Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 6 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Holandia blokuje przyjęcie Bułgarii do strefy Schengen. Włochy wykluczają prowadzenie oszczędniejszej polityki fiskalnej. Viktor Orban zamierza przejąć kontrolę nad Węgierską Akademią Nauk. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

SOFIA

Korupcja na drodze. Bezwizowe podróżne na razie nie dla Bułgarów. Holandia ponownie zablokowała przystąpienie tego państwa do strefy Schengen z powodu korupcji. Jednak tym razem dodatkowym powodem jest handel ludźmi.

Komisja Europejska wspiera Sofię w wysiłkach do dołączenia do Schengen. Według europejskich urzędników Bułgaria spełniła techniczne kryteria członkostwa. Holandia oponuje jednak przeciw ambicjom bałkańskiego państwa. Podczas wczorajszej wizyty holenderskiego ministra spraw zagranicznych Stefa Bloka w Sofii, powtórzył on raz jeszcze sprzeciw Hagi.

Holendrzy bardzo poważnie potraktowali skandale dotyczące przekupywania urzędników w celu zdobycia bułgarskich paszportów. Zdaniem Hagi to wystarczający argument za blokowaniem wstępu Bułgarom do Schengen.

Nominacja do EBI. Bułgarski rząd nominował Lilyanę Pavlovą na członka Komitetu Zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pavlova jest jednocześnie jedną z nowo wybranych europarlamentarzystek. Jej miejsce zajmie Emil Raadev. 

RZYM

Włochy nie zmienią polityki fiskalnej. Włoski rząd będzie dążył do zmiany unijnych reguł fiskalnych, zapowiedział premier Giuseppe Conte po tym, jak Komisja Europejska uruchomiła procedurę nadmiernego deficytu wobec Rzymu. Obie partie tworzące rządzącą koalicję wykluczyły jakiekolwiek działania naprawcze dotyczące budżetu Włoch, jak chociażby wycofanie się z kosztownej reformy emerytalnej czy promowanego przez Ruch 5 Gwiazd dochodu podstawowego dla bezrobotnych.

BUDAPESZT

Orban chce przejąć kontrolę nad nauką. Węgierski rząd planuje przejąć kontrolę nad Węgierską Akademią Nauk (MTA). Minister innowacji Laszlo Palkovics przestawił projekt we wtorkowy wieczór, pomimo silnej krytyki ze strony MTA oraz publicznych demonstracji. Rząd przekonuje, że zmiany przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności i zwiększenia finansowania węgierskiej nauki.

LONDYN

Corbyn antysemitą? Matt Hancock, sekretarz zdrowia i kandydat na przywódcę Partii Konserwatywnej, wzbudził kontrowersje twierdząc, że w przypadku zwycięstwa Partii Pracy w następnych wyborach parlamentarnych Jeremy Corbyn byłby „pierwszym antysemickim przywódcą zachodniego narodu od czasów II wojny światowej”.

BRUKSELA

KE ostrzega. Komisja Europejska ostrzega Belgię w sprawie stanu finansów publicznych. Państwu daleko jednak do sytuacji Włoch, którym KE grozi uruchomieniem procedury nadmiernego zadłużenia.

BERLIN

Bez pośpiechu. Współprzewodniczący Partii Zielonych Robert Habeck powiedział w wywiadzie dla „Die Zeit”, że chciałby, aby obecna koalicja rządząca dotrwała do wyborów w 2021 r.

PARYŻ

Narodowa frakcja. Minister ds. europejskich Amélie de Montchalin ma nadzieję zgromadzić francuskich europarlamentarzystów we frakcji narodowej w Parlamencie Europejskim. Wszystko po, by skupić się na realizacji francuskich priorytetów. W piątek dojdzie do prezentacji priorytetów rządów odnośnie spraw europejskich. Zaproszono wszystkich nowo wybranych deputowanych. 

Inicjatywa nie zyskała jednak popularności wśród zaproszonych. Reprezentujący Socjalistów Raphael Glucksmann, powiedział, że nie weźmie udziału w spotkaniu i nie będzie współpracował z frakcją narodową, jeśli takowa powstanie.

WARSZAWA

„Nie dla Grybauskaite”. Według doniesień prasowych Polska jest niechętna poparciu byłej prezydent Litwy Dalii Grybauskaite na najwyzsze unijne stanowiska. Polska wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej zobowiązały się do wsparcia Słowaka Marosa Sefcovica.

PRAGA

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim, w skład której wchodzą czescy Piraci, wysłała listy do Komisji Europejskiej i Rady UE w sprawie podejrzewanego konfliktu interesów premiera Czech Andreja Babisza.

UE powinna – zdaniem Piratów – sprawdzić wszystkie dotacje skierowane do Agrofert, firmy należącej do Babisza.

BUKARESZT

Pakt prounijny. Prezydent Klaus Iohannis zaprosił wszystkie partie polityczne do podpisania krajowego paktu, którego celem jest wzmocnienie proeuropejskiego kursu Rumunii. Ruch ten następuje po dwóch dniach konsultacji z partiami parlamentarnymi.

Strony zgodziły się do włączenia do prawodawstwa wyników niedawnego referendum w sprawie wymiaru sprawiedliwości, w którym obywatele w przeważającej części głosowali przeciwko ułaskawieniu skazanych za korupcję oraz zgodzie na specjalne pełnomocnictwa rządu na rzecz zmian w ustawodawstwie antykorupcyjnym.

 ATENY

Wątpliwości co do greckiej nadwyżki. Komisja Europejska uważa, że greckie reformy spowolniły w ostatnich miesiącach. Komisja Europejska zastanawia się czy Grecja osiągnie zapowiadaną nadwyżkę na poziomie 3,5 proc. PKB. Szczególnie, że premier Alexis Tsipras ogłosił w maju nowe kosztowne reformy prospołeczne. Ministerstwo finansów informuje, że nadwyżka będzie większa i osiągnie 4,1 proc. PKB.

NIKOZJA

Umowa gazowa związana z cenami ropy. Minister ds. energetyki Cypru George Lakkotrypis ogłosił w środę, że podpisano wstępne porozumienie z przedsiębiorstwami energetycznymi Shell, Delek oraz Noble, w celu wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Lakkotrypis wyjaśnił, że Cypr otrzyma przynajmniej 9,4 mld dolarów w ciągu 18 lat, czyli 520 mln euro rocznie począwszy od 2024 i 2025 r. PKB Cypru wynosi obecnie 21,5 mld euro. Oczekuje się, że wkrótce zostanie sfinalizowana kolejna umowa z ENI-TOTAL.

ZAGRZEB

Partia konserwatywna w kłopotach. Słabszy od oczekiwań wynik wyborczy do Parlamentu Europejskiego spowodował wzrost głosów wzywających do zmiany przywództwa w Chorwackiej Partii Konserwatywnej (HDZ).

LUBLANA

Cerar zostaje w rządzie. Słoweński minister spraw zagranicznych Miro Cerar zapowiedział, że nie będzie kandydował na przewodniczącego Partii Nowoczesnego Centrum. Ugrupowanie w ostatnich wyborach do PE otrzymało zaledwie 1,6 proc. w porównaniu do 35 proc. w 2014 r.

WILNO

Problemy podatkowe. Komisja Europejska wezwała Litwę do skuteczniejszego działania w zakresie poboru podatków. Bruksela stwierdziła również, że Wilno powinno poprawić finansowanie swojego systemu opieki zdrowotnej, w świetle niskich wydatków społecznych, rosnącego ubóstwa i wykluczenia społecznego.

BELGRAD

Orbán i Vucić ograniczają wolność mediów. Rządy Węgier i Serbii przyczyniły się do znacznego ograniczenia niezależności mediów, wynika z raportu Freedom House. Autorzy zarzucają obu państwom uzależnienie państwowych mediów od czynników politycznych.