Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 25 kwietnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czesi są zmęczeni brexitem. Premier Grecji z wizytą w Chinach, a jego słoweński odpowiednik wini europejski mainstream za wzrost populizmów – między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

PRAGA

Nowy szef KE nie musi być Spitzenkandidatem. Kandydat Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na szefa Komisji europejskiej Jan Zahradil uważa, że jego frakcja pozostanie trzecią największą siła polityczna w Parlamencie Europejskim po wyborach do UE. Powiedział również, że nowy szef KE niekoniecznie musi być jednym ze Spitzenkandidatów – tj. polityków reprezentujących ponadnarodowe frakcje, którzy ubiegają się o fotel po obecnym szefie KE Jean-Claude Junckerze.

Czesi są zmęczeni brexitem: Ponad połowa Czechów czuje się zmęczona debatami na temat brexitu, wynika z ostatniego sondażu opublikowanego przez agencję STEM/MARK. Również około połowy respondentów uważa, że większość Brytyjczyków zagłosowałaby przeciwko brexitowi, gdyby w Wielkiej Brytanii odbyło się drugie referendum.

LONDYN

Koniec klimatycznego protestu. Aktywiści, którzy zorganizowali w centrum Londynu protest przeciwko zmianom klimatycznym zapowiedzieli, że po dziewięciu dniach protestu, zakończą dziś akcje.  Kampania zainspirowana przez 16-letnią szwedzka aktywistkę Grete Thunberg miała na celu skłonić rząd Theresy May do „mówienia prawdy” o zmianach klimatycznych; zachęcić do zerowego bilansu węglowego do 2025 r. oraz zaktywizować obywateli do nadzorowania postępów akcji.

BERLIN

Prawo migracyjne do poprawki? Konserwatywne skrzydło CDU/CSU WerteUnion skrytykowało nowy pakiet przepisów dotyczących migracji, który niemiecki rząd zatwierdził w zeszłym tygodniu.

Pakiet obejmuje tzw. ustawę o przywróceniu porządku, wysuniętą przez niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera. Zapisy ustawy przewidują uniknięcie deportacji osób, których wniosek azylowy został odrzucony. Inną częścią pakietu jest nowy program imigracji zarobkowej, którego celem jest przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE do pracy w Niemczech.

WerteUnion twierdzi, że uchwalone przepisy mogą ułatwić migrantom zarobkowym dostęp do pomocy społecznej co może spowodować zwiększenie napływu migrantów.

PARYŻ

Schronienie dla migrantów. Burmistrzowie trzynastu dużych miast poprosili rząd o znalezienie schronienia dla migrantów. W liście burmistrzowie napisali, że „stoją w obliczu narastających napięć związanych z zapewnieniem niezbędnej opieki”.  Potępili ponadto „stale pogarszającą się sytuację humanitarną kobiet, dzieci i setek mężczyzn żyjących w nieodpowiednich warunkach w miastach z powodu braku wystarczających rozwiązań”.

MADRYT

Pięciu byłych ministrów wystartuje w wyborach do PE. Opublikowano ostateczne listy kandydatów w nadchodzących wyborach europejskich. Wynika z nich, że niewielu obecnych europarlamentarzystów będzie ubiegało się o reelekcję. Do wyjątków należy wiceprzewodnicząca frakcji Europejskiej Partii Ludowej Esteban Gonzalez Pons oraz pierwsza wiceprzewodnicząca socjalistów Iratxe Garcia. Wśród nowych twarzy znajdują się były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i obecny minister spraw zagranicznych Josep Borrell, a także czwórka byłych ministrów wywodzących się z Partii Ludowej, w tym m. in. Dolors Montserrat, pełniąca w rządzie Mariano Rajoya funkcję ministra zdrowia.

RZYM

Nowe liczby Salviniego. Zdaniem wicepremiera Matteo Salviniego szacunkowa liczba nielegalnych migrantów we Włoszech wynosi około 90 tys. osób. Analitycy zauważyli, że liczba ta jest znacznie niższa niż poprzednie szacunki Salviniego, wynoszące 500-600 tys. osób – wykorzystywane do podsycania antyimigranckich nastrojów.

ATENY

Grecja ustanowi Krajową Rade Bezpieczeństwa. Greckie ministerstwo spraw zagranicznych przedstawiło do konsultacji społecznych ustawę przewidująca powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Większość stron zgłosiła zastrzeżenia co do jej roli w sytuacjach kryzysowych.

Premier z wizytą w Chinach. W ramach trzeciej wizyty w Państwie Środka premier Alexis Tsipras przypieczętuje udział Aten w inicjatywie Pasa i Szlaku. Oczekuje się, że chińskie inwestycje w Grecji, które obecnie wynoszą ponad 7 miliardów euro, będą głównym tematem rozmów. Chińskie firmy energetyczne wyraziły już duże zainteresowanie greckim sektorem energetycznym, jednak krytycy premiera Tsiprasa obawiają się reakcji UE na ściślejszą współprace Aten z Pekinem.

WARSZAWA

Strajk polskich nauczycieli. Nauczyciele strajkują od 18 dni, prosząc o podwyżkę w wysokości 100 zł miesięcznie. Według statystyk Ministerstwa Edukacji Narodowej przeciętny nauczyciel zarabia obecnie około 2 tys. złotych, podczas gdy nauczyciel dyplomowany między 3,5 a 4 tys. zł.  Kontynuacja strajku może zagrozić organizacji egzaminów maturalnych, jednak rząd premiera Mateusza Morawieckiego przyjął wczoraj nową regulację, która umożliwi przeprowadzenie egzaminów nawet w przypadku dalszego strajku nauczycieli.

BRATYSŁAWA

Klimatyczne „dinozaury”. Słowackie partie polityczne w Parlamencie Europejskim, jak dotąd, działały niewystarczająco na rzecz polityki klimatycznej, wynika z analizy przeprowadzonej przez Climate Action Network Europe (CAN). Partie stowarzyszone w Europejskiej Partii Ludowej należą do tej grupy, która „jeszcze nie zrozumiała potrzeby działania przeciwko zmiano klimatu”, podczas gdy te należące do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów pokazały „całkowite zaprzeczenie pilnego przeciwdziałania zmianom klimatycznym”.

BUKARESZT

Zmiany w prawie karnym. Rumuński parlament przyjął nowe zmiany w prawie karnym, które według krytyków będą faworyzować sprawców, a nie ofiary przestępstw. Mogą także przyczynić się do zakończenia kilku toczących się spraw o korupcję na wysokim szczeblu.  To już drugi raz w ciągu ostatniego roku, gdy Parlament zmodyfikował kodeks karny. Poprzednim razem Sąd Konstytucyjny odrzucił zmiany.

SOFIA

Gotowe listy wyborcze. 318 Bułgarów wystartuje w wyborach europejskich. Każda z 13 partii wystawi 17 kandydatów (Bułgaria przysługuje 17 miejsc w PE, niezależnie czy wielka Brytania czy bez niej). Partie zawiążą 8 koalicji, wystartuje także 5 komitetów niezależnych. Według agencji sondażowej Alpha research tylko trzy siły mają szanse przekroczyć próg wyborczy wynoszący 5,8 proc. Należą do nich rządząca partia GERB premiera Bojko Borysowa, opozycyjna bułgarska Partia socjalistyczna oraz liberalny ruch Praw i Wolności.

ZAGRZEB

Dlaczego Chorwacja podpisała umowę z Chinami? Chorwacki premier Andrej Plenković powiedział, że „Chorwacja, podobnie jak większość innych krajów, ma deficyt handlowy z Państwem Środka. Dlatego podpisanie umowy ma na celu zmniejszenie nierównowagi handlowej”. Obecnie handel między Chorwacją a Chinami wynosi 1 miliard euro.  Chorwacja zapewnia dobre warunki migrantom. Rada Europy oświadczyła, że władze w Zagrzebiu zapewniają imigrantom dobre warunki bytowe, mimo tego są one niewystarczające dla dzieci migrantów bez opieki. Organizacje pozarządowe oskarżyły ponadto policję o „nieludzkie” traktowanie migrantów. Chorwacki minister spraw zagranicznych Marija Pejčinović Burić jest kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego RE.  

LUBLANA 

Europejski mainstream winny populizmowi. Słoweński premier Marjan Šarec powiedział agencji Associated Press, że urzędnicy UE oraz główne europejskie partie nie przyczyniły się do powstrzymania wzrostu sił grup prawicowych. Šarec dodał, że populiści wzrastają, ponieważ umiarkowane grupy nie realizowały w rzeczywistości swoich programów politycznych. „Brexit jest dobrym przykładem tego, jak działa UE. Niekończące się debaty, a gdy przychodzi moment decyzji, siadamy do stołu i w nieskończoność przedłużamy moment wyjścia”.

BELGRAD

Google zostaje członkiem inicjatywy Digital Serbia Initiative. Amerykański gigant stał się nowym członkiem organizacji non-profit, która skupia 28 podmiotów i firm z różnych dziedzin wokół idei przekształcenia Serbii w cyfrowe społeczeństwo. Google wykorzysta swoje międzynarodowe doświadczenie we wspieraniu rozwoju gospodarek cyfrowych, aby pomóc inicjatywie.