Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 23 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego czas zacząć. Dziś głosują Wielka Brytania i Holandia. W obu krajach na czele ugrupowania eurosceptyczne. Tymczasem na dzień przed głosowaniem doszło do kolejnej dymisji ważnej postaci w Partii Konserwatywnej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

LONDYN

Wybory i dymisja. W przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego Andrea Leasdom, szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, zrezygnowała ze stanowiska, argumentując to brakiem wiary w wybraną przez rząd premier Theresy May strategii w sprawie brexitu.

Leasdom powiedziała, że świadomie wybrała dzień na ogłoszenie dymisji, ponieważ „nie może spełnić swojego obowiązku jako liderki torysów w Izbie Gmin, przedstawiając projekt ustawy (ws. brexitu), z którym się fundamentalnie nie zgadza”.

Tymczasem szef parlamentarnego Komitetu 1922 – grupy skupiającej posłów z Partii Konserwatywnej – Graham Brady ogłosił, że zasiądzie w piątek do rozmów z May w sprawie ustąpienia ze stanowiska. Ferment w Partii Konserwatywnej jest coraz większy a ostatnia propozycja Pani premier dopuszczająca organizację nowego referendum w sprawie brexitu, wzmogła presję na dymisję.

Podczas środowej debaty przedstawiciel laburzystów Ian Lavery także domagał się natychmiastowego ustąpienia May „ze względu na coraz większy chaos w kraju”

Brytyjska firma sondażowa YouGov widzi w Borisie Johnsonie faworyta w wyścigu o schedę po premier May. Drugi w kolejce jest były brytyjski negocjator ds. brexitu Dominik Raab.

HAGA

Wybory do PE. Holandia jest drugim obok Wielkiej Brytanii państwem, gdzie rozpoczynają się dziś wybory do PE. Najnowsze sondaże przewidują, że Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte zdobędzie 5 mandatów, podobnie jak eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD). Do obsadzenia jest 26 mandatów. Partia Thierry’ego Baudeta (FvD), która zwyciężyła w kwietniowych wyborach regionalnych jest w głównej mierze odpowiedzialna za spadek popularności Partii Wolności Geerta Wildersa, która może liczyć na 1 mandat.

Wczoraj Rutte zmierzył się w debacie telewizyjnym z Baudetem. Obecny premier powiedział m. in. że byłoby lepiej gdyby Włochy i Grecja nie przyjęły euro. Baudet odparł, że wspólna europejska waluta jest odpowiedzialna za kryzys.

PARYŻ

Rozszerzenie UE. Nathalie Loiseau, wiodąca kandydatka Naprzód Republiko! (LREM) w wyborach do PE, wzbudziła konsternację w kraju po tym, jak przyznała się, że pełniąc funkcję ministra spraw europejskich była przeciwna akcesji do UE Albanii i Macedonii Północnej. François-Xavier Bellamy, kandydujący z list Republikanów przypomniał, że prezydent Emmanuel Macron poparł dalsze rozszerzenie Wspólnoty podczas przemówienia na Sorbonie we wrześniu 2017 r. 

BRUKSELA

Premier na stanowiska w UE? Parlament Europejski „potrzebuje większej i bardziej zrównoważonej koalicji, którą powinni budować tacy liderzy, jak Charles Michel, Mark Rutte, czy Antonio Costa”, powiedział w wywiadzie dla „Le Soir” Emmanuel Macron.

Macron pochwalił belgijskiego premiera za jego „odważną i skuteczną” politykę  w zakresie zatwierdzenia paktu migracyjnego dodając, że byłby idealnym kandydatem na najwyższe stanowiska w UE.

WIEDEŃ

Rząd w chaosie. Austriacki kanclerz Sebastian Kurz próbował w środę powstrzymać skutki kryzysu rządowego. Obecnie Kurz próbuje zdobyć poparcie opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) lub koalicjanta ze skrajnie prawicowej Partii Wolności Austrii (FPÖ), aby przetrwać poniedziałkowe wotum nieufności. 

MADRYT

„UE państw narodowych jest iluzją”. Była włoska unijna komisarz Emma Bobino, powiedziała że realizacja wizji Unii państw narodowych jest nie tylko iluzją, ale jest także niebezpieczna”.

„Z jednej strony widzimy Putina, z drugiej agresywne Chiny, Trumpa. Jedyną możliwością dla Europy jest pogłębianie projektu UE”.

RZYM

Zawieszenie broni. Włoski premier Giuseppe Conte zapowiedział odroczenie dwóch flagowych projektów rządu: wspieranego przez Ligę pomysłu karania grzywną, tych którzy ratują migrantów na Morzu Śródziemnym oraz popieranego przez Ruch Pięciu Gwiazd planu wydatków dla rodzin. Premier zamierza tym samym wyciszyć napięcia w rządzie.

WARSZAWA

Timmermans i Weber w Polsce. Frans Timmermas odwiedził Warszawę, by wesprzeć kandydatów Wiosny w wyborach do PE. Manred Weber spotka się dziś z liderem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną.

Duda vs Tusk. Według najnowszego sondażu prezydenckiego, Andrzej Duda zdobyłby 41 proc. poparcia przy 27 proc. Donalda Tuska. 

BRATYSŁAWA

Brak programów wyborczych. Trzy słowackie partie, w tym nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS), skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja (ĽSNS) oraz Jesteśmy Rodziną Borisa Kollára (SME Rodina), nie opublikowały żadnego oficjalnego programu wyborczego przed niedzielnym głosowaniem do PE. 

PRAGA

Paradoksy młodzieży. Ponad połowa tegorocznych czeskich maturzystów (58 proc.) nie wykazuje zainteresowania polityką. Mimo tego są gotowi wziąć udział w wyborach do PE.

BUKARESZT

Sondaże. Według najnowszego sondażu największym poparciem (28,5 proc.) cieszy się centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL). Na drugim miejscu znajdują się rządzący socjaliści z 21,1 proc. Tuż za nimi jest Alliance 2020 USR-PLUS z 19,6 proc.

ATENY/SOFIA/SARAJEWO

Inauguracja budowy gazociągu. Premierzy Bułgarii, Bojko Borysow i Grecji, Alexis Tsipras spotkali się wczoraj, aby uświetnić rozpoczęcie budowy gazowego połączenia między tymi państwami. Rurociąg zacznie funkcjonować pod koniec 2020 r. Tsipras powiedział, że inwestycja przekształci Bałkany w hub energetyczny. Borysow podkreślił z kolei potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Sofia jest, jak na razie, całkowicie zależna od dostaw rosyjskiego surowca.

Tymczasem w Sarajewie Milorad Dodik, przewodniczący prezydencji w Bośni i Hercegowinie, powiedział, że zrobi wszystko, by uzyskać dostawy gazu z Rosji. Nawet jeśli będzie to oznaczało rezygnację z połączenia gazowego z Chorwacją.

NIKOZJA

Putin chce odzyskać pieniądze. „Najwięcej inwestycji napływa do Rosji z takich państw, jak Cypr i Holandia. Jest to repatriacja funduszy”, powiedział rosyjski prezydent. Wcześniej Putin zaproponował wydłużenie amnestii dla kapitału zagranicznego, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Cypr jest bazą dla wielu rosyjskich funduszy zagranicznych.

BELGRAD

Zmniejszenie szarej strefy. Nowy krajowy program przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat wielkość szarej strefy zostanie zmniejszona o około 200 milionów euro.