Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 29 sierpnia

Bratysława | The Capitals

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Słowacja dołączy do państw gotowych zablokować umowę handlową Unia Europejska-Mercosur? Prezydent Rumunii odmówił powołania nowych ministrów. Nowy szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell ostatecznie rozwiąże kwestię Kosowa? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRATYSŁAWA

Gotowi do zablokowania umowy UE-Mercosur. Minister rolnictwa Gabriela Matečná (SNS – Słowacka Partia Narodowa), jest gotowa zablokować umowę handlową między UE a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur). „Powodem są skandale związane z niskimi standardami produkcji żywności, jakością oraz bezpieczeństwem produktów, ale także z dewastacją lasów w Amazonii” – podkreśliła minister. Matečná zwróciła uwagę, że stanowisko Brazylii w tej sprawie jest „niedopuszczalne” i wezwała Brukselę do wykorzystania wszystkich dostępnych środków, w tym presji ekonomicznej, do wywarcia presji. 

Tymczasem Słowacja boryka się z własnymi problemami z wylesianiem z powodu nadmiernego, a często nielegalnego pozyskiwania drewna. Pani minister odmówiła niedawno tymczasowego zawieszenia tego procederu, argumentując, że wylesianie jest spowodowane zmianami klimatycznymi.

BUKARESZT

Prezydent odsyła premier z kwitkiem. Prezydent Klaus Iohannis odrzucił prośbę premier Vioricy Dancili odnośnie powołania nowych ministrów, twierdząc że propozycje przedstawione przez Partię Socjaldemokratyczną (PSD) były „nie do przyjęcia”. Iohannis podkreślił, że nowy rząd musi uzyskać wotum zaufania w parlamencie, ponieważ jego struktura uległa zmianie w wyniku porzucenia koalicji rządowej przez Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE). Jeśli PSD nie uzyska zgody parlamentu, nadal istnieją – zwrócił uwagę prezydent – demokratyczne i konstytucyjne rozwiązania pozwalające Rumunii uniknąć kryzysu. Pani premier zapewniła, że rząd będzie próbował uzyskać niezbędne poparcie w parlamencie. Skrytykowała jednocześnie prezydenta za jego „wyborczą postawę”.

BELGRAD

Borrell zajmie się Kosowem? Premier Ana Brnabić, powiedziała że hiszpański minister spraw zagranicznych a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, przekazał jej, że jednym z priorytetów jego kadencji będzie ostateczne rozwiązanie kwestii Kosowa. Brnabić podkreśliła, że nominacja Borrella jest „nie tylko dobrym posunięciem dla Serbii, lecz także dla UE, ponieważ Bruksela potrzebuje mniej biurokratów a bardziej ludzi bezpośrednich i odważnych, jak hiszpański polityk”.

BERLIN

Zanieczyszczenia azotanami. Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze oraz minister rolnictwa Julia Klöckner spotkały się wczoraj z unijnym komisarzem ds. środowiska Karmelu Vellą, aby omówić kwestie dyrektywy azotanowej. Przedstawiciel unijnej egzekutywy powiedział, że Niemcy są na dobrej drodze do spełnienia założeń, ale wciąż muszą pracować nad implementacją wszystkich unijnych przepisów. Klöckner dodała, że nowe zasady dotyczące przestrzegania norm azotanów są „wielkim wysiłkiem dla niemieckich rolników”. 

PARYŻ

Nominacja francuskiego komisarza. Francja wyznaczyła swojego kandydata do nowo formowanej Komisji Europejskiej. Jest nią Sylvie Goulard, zastępczyni gubernatora Banku Francji oraz była eurodeputowana. Emmanuel Macron liczy, że jej doświadczenie zawodowe, zdobyte mi. in. w Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego (ECON) pozwoli Goulard na objęcie istotnej teki w drużynie Ursuli von der Leyen, np. ds. gospodarczych.

MADRYT

Polityczny impas wstrzymuje funkcjonowanie państwa. Ministerstwo Finansów otrzymało ekspertyzę, z której wynika, że w związku z przedłużającym się kryzysem politycznym spowodowanym niemożnością zbudowania koalicji rządzącej, wszelkie transfery finansowe z z budżetu centralnego do poszczególnych wspólnot autonomicznych są zabronione. Mowa o dodatkowych 5 mld euro, które rząd mógłby przeznaczyć na wsparcie regionów.

Domaga się tego przede wszystkim regionalny rząd Katalonii oraz konserwatywna Partia Ludowa (PP). Jednak z ekspertyzy wynika, że w obecnej sytuacji rządu nie powinien on podejmować podobnych kroków.

Hiszpańskie regiony coraz częściej wyrażają zaniepokojenie przedłużającym się impasem politycznym oraz brakiem odpowiedniego finansowania. Sytuacja ta zmusza je do ograniczania wydatków publicznych. Pełniąca obowiązki minister finansów María Jesús Montero obiecała znaleźć „tymczasowe” rozwiązanie. 

RZYM

W stronę nowe rządu. Centrolewicowa Partia Demokratyczna oraz antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd ogłosiły wczoraj, że w najbliższych dniach podejmą próbę utworzenia nowej koalicji rządzącej. Giuseppe Conte otrzymał dziś rano od prezydenta Sergio Mattarelli misję sformowania nowego gabinetu.

ATENY

Premier w Berlinie. Kyriakos Mitsotakis i minister finansów Christos Staikouras spotkają się dziś w Berlinie ze swoimi odpowiednikami: Angelą MerkelOlafem Scholtzem. Rozmowy będą dotyczyć planów Nowej Demokracji na przyciągnięcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wczoraj gabinet Mitsotakisa zatwierdził projekt ustawy mającej na celu ograniczenie biurokracji, zmniejszenie barier inwestycyjnych oraz przyspieszenie wydawania licencji przedsiębiorstwom. 

Powrót Odry. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sugeruje, że Grecja nie należy już do państw, w których uważa się odrę za chorobę wyeliminowaną. Oprócz Grecji, WHO zalicza to tej grupy inne państwa europejskie: Wielką Brytanię, Albanię i Czechy.

NIKOZJA

Płaca minimalna. Minister pracy, Zeta Aimilianidou, zapowiedziała że w niektórych branżach, m. in. w hotelarskiej – tam, gdzie zarobki są najniższe – płaca minimalna będzie regulowana przez państwo. Rząd pozostaje w kontakcie z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) oraz Komisją Europejską, by przedyskutować różne rozwiązania. 

WARSZAWA

Nowe estymacje wyborcze. Marcin Palade, socjolog polityki oraz ekspert od geografii wyborczej, dokonał podsumowań sierpniowych sondaży poparcia partii politycznych. Wynika z nich, że PiS uzyskało w mijającym miesiącu średnie poparcie na poziomie 45 proc. Koalicja Obywatelska mogła liczyć na średni wynik wynoszący 30 proc. Lewica z kolei cieszyła się średnim poparciem wynoszącym 12 proc. PSL 6,5 proc., a Konfederacja 4,5 proc. Oznacza to, że gdyby wybory do parlamentu odbyły się w sierpniu, PiS mogłoby uzyskać samodzielną większość.

PRAGA

Jaka komisja dla Czechów? „Dyskutowaliśmy nad kilkoma rozwiązaniami, ale nie mogę o nich mówić publicznie” – powiedziała Vera Jourova, czeska kandydatka do nowej Komisji Europejskiej po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Jourova jest odpowiedzialna w Komisji Jean-Claude’a Junckera za sprawy sprawiedliwości, praw konsumenta i równości płci. Chciałaby jednak zajmować się gospodarką cyfrową lub handlem zagranicznym.  

SOFIA

Nowa szefowa KE w Sofii. Premier Bojko Borysow spotka się w czwartek w stolicy z Ursulą von der Leyen. Tematem rozmów będą szeroko pojęte sprawy europejskie i międzynarodowe. Z pewnością zostaną także poruszone kwestie formowania się nowej KE. Bułgarom zależy na tece gospodarki cyfrowej.

ZAGRZEB

PKB zwalnia. W II kwartale 2019 r. chorwacka gospodarka wzrosła o 2,4 proc. To mniej o 1,5 proc. niż w I kwartale br. Premier Andrej Planković powiedział, że to dobra wiadomość, wskazując, że robi wszystko, by wzmocnić odporność gospodarki na ewentualną recesję. Jednak minister finansów Zdravko Marić ostrzega przed wysoką zależnością Chorwacji od importu.

SARAJEWO

Brak szczepień przeciwko odrze. Według statystyk, tylko ósemka z 866 mieszkańców stolicy, u których wykryto odrę na początku roku była w przeszłości zaszczepiona przeciwko tej chorobie.