Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 24 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czy Bośnia i Hercegowina dołączy do „Mini Schengen”? Na Słowacji zakazano hodowli zwierząt na skóry. Czescy rolnicy także obawiają się skutków umowy o wolnym handlu między UE a MERCOSUREM. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SARAJEWO

Mini Schengen. Mirko Šarović, minister handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych przedłożył Radzie Ministrów Bośni i Hercegowiny propozycję dołączenia do tzw. strefy „Mini Schengen”. Utworzenie strefy promującej regionalną przestrzeń gospodarczą, przepływ towarów, kapitału i usług w regionie ogłosiły przed dwoma tygodniami Serbia, Albania i Macedonia Północna.

Do podpisania deklaracji przez BiH mogłoby dojść na najbliższym spotkaniu przedstawicieli państw, które odbędzie się w listopadzie w Ochrydzie w Macedonii Północnej.

Więcej o inicjatywie państw Bałkańskich przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Koniec z hodowlą zwierząt na skóry. Słowacja zakazała hodowli zwierząt nastawionej na produkcję futer. To m.in. efekt kampanii, w której udało zebrać się 75 tys. podpisów. Zgodnie z nowym prawem hodowla lub zabijanie zwierząt w celu uzyskania futra będzie zakazana od stycznia 2021 r.

Branża futrzarska na Słowacji nie jest zbyt silna. Istnieje tam jedna farma specjalizująca się w futrach z norek. Znacznie bardziej powszechna jest hodowla królików, którą wyłączono z nowego prawa, jeśli futro będzie wykorzystywane wyłącznie w rodzinie hodowcy.

PRAGA

Rolnicy obawiają się umowy z MERCOSUREM. Organizacje rolnicze wyrażają obawy, że umowa o wolnym handlu UE ze Wspólnym Rynkiem Południa (MERCOSUR) może mieć negatywny wpływ na europejski handel. Silne są także obawy dotyczące o występowanie „podwójnych standardów”.

O opinii przedstawicieli polskich organizacji rolniczych odnośnie umowy UE-MERCOSUR przeczytają Państwo tutaj

MADRYT

Nie przekraczaj „granicy prawa”. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez ostrzega szefa lokalnego rządu w Katalonii (Generalitat) Quima Torrę, aby nie przekraczał „granicy prawa”. Sánchez zwrócił się o potępienie aktów przemocy, do których doszło w ubiegłym tygodniu w regionie. 

„Każdy, kto przekroczy granicę prawa, spotka się ze zdecydowaną reakcją demokratycznego państwa” – powiedział Sánchez. Przez cały ubiegły tydzień trwały w Katalonii masowe protesty, podczas których doszło do wielu aktów wandalizmu. Od początku tygodnia sytuacja w Barcelonie, Gironie i innych miastach regionu ustabilizowała się, choć wciąż jest napięta. 

Ostrzeżenie premiera Pedro Sáncheza nastąpiło w dzień po tym, jak kataloński parlament odrzucił orzeczenie Sądu Najwyższego w Madrycie dotyczące skazania przywódców niepodległościowych za udział w organizacji nielegalnego referendum z października 2017 r. Kataloński. 

O tym czy jest szansa na organizację drugiego referendum dotyczącego niepodległości Katalonii przeczytają Państwo tutaj.

PARYŻ

Nowy kandydat do KE. Były minister finansów, a obecnie menedżer w spółkach z branży nowych technologii jest najwyżej w rankingu potencjalnych kandydatów na francuskiego przedstawiciela w Komisji Europejskiej. Paryż ma obsadzić tekę ds. wspólnego rynku. Wcześniej Parlament Europejski odrzucił kandydaturę wiceprezes Banku Francji Sylvie Goulard.

O tym, że to właśnie Thierry Breton ma zostać wysunięty przez Francję na nowego członka KE pod wodzą Ursuli von der Leyen napisał portal EUobserver. Powołuje się on na swoje źródła w Pałacu Elizejskim. Krótko potem podobne informacje pojawiły się we francuskiej prasie.

O tym kim jest Thierry Breton przeczytają Państwo tutaj

BERLIN

Plan dla Syrii. Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) oświadczyła deputowanym z komisji obrony Bundestagu, że chciałaby mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ dla swojej propozycji utworzenia strefy bezpieczeństwa na północy Syrii. „Taka misja powinna być realizowana pod egidą ONZ” – powiedziała Kramp-Karrenbauer podczas wizyty w bazie wojskowej w Erfurcie.

Pani minister dodała, że kierowana przez ONZ misja MINUSMA w Mali, w którą zaangażowana jest także Bundeswehra, może służyć jako modelowe rozwiązanie. Celem misji w Syrii byłoby rozdzielanie walczących stron, pilnowanie przestrzegania zawieszenia broni i monitorowanie sytuacji na obszarze działania.

LONDYN

Kalendarz wyborczy. Obie główne partie są podzielone, co do tego czy poprzeć organizację przyspieszonych wyborów jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Premier Boris Johnson czeka na decyzję unijnych liderów odnośnie przedłużenia terminu brexitu.

Izba Gmin przyjęła tzw. ustawę WAB (Withdrawal Agreement Bill), która ma włączyć do brytyjskiego prawa zapisy umowy brexitowej. To postawiony przez posłów rządowi warunek, aby przyjąć ostatecznie porozumienie rozwodowe z UE. Ale Izba Gmin odrzuciła przyspieszony trzydniowy harmonogram dalszych prac zaproponowany przez premiera.

Gdyby jednak Boris Johnson ogłosił nowe wybory, mogłyby się one odbyć pod koniec listopada, ale ich wynik jest niepewny. Co prawda sondaże (np. Deltapoll opublikowany w ostatni poniedziałek 21 października) pokazują przewagę Partii Konserwatywnej, na którą zagłosować chce 37 proc. wyborców. Partia Pracy może liczyć zaś na 24 proc. poparcia, Liberalni Demokraci na 19 proc., zaś antyunijna Partia Brexit na 11 proc.

O tym czy brexit ponownie zostanie opóźniony oraz jakie są szanse na nowe wybory przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Wojna wywiadów. Podczas przesłuchania za zamkniętymi drzwiami przed parlamentarną komisją wywiadu premier Giuseppe Conte przedstawił szczegóły dwóch spotkań włoskich służb specjalnych z amerykańskim prokuratorem Williamem Barrem. W sierpniu br. Barr poprosił Włochy o pomoc w dochodzeniu w sprawie wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. i wpływu Rosji na sukces Donalda Trumpa.

Liga Mattea Salviniego sugerowała w ostatnich dniach, że Conte autoryzował tajne spotkanie w zamian za wsparcie prezydenta USA podczas ostatniego kryzysu rządowego we Włoszech.Włoski premier oświadczył, że „nie wydarzyło się nic specjalnego”. Przypomniał jednocześnie, że Matteo Salvini wciąż nie wytłumaczył się ze swoich powiązań z rosyjskimi władzami i tajnymi służbami tego państwa.

ATENY

Bez VAT-u. Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił w środę (23 października) trzyletnie zawieszenie płatności podatku VAT od wszelkich nowych pozwoleń na budowę. Oznacza to, że wszystkie nowe budynki będą tańsze o wartość podatku VAT, tj. 24 proc. Grecki rynek nieruchomości odradza się. W II kwartale br. ceny wzrosły o 7,7 proc. Rząd argumentuje, że zniesienie podatku VAT pozytywnie wpłynie na branżę.

WARSZAWA

Apel o weto. Konserwatywny poseł Daniel Kawczynski chce, by Polska zawetowała w Unii Europejskiej umowę opóźniającą brexit. Polityk polskiego pochodzenia wskazał, że Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Polski rząd zdecydowanie odrzuca apel, przypominając, że tzw. twardy brexit „nie leży w interesie Polski”.

BUKARESZT

Trudności z powstaniem rządu. Ludovicowi Orbanowi nie udało się przekonać byłego premiera Victora Ponty do poparcia nowego rządu. To poważny cios dla planów lidera Partii Narodowo-liberalnej (PNL). Ponta, w przeszłości lider Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i szef rządu do 2015 r. powiedział, że deputowani jego ugrupowania – PRO Rumunia – nie poprą utworzenia nowego gabinetu.

Ludovic Orban przyznał, że nie rozumie decyzji lidera PRO Rumunii, tym bardziej że współpraca obu partii okazała się kluczowa podczas głosowania nad wotum nieufności dla rządu Vioriki Danicili przed dwoma tygodniami.

O tym czy Ludovic Orban zostanie nowym premierem przeczytają Państwo tutaj

ZAGRZEB

Wsparcie dla Chorwacji w Schengen. Ustępujący unijny komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos powiedział, że UE byłaby silniejsza w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z migracją i bezpieczeństwem, gdyby Chorwacja przystąpiła do strefy Schengen. Avramopoulos wyraził nadzieję, że państwa członkowskie podejmą właściwe kroki, aby umożliwić Chorwacji przystąpienie do strefy Schengen.

Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do przystąpienia do strefy Schengen – stwierdziła we wtorek (22 października) Komisja Europejska. Do członkostwa w strefie potrzebna jest jednak jeszcze jednomyślna zgoda państw UE.

Więcej o stanowisku Komisji Europejskiej w sprawie członkostwa Chorwacji w strefie Schengen przeczytają Państwo tutaj

BELGRAD

Kosowo priorytetem. Rozwiązanie polityczne w sprawie Kosowa jest narodowym priorytetem Serbii – powiedziała serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić podczas spotkania Ruchu Niezaangażowanego w środę (23 października) w Baku. Minister ponownie wezwał kraje, które uznały niepodległość Kosowa do rozważenia tej decyzji. Dačić podziękował jednocześnie wszystkim państwom, które uszanowały argumenty Belgradu. W ostatnich dwóch latach – przypomniał minister – 15 państw wycofało swoją decyzję ws niepodległości Kosowa.