Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 28 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Michel Barnier następnym szefem Komisji Europejskiej? Laura Kovesi na dobrej drodze do objęcia stanowiska szefowej Prokuratury Europejskiej. Corbyn popiera drugie referendum w sprawie brexitu. Między innymi o tym piszemy dziś w czwartkowej edycji The Capitals.

 

PARYŻ

Barnier zamiast Webera?: Według informacji Reutersa Emmanuel Macron miał powiedzieć, że na stanowisku następnego szefa Komisji Europejskiej widziałby Michela Barniera, unijnego negocjatora ds. brexitu.

Te wieści mogą zmartwić Manfreda Webera, oficjalnego, choć niezbyt popularnego kandydata Europejskiej Partii Ludowej. Tymaczasem Barnier cieszy się w Brukseli dobrą reputacją, a poparcie Macrona może przeważyć szalę.

LONDYN

Partia Pracy za drugim referendum: Po tym, jak jego plan dotyczący brexitu przepadł w brytyjskim parlamencie, lider laburzystów Jeremy Corbyn poinformował, że Partia Pracy poprze drugie referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

„Poprzemy publiczne głosowanie, które powstrzyma szkodliwy brexit zgotowany przez torystów albo katastrofalną perspektywę wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy” – powiedział.

BERLIN

Niemiecki bank centralny: W 2018 r. niemiecki bank centralny zarejestrował 2,5 mld euro zysku w porównaniu z 2 mld w 2017 r. Ten sukces pomógł obecnemu szefowi banku Jensowi Wiedmannowi w tym, by zostać wybranym na drugą ośmioletnią kadencję. Oznacza to również, że wciąż jest brany pod uwagę jako następca Mario Draghiego, który kieruje Europejskim Bankiem Centralnym.

MADRYT

Hiszpania za odłożeniem w czasie brexitu: Hiszpański premier Pedro Sanchez poprosił swoją brytyjską odpowiedniczkę Theresę May, aby nie przedłużała okresu niepewności związanego z brexitem, bo „przedłużanie niepewności poprzez przesuwanie terminów nie jest rozsądną ani pożądaną alternatywą”. Dodał jednak, że jeśli Londyn zdecyduje się na taki krok, on nie będzie się sprzeciwiał. Ogłosił również, że jego gabinet poprze dekret regulujący procedury na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

WARSZAWA

Eurosceptycy zjednoczeni: Powstała nowa skrajnie prawicowa koalicja eurosceptycznych partii, w której skład wchodzą m.in. Janusz Korwin-Mikke, Piotr Liroy-Marzec i kandydat na prezydenta Gdańska Grzegorz Braun. Koalicja tłumaczy, że nie jest antyeuropejska, ale propolska.

Polska przeciwko protekcjonizmowi rynkowemu: Polska podpisała list skierowany do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym wraz z 16 krajami członkowskimi wyraziła wolę, by utrzymać przepisy, które rządzą jednolitym rynkiem UE. „To nasza reakcja na rosnące ryzyko protekcjonizmu w Unii Europejskiej” – ocenił wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Brytyjczycy w Polsce: Na wypadek tzw. twardego brexitu Warszawa chce wprowadzić nowe przepisy dla 6 tys. obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają w Polsce na stałe. Obecnie obywatele tego kraju i ich rodziny bez żadnego zezwolenia mogą przebywać w Polsce trzy miesiące. Nowe przepisy miałyby wydłużyć ten okres.

PRAGA

Czesi w kosmosie: Parlament Europejski, Komisja oraz Rada zgodziły się na rozbudowę Europejskiego Organu Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA) z siedzibą w Pradze. Funkcjonowanie GSA ma wzmocnić czeską gospodarkę i przynieść zyski do budżetu. Zatrudnionych ma być w niej 700 osób – obecnie pracuje ich tam 500.

BRATYSŁAWA

Wybory do PE: Jeden z liderów słowackiej opozycji Igor Matovič stojący na czele konserwatywnej partii „Zwyczajni ludzie” ogłosił, że będzie startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście. Nie planuje jednak objąć mandatu.

ATENY

KE niezadowolona z Aten: Komisja Europejska nie jest zadowolona z opóźnień w pozbywaniu się toksycznych kredytów z portfeli bankowych. Uznania KE nie zyskał również plan, który miał chronić Greków przed zajęciem ich mieszkań na poczet długów. KE krytykuje też opóźnienia w prywatyzowaniu państwowych elektrowni węglowych.

BUKARESZT

Kovesi ze wsparciem PE: Komisje sprawiedliwości oraz kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego wsparły kandydaturę Laury Kovesi na stanowisko pierwszego Prokuratora Europejskiego. Przed byłą szefową rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją stoi teraz trudniejsze zadanie, polegające na zdobyciu poparcia krajów członkowskich. Rząd Rumunii zdecydowanie opowiada się przeciwko kandydaturze Kovesi.

SOFIA

Pięć bułgarskich regionów wśród najbiedniejszych w UE: Według danych Eurostatu północnozachodni region Rumunii wypadł najgorzej w rankingu oceniającym PKB na głowę w poszczególnych regionach UE. Wśród 20 regionów z PKB niższym niż 50 proc. średniej unijnej aż pięć było regionami Bułgarii.

Skandal socjalistów: Posłowie Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, stanowiący największą siłę opozycyjną w bułgarskim parlamencie, opuścili go 17 lutego na nieokreślony okres, tłumacząc, że ze względu na ostatnie zmiany w kodeksie wyborczym nie można zagwarantować, że wybory będą uczciwe. Okazało się, że dwóch posłów wyjechało na koszt partii na targi turystyki w Austrii. Lider partii Kornelia Ninova wyraziła swoje oburzenie i kazała im zwrócić środki. Niemożliwe jest jednak, by udali się w tę podróż bez wiedzy i akceptacji ze strony BSP.

LUBLANA

Minister środowiska rezygnuje: Słoweński premier Marjan Šarec przyjął rezygnację ministra środowiska Jure Leben po skandalu związanym z budową torów kolejowych do adriatyckiego portu i miasta Koper od stacji Divaca. Pieniądze na ten cel miały trafić do kasy partii. To trzecia rezygnacja ministra od września, kiedy utworzył się rząd.

ZAGRZEB

Partia rządząca wygrywa: Według najnowszych sondaży rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) uzyska 5 mandatów w wyborach do PE, Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji – 3, a partia Żywy Mur (w koalicji z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd) – 2. Pozostałe dwa mandaty powinny być podzielone między HDZ a inne, mniejsze partie.