Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 27 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Chorwatka nową sekretarz generalną Rady Europy. Przedłużają się rozmowy dotyczące powołania nowego rządu w Hiszpanii. Andrej Babisz przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

STRASBURG/ZAGRZEB

Nowa sekretarz generalna Rady Europy. Marija Pejčinović-Burić chorwacka minister spraw zagranicznych została wybrana na sekretarz generalną Rady Europy. Pejčinović-Burić pokonała belgijskiego szefa dyplomacji Didiera Reyndersa. W Zagrzebiu wybór uznano to za duży sukces, który jednak oznacza poważny ból głowy dla premiera Andreja Plenkovica, który musi wybrać nowego ministra spraw zagranicznych przed rozpoczynającą się 1 stycznia 2020 r. prezydencją Chorwacji w UE. 

Chorwackie media podają, że główny kandydatem jest obecny minister spraw wewnętrznych Davor Božinović, ale ta roszada prawdopodobnie nie dojdzie do skutku z powodu braku odpowiedniego kandydata do objęcia tego kluczowego resortu. Chorwacka redakcja EURACTIV informuje, że innym poważnym pretendentem do zastąpienia świeżo wybranej sekretarz RE jest Andrea Metelko-Zgombić, obecnie sekretarz stanu w MSZ, posiadająca doświadczenie w dyplomacji. Na jej niekorzyść przemawia brak partyjnej legitymacji. 

Dlatego nie brak głosów, że może dojść do przetasowania w rządzie, tym bardziej, że obciążeniem dla Plenkovica jest od niedawna minister administracji publicznej – uwikłany w skandal z zatajeniem części majątku.

MADRYT

Kiedy nowy rząd? W dwa miesiące po wyborach parlamentarnych, w których socjaliści (PSOE) uzyskali 123 z 350 mandatów z Kongresie Deputowanych, premier Pedro Sanchez nadal nie uzyskał większości (176 głosów) wymaganej do powołania nowego gabinetu. Eksperci nie wykluczają, że może dojść do powtórki z lat 2015-2016, gdy w odstępie kilku miesięcy Hiszpanie dwukrotnie poszli do urn, ponieważ żadnej z partii nie udało się stworzyć stabilnego rządu.

Lider socjalistów prowadzi negocjacje z przywódcą lewicowej Unidas Podemos (UP) Pablo Iglesiasem i mniejszymi ugrupowaniami regionalnymi, dążąc do utworzenia „rządu współpracy”. Rozmowy jednak tkwią w martwym punkcie, ponieważ Iglesias domaga się stanowisk ministerialnych, podczas gdy Sanchez proponuje lewicowcom stanowiska w administracji publicznej.

We wtorek lider UP zasugerował po raz pierwszy, że mógłby nie poprzeć wotum zaufania dla nowego rządu socjalistów.

PRAGA

Babisz może dalej rządzić. Rząd Andreja Babisza przetrwał wczorajsze głosowanie ws. wotum nieufności dzięki głosom rządzącej koalicji partii ANO i socjaldemokratów. To drugie tego typu głosowanie od czasu rozpoczęcia obecnej kadencji w grudniu 2017 r.

BELGRAD

Kolejny kroczek w stronę Unii. Serbia otworzy jutro kolejny rozdział rozmów akcesyjnych z UE. Będzie to rozdział 9, dotyczący usług finansowych. Dotychczas Belgradowi udało się otworzyć 16 rozdziałów w ramach prawnego dorobku UE. Dwa z nich tymczasowo zamknięto. Premier Ana Brnabić powiedziała, że kraj jest bliski zamknięcia co najmniej trzech kolejnych.

ATENY/NIKOZJA

Grecja rozmawia z Turcją o Cyprze. Grecki minister obrony narodowej Evangelos Apostolakis spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem Hulusi Akarem przy okazji spotkań ministrów obrony narodowej NATO w Brukseli. „Wyraziłem niezgodę Grecji co do ruchów Turcji na Morzu Egejskim i w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru”, powiedział grecki minister. Tymczasem Nikozja wysłała list do Sekretarza generalnego ONZ António Guterresa,  w którym oskarża Turcję o ciągłe łamanie prawa międzynarodowego. 

BERLIN

Merkel szanuje zdanie Macrona. Kanclerz Angela Merkel nadal popiera system Spitzenkandidaten, jednak wysyła przyjazny sygnał do Paryża, zwracając uwagę, że „nie wszyscy w Radzie Europejskiej opowiadają się za wiodącymi kandydatami europejskich frakcji na szefa Komisji Europejskiej (…) a ponieważ bardzo cenimy relacje francusko-niemieckie, musimy zaakceptować fakt, że Emmanuel Macron ma w tej sprawie inny pogląd”.

Niemiecka kanclerz wyraziła nadzieje, że Berlinowi i Paryżowi uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Europie działać skutecznie. Merkel rozmawiała wczoraj w Berlinie m.in. z Manfredem Weberem – kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa KE.

PARYŻ

G20 musi wspomnieć o paryskim porozumieniu klimatycznym. Dwa dni przed przywódców G20 w Japonii francuski prezydent ostrzegł, że nie zaakceptuje konkluzji szczytu, jeśli nie znajdzie się w nim odniesienie do porozumienia paryskiego z 2015 r. Taka deklaracja może utrudnić osiągnięcie porozumienia z prezydentem Donaldem Trumpem, który w 2017 r. zapowiedział wycofanie USA z porozumienia.

RZYM

„Sea Watch” kieruje się na Lampedusę. Kapitan statku ratunkowego „Sea Watch” Carola Rackete zdecydowała się wejść na wody terytorialne Włoch. Na pokładzie znajduje się 42 rozbitków, którzy od 14 dni krążą po Morzu Śródziemnym. „Wiem, co ryzykuje, ale 42 ocalałych, których mam na pokładzie jest wyczerpanych. Zabieram ich w bezpieczne miejsce”, napisała na jednym z portali społecznościowych Rackete. 

WARSZAWA

Polska proponuje utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Fundusz miałby pomóc państwom członkowskim UE w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Dzięki finansowaniu państwa regiony zależne od węgla miałyby zyskać pomoc w dokonaniu kosztownej transformacji energetycznej.

BRATYSŁAWA

Oddalona skarga w sprawie wyborów do PE. Sąd Konstytucyjny oddalił skargę Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) w sprawie wyników wyborów do PE. KDH otrzymał 719 głosów więcej niż liberalna i eurosceptyczna partia Wolność i Solidarność (SaS), ale przełożyło się to na jeden mandat w Brukseli – o jeden mniej niż SaS.

BUKARESZT

Nowy Ombudsman. Rumuński parlament wybrał Renate Weber na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Weber była europarlamentarzystką od 2007 r., (od czasu przystąpienia Rumunii do UE), jednak w w ostatnich wyborach do PE jej partii nie udało się przekroczyć progu wyborczego.

SOFIA

Ograniczenie importu samochodów. Bułgarski rząd zaaprobował wprowadzenie stref mniejszej emisji spalin samochodowych w stolicy kraju i drugim co do wielkości mieście Płowdiw. W rządowym programie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Bułgarii na lata 2020-2030 znajduje się także m.in. ograniczenie importu samochodów, które nie spełniają kryteriów środowiskowych.

SARAJEWO

20 mln dla MŚP. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Bośni i Hercegowinie skorzystają z programów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i UE. Dzięki temu otrzymają dostęp do pożyczek, dotacji i pomocy w celu poprawy perspektyw na rynkach międzynarodowych. Celem wsparcia jest także polepszenie ochrony środowiska, bezpieczeństwa i podniesienie standardów jakości.