię Narodową (SNS) zamierza podwoić obecny podatek bankowy z 0,2 proc. do 0,4 proc. Opłata została wprowadzona w 2011 r. Jednym z celów nowej daniny było załatanie dziury budżetowej.

Zwiększenie podatku powinno wygenerować dodatkowe 130 mln euro na sfinansowanie programów socjalnych – powiedział były premier i lider Smer-u Rebert Fico. Słowacki bank centralny sugeruje, że zwiększenie podatku może odbić się na stabilności finansowej sektora bankowego.

BERLIN

Samozadowolenie. Kanclerz Angela Merkel jest zadowolona z prac koalicyjnego rządu CDU/CSU z SPD. Do podsumowania doszło w środę (6 listopada) w Berlinie. Teraz to partie tworzące koalicje zdecydują o dalszych losach współpracy. „Przed nami jeszcze wiele do zrobienia” – powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.

W podsumowaniu znalazły się analizy poszczególnych ministerstw dotyczące realizacji poszczególnych punktów umowy koalicyjnej. O ile w CDU nie kwestionuje się kontynuacji współpracy z socjaldemokracją, o tyle w SPD nie brak głosów o możliwym zerwaniu Wielkiej Koalicji. Niemieccy socjaldemokraci wybierają właśnie nowego lidera. Decyzja o przyszłości współpracy z CDU/CSU zapadnie być może jeszcze w tym roku.

BRUKSELA

Nowe wybory? Flamandowie wolą przyspieszone wybory (46,6 proc.) niż powstanie koalicyjnego rządu Liberałów, Socjalistów oraz Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) – (29,7 proc. poparcia) lub koalicji zielonych z liberałami i socjalistami (23,6 proc. poparcia) – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Het Laatste Nieuws”.

Ponad połowa respondentów wskazała, że spadło ich zainteresowanie polityką. W przeciwieństwie do innych państw Europy belgijski system utrudnia zwołanie nowych wyborów w przypadku niemożności sformowania rządu przez ugrupowania polityczne. Powodem jest brak limitu czasu, w którym nowy gabinet musi zostać utworzony. Ponadto do rozwiązania parlamentu potrzeba większości głosów. 

W Belgii od dokładnie 165 dni nie ma stabilnego rządu. A we wtorek (5 listopada) prysły nadzieje na stworzenie wielkiej koalicji między niderlandzkojęzycznymi nacjonalistami z (N-VA) a frankofońską Partią Socjalistyczną (PS).

Więcej o sytuacji w Belgii przeczytają Państwo tutaj i tutaj

RZYM

Prolongacja umowy migracyjnej. Włoska ambasada w Trypolisie zaproponowała oficjalne władzom libijskim przedłużenie memorandum dotyczącego migracji podpisanego w 2017 r. Przeciwko przedłużeniu umowy protestowały organizacje humanitarne. W zamian za wsparcie finansowe libijska straż przybrzeżna zawraca osoby, które próbują nielegalnie przedostać się do Włoch.

Umowę migracyjną z uznawanym prze społeczność międzynarodową rządem w Trypolisie Włochy zawarły w lutym 2017 r., gdy premierem był Paolo Gentiloni z Partii Demokratycznej. Przewiduje ona przekazywanie przez Rzym wsparcia finansowego oraz szkoleń dla libijskiej straży przybrzeżnej, a także współfinansowanie ośrodków dla uchodźców i nielegalnych migrantów. W zamian za to Libijczycy patrolują swoje wody terytorialne i zatrzymują osoby nielegalnie płynące w kierunku włoskich wysp i wybrzeży.

O kontrowersjach związanych z przedłużeniem umowy przeczytają Państwo tutaj

ATENY

Apel o pomoc. Minister ds. migracji Michalis Chrisochoidis wysłał list do swoich odpowiedników z państw UE ws. pomocy w relokacji 4 tys. niepełnoletnich uchodźców przebywających na terytorium Grecji bez opieki rodziców. Jak na razie na apel odpowiedziało jeden kraj. 

WARSZAWA

Do USA bez wiz. Od najbliższego poniedziałku, czyli święta niepodległości Polski przypadającego 11 listopada, Polacy będą wreszcie mogli podróżować bez wiz do USA na okres do 90 dni zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych.

O szczegółach przeczytają Państwo tutaj

PRAGA

Spór o elektrownie jądrowe. Ministerstwo Handlu zamierza pod koniec listopada przeprowadzić rozmowy w Brukseli nt. nowej elektrowni jądrowej. Komisja Europejska rozważa zbadanie nieuprawnionej pomocy państwa w budowie planowanego reaktora w elektrowniach w Dukovanach i Temelinie. 

Nowe elektrownie są priorytetami dla premiera Andreja Babisza. Jednak sąsiednia Austria sprzeciwia się rozbudowie ze względów bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Austria zwróciła się do unijnej egzekutywy o zbadanie sprawy. Minister handlu Karel Havlíček powiedział, że jest gotowy wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Zaznaczył przy tym, że bez energii jądrowej Czechy mogą nie spełnić celów transformacji energetycznej w UE, począwszy od 2030 r. 

SOFIA

Niezależne media. 81 proc. respondentów uważa media publiczne za istotny składnik demokracji. Jednak z badania przeprowadzonego przez fundację Konrada Adenauera wynika, że 69 proc. Bułgarów postrzega krajowe media publiczne jako upolitycznione. 

BUDAPESZT

Rezygnacja burmistrza. Polityk Fideszu Borkai Zsolt, wybrany niedawno ponownie na burmistrza Győr, zrezygnował z pełnionej funkcji. Polityk tuż przed wyborami stał się bohaterem skandalu obyczajowego. Borkai Zsolt o dymisji poinformował mieszkańców w środę (6 listopada). 

BUKARESZT

Nowy rząd rozpoczyna pracę. W środę (6 listopada) odbyło się pierwsze posiedzenie nowego rządu. Rozmawiano m.in. o zmniejszeniu liczby ministerstw z obecnych 24 do 16.

Nowy rząd przedstawił także dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza. Są nimi europarlamentarzyści: Siegfried Muresan i Adina Valean.

Więcej o rumuńskich kandydatach przeczytają Państwo tutaj

BELGRAD

Przemoc wobec społeczności LGBT. Co druga osoba ze społeczności LGBT+ w Serbii doznała jakiejś formy przemocy. Ponadto 1/3 respondentów nie czuje się chroniona – informuje serbska redakcja EURACTIV. Najczęstszymi formami dyskryminacji są przemoc psychiczna i fizyczna.