Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 5 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd planuje zwiększyć swoją rolę w Parlamencie Europejskim. Pedro Sanchez wzmaga presję na Unidas Podemos. Emmanuel Macron zablokuje przedłużenie terminu brexitu? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA/RZYM

Ruch Pięciu Gwiazd już nie antysystemowy? Brukselska redakcja EURACTIV dowiedziała się, że Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) prowadzi nieformalne rozmowy z trzema grupami politycznymi w Parlamencie Europejskim. Są to Odnówmy Europę (dawniej ALDE), Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (ZLE/NZ). Informację tę potwierdził rzecznik M5S w PE, dodając, że frakcja będzie rozmawiała ze wszystkimi grupami tak, aby zerwać ze statusem frakcji niezrzeszonej.

Po utworzeniu koalicji rządowej z centrolewicową Partią Demokratyczną, M5S dąży teraz do zwiększenia swojej obecności na szczeblu Unii Europejskiej. Obecnie mają trwać rozmowy między przedstawicielami wyżej wymienionych grup. Jednak przed negocjującymi jest kilka przeszkód do przezwyciężenia.

Rozmowy między liberałami a M5S nie toczą się po raz pierwszy. Już w 2017 r. podejmował je były lider ALDE, Guy Verhofstadt, jednak Belgowi nie udało się przekonać większości członków parlamentarnej frakcji. Verhofstadt przyznał później, że inicjatywa była „błędem”. 

Tym razem przeciwko rozmowom z M5S oponują francuscy europarlamentarzyści w związku z poparciem, jakiego udzielił ruchowi „żółtych kamizelek” lider M5S Luigi Di Maio (nowy szef dyplomacji w II rządzie Giuseppe Conte; wcześniej wicepremier i minister gospodarki).

Źródło EURACTIV informuje, że przedstawiciele Włochów skontaktowali się niedawno także z ZLE/NZ. W związku z trudnym okresem, jaki przechodzi Zjednoczona Lewica Europejska w PE (zmniejszenie reprezentacji po ostatnich wyborach), wydaje się, że obu frakcjom będzie łatwiej nawiązać współpracę.

Tymczasem desygnowany na premiera Giuseppe Conte przedstawił prezydentowi Sergio Mattarelli listę ministrów. Do zaprzysiężenia ma dojść jeszcze dziś. Z kolei głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na poniedziałek.

MADRYT

Presja na Podemos. Szukający politycznego wsparcia premier Pedro Sanchez (PSOE) spotkał się w środę z przywódcami kilku ugrupowań regionalnych i nacjonalistycznych, w tym Katalońskiej Lewicy Republikańskiej (ERC) oraz Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). Hiszpańskie media komentują, że jest to próba wywarcia presji na lewicową Unidas Podemos, aby ugrupowanie, któremu lideruje Pablo Iglesias, zgodziło się poprzeć powstanie nowego rządu.

Efektem rozmów ma być poparcie, jakiego udzielą ugrupowania regionalne, w tym PNV podczas zaplanowanego na 23 września głosowania w Kongresie Deputowanych nad wotum zaufania dla rządu Sancheza.

Poparcie dla rządu PSOE wyraził także nr 2 ERC (Oriol Junqueras nadal przebywa w areszcie prewencyjnym czekając na wyrok Sądu Najwyższego w Madrycie w związku z oskarżeniami o rebelię i malwersację finansowe), Gabriel Rufián. 

Członkini Podemos, Yolanda Díaz, nalegała wczoraj na stworzenie „rzeczywistego” rządu koalicyjnego, co Sanchez i PSOE już wielokrotnie wykluczyli.

PARYŻ

Macron a przedłużenie brexitu. Prezydent Francji Emmanuel Macron może zablokować wysiłki próbujących nie dopuścić do tzw. twardego brexitu, odmawiając udzielenia zgody na przedłużenie po raz kolejny terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty – informuje Max Hofmann, szef biura „Deutsche Welle” w Brukseli.

„Już za pierwszym razem, gdy odroczono termin brexitu Macron oponował. Będzie bardzo trudno nakłonić go do tego raz jeszcze. Zrobi to tylko wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się rzeczywista nadzieja na zmiany w Wielkiej Brytanii”.

BERLIN

Samozniszczenie Die Linke. Narasta konflikt między charyzmatyczną wiceprzewodniczącą Die Linke, Sahrą Wagenknecht, a kierownictwem partii. Nieporozumienia nasiliły się zwłaszcza po wyborczej klęsce lewicy w niedzielnych wyborach do lokalnych parlamentów w Saksonii i Brandenburgii. 

Były lider ugrupowania, Klaus Ernst, napisał list do wszystkich członków Die Linke zasiadających w Bundestagu zdecydowanie potępiając wewnętrzne nieporozumienia. Lewicowa Die Linke historycznie zawsze osiągała dobre rezultaty we wschodnich landach, jednak w niedzielę okazała się wielkim przegranym. Wyborcy bowiem masowo poparli Alternatywę dla Niemiec (AfD) – drugą zarówno w Saksonii, jak i w Brandenburgii.

LONDYN

Boris Johnson w defensywie. Izba Gmin przyjęła ustawę blokująca możliwość “twardego” brexitu. Odrzuciła ponadto rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

ATENY

Jaka przyszłość węgla? Elektrownie węglowe w kraju powinny jak najszybciej zostać zamknięte – wynika z raportu przygotowanego przez organizację „Green Tank”. W przeciwnym razie będzie to stanowiło nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale także pogorszy niestabilną sytuację finansową państwowego przedsiębiorstwa energetycznego (PPC). Firma ma już ponad 800 mln euro długów.

Produkcja energii z odnawialnych źródeł jest tańsza od tej produkowanej w tradycyjny sposób, jednak w społeczeństwie istnieją obawy odnośnie wpływu na zatrudnienie oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju w przypadku zamykania elektrowni węglowych.

NIKOZJA

Konto dla uśmierzenia napięć. Gazeta Kathimerini poinformowała, że prezydent Nicos Anastasiades zaproponował utworzenie specjalnego rachunku powierniczego, który zabezpieczyłby interesy społeczności cypryjskich Turków w związku z wydobywaniem gazu znajdującęgo się u wybrzeży wyspy. 

Propozycja ma na celu zmniejszyć napięcia związane z wierceniami Ankary w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru (WSE). Jednym z argumentów Turcji usprawiedliwiającym kontynuowanie poszukiwań w WSE jest przekonywanie, że cypryjscy Turcy są wykluczenie z korzyści, jakie mogą przynieść złoża. Zgodnie z założeniem Anastasiadesa, kwota zdeponowana na rachunku zostanie uwolniona tylko w przypadku, gdy Turcja zakończy prowokacje w regionie, respektując granice WSE. 

BRATYSŁAWA

Ważna rola Šefčoviča. Obecny słowacki unijny komisarz odegra „ważną rolę” w nowej kadencji Komisji Europejskiej – powiedział premier Peter Pellegrini podczas spotkania z Ursulą von der Leyen. Maros Šefčovič jest – zdaniem szefa rządu – idealnym kandydatem na wiceszefa Komisji. 

PRAGA

Co z solidarnością V4? Věra Jourová, która dotąd piastowała stanowisko komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci, ma w nowej Komisji Europejskiej objąć portfolio związane z kwestiami praworządności, które dotąd należało do FransaTimmermansa. Taką propozycję Jourová miała otrzymać od nowej szefowej KE, informuje portal Politico.

SOFIA

Regulacja hulajnóg elektrycznych? Grupa robocza w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych opracowuje bardziej precyzyjne rozporządzenie w sprawie hulajnóg elektrycznych – dostępnych w Sofii od końca sierpnia. 

LUBLANA

Polityczny „deal”. Prezydent Borut Pahor poinformował, że Słowenia wesprze przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen, jeśli Zagrzeb zaakceptuje orzeczenie arbitrażu granicznego.