Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 26 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dlaczego Słowenia może zablokować Chorwacji drogę do strefy Schengen? Bez zmian w prawie aborcyjnym na Słowacji? Bośnia i Hercegowina inwestuje w elektrownie węglową we współpracy z Chinami. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LUBLANA/ZAGRZEB

Sąsiedzka współpraca. „Praworządność jest jednym z kluczowych standardów, których należy przestrzegać, by móc przystąpić do strefy Schengen. Obejmuje to poszanowanie i egzekwowanie umów międzynarodowych i decyzji sądów” – powiedział w Nowym Jorku słoweński minister spraw zagranicznych, Mirko Cerar.

Oświadczenie zostało wygłoszone, jako odpowiedź na wiadomość, że Komisja Europejska zamierza dać Chorwacji zielone światło na wejście do strefy Schengen. Przesłanie Cerara jest jasne: Zagrzeb musi zaakceptować decyzję arbitrażową dotyczącą granicy ze Słowenią.

W 2009 r. oba państwa zgodziły się na międzynarodowy arbitraż, aby rozstrzygnąć spór dotyczący granicy lądowej i morskiej na północnym Adriatyku. Był to także jeden z warunków odblokowania rozmów Chorwacji w sprawie akcesji do UE. Jednak Zagrzeb szybko wycofał się z arbitrażu ze względu na informacje o tajnych rozmowach słoweńskiego sędziego z jednym z przedstawicieli Lublany.

BRATYSŁAWA

Brak zmian w prawie aborcyjnym. Żadna z czterech propozycji legislacyjnych opozycji mających na celu ograniczenie prawa do aborcji nie została przegłosowana w słowackim parlamencie, chociaż w jednym przypadku zabrakło tylko jednego głosu. W ubiegły weekend w stolicy kraju odbył się „marsz za życiem”, w którym udział wzięło do 50 tys. osób.

SARAJEWO

EBOiR chciałby farm wiatrowych w Bośni. Europejski Bank Odbudowy i rozwoju (EBOiR) jest gotowy zainwestować jeszcze w tym roku 300 mln euro w Bośni i Hercegowinie w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. EBOiR chciałby zwiększyć zaangażowanie m.in w sektorze energetycznym, przede wszystkim w odnawialnych źródłach energii. Ze względu na położenie oraz ukształtowanie terenu, Bośnia dysponuje znacznym potencjałem w kwestii budowy farm wiatrowych.

Informacja następuje tuz po tym, jak rząd BiH ogłosił budowę nowego bloku elektrowni na węgiel w Tuzli. Inwestycję mają wesprzeć Chiny. Tuzla jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju, a Bałkany Zachodnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie.

Premier BiH, Fadil Novalić, powiedział że nie ma alternatywy dla budowy nowego bloku, a projekt ma strategiczne znaczenie dla kraju.

BERLIN

Decyzja należy do TSUE. Wczoraj w Lipsku spodziewano się ogłoszenia przełomowego werdyktu. Na wokandzie Federalnego Sądu Administracyjnego znalazły się dwie sprawy dotyczące dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się obowiązkowi przechowywania danych – nałożonego przez ustawodawcę w związku z atakami terrorystycznymi w Europie. Rząd argumentował, że gromadzenie danych o klientach stało się konieczne, aby lepiej zwalczać przestępczość.

Jednak wczoraj zabrakło ostatecznych rozstrzygnięć, a sąd w Lipsku przekazał sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, przed którym podjęcie decyzji czy niemieckie prawo jest zgodne z unijnymi standardami.

MADRYT

Zmartwienia Madrytu. Wielka Brytania powinna zapewnić regularny tranzyt produktów rolno-spożywczych w przypadku brexitu bez porozumienia – powiedział hiszpański minister rolnictwa, Luis Planas. Minister podkreślił w wywiadzie dla hiszpańskiej redakcji EURACTIV, że jego kraj już pracuje nad planem awaryjnym mającym na celu złagodzenie negatywnego wpływu rozwodu Londynu z Brukselą na hiszpańską gospodarkę.

Sektorami najbardziej narażonymi na konsekwencje bezumownego rozstania Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnotą są turystyka i rolnictwo. Według ministra, Madryt wciąż czeka na zapewnienia Londynu odnośnie standardowej wymiany produktów między obydwoma państwami po 1 listopada. Planas poinformował, że Hiszpania zwróciła się do Komisji Europejskiej z zapytaniem o rekompensaty finansowe w przypadku wystąpienia „trudności logistycznych i zamknięcia brytyjskiego rynku”.

PARYŻ

Paradoksalne zachowanie. Google nie zapłaci wydawcom internetowym. Dyrektywa o prawie autorskim wejdzie w życie we Francji w październiku, ale amerykański gigant postanowił ograniczyć działanie usługi Google News do minimum w miejsce zapłacenia wydawcom i portalom internetowym. Wczoraj Google ogłosiło środki, które podejmie w celu dostosowania się do nowych przepisów.

RZYM

Topnienie lodowca. Po włoskiej stronie masywu Mont Blanc może oderwać się fragment lodowca o powierzchni 250 tys. m3. Masa lodu przesuwa się o 50-60 cm każdego dnia. Burmistrz miasteczka Courmayeur, Stefano Miserocchi, zarządził ewakuację kilku budynków.

ATENY

Restart. „Turcja może zrobić więcej w kwestii przepływu migrantów przez Morze Egejskie – powiedział „Bloombergowi” premier Kyriakos Mitsotakis po spotkaniu z prezydentem Turcji. „Będziemy dążyć do poprawy stosunków grecko-tureckich” – dodał Mitsotakis.

PRAGA

Sprawa wątpliwej dotacji. Skarga wniesiona przez ministerstwo pracy i spraw społecznych przeciwko firmie chemicznej Agrofert – należącej niegdyś do premiera Andreja Babisza – dotyczy dotacji otrzymanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, poinformowała Czeska Agencja Informacyjna.

Uzyskanie dotacji było możliwe przez program wspierana aktywizacji zawodowej, jednak Agrofert jest zbyt dużym przedsiębiorstwem i po ostrzeżeniu wystosowanym przez Komisję Europejską płatność została wstrzymana.

SOFIA

Koreańskie inwestycje. Bułgaria liczy na przyciągnięcie inwestycji z Korei Południowej. Sofia zaproponowała Seulowi wybudowanie fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych o wartości 1,5 mld euro. Wiadomość została ogłoszona przez premiera Bojko Borysowa podczas wizyty w Korei. Bułgaria zamierza produkować akumulatory samochodowe dla wielu europejskich firm. Władze od dawna starają się przyciągnąć inwestorów z branży motoryzacyjnej. W ostatnim czasie Sofia przegrała wyścig o fabrykę Volkswagena z Turcją.

BUKARESZT

Bliżej końca rządu. Partie opozycyjne zebrały 237 podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności dla gabinetu Vioricy Dancili. To o 4 głosy więcej od minimalnej liczby potrzebnej do rozpoczęcia procedury. Obecnie trwają rozmowy między partiami opozycyjnymi dotyczące dalszego postępowania. Lider Partii Narodowo-Liberalnej (EPL) powiedział, że wniosek być może zostanie złożony na początku przyszłego tygodnia.

BELGRAD

Niezdrowe odżywianie. Mniej niż 4 proc. obywateli odżywia się właściwie, chociaż ponad 75 proc. osób uważa, że to ważny element dbania o zdrowie. Badanie przeprowadziła serbska sieć detaliczna „Delhaize”. Badanie wykazało ponadto, że 15 proc. respondentów regularnie czyta etykiety, a ponad 70 proc. robi to od czasu do czasu. Dla 55 proc. to, co znajduje się na etykiecie wpływa na decyzję odnośnie zakupu produktu.