Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 21 marca

Francja, Niemcy | The Capitals

Francja, Niemcy | The Capitals

Francuscy i niemieccy parlamentarzyści rozpoczynają wspólne obrady, na Morzu Śródziemnym z błogosławieństwem Amerykanów powstaje nowy gazociąg, a wyrok w sprawie Radovana Karadžicia dzieli Bośniaków. O tym między innymi piszemy w czwartkowej odsłonie „The Capitals”.

 

Paryż/Berlin

Francuskie Zromadzenie Narodowe i niemiecki Bundestag porozumiały się w sprawie finansowania wspólnego francusko-niemieckiego zgromadzenia parlamentarnego. Zdaniem samych zainteresowanych powstanie wspólnej legislatywy ma na celu pogłębienie współpracy i próbę wypracowania zbieżnych stanowisk w najważniejszych kwestiach dla przyszłości UE.

Nowa dwustronna izba parlamentarna będzie się składać ze 100 deputowanych – po 50 z każdego kraju – i po raz pierwszy zbierze się 25 marca w siedzibie francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Obrady będą się odbywać co najmniej dwa razy w roku we Francji i w Niemczech pod wspólnym przewodnictwem przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäuble i jego francuskiego odpowiednika Richarda Ferranda. Reprezentowane będą wszystkie partie polityczne obecne w obu narodowych parlamentach.

Wspólna inicjatywa ma usprawnić wymianę informacji, a w efekcie wzmocnić możliwość podejmowania decyzji na poziomie międzyrządowym, ponieważ dziś znaczna większość kwestii leży w gestii albo Paryża, albo Berlina.

Lider skrajnej lewicy we Francji Jean-Luc Melenchon skrytykował pomysł wspólnej izby, twierdząc, że „spowoduje to niezadowolenie wśród naszych europejskich partnerów, którzy będą mogli nam wytykać, że Unią rządzą tak naprawdę dwa państwa”.

Ponad 20 przedsiębiorstw zapłaci we Francji nowy podatek. Według danych Les Echos 26 firm technologicznych zapłaci nowy podatek cyfrowy (GAFA), który został uchwalony we Francji 1 stycznia 2019 r.

Większość spółek, których dotyczy 3-procentowy podatek to firmy amerykańskie, takie jak Google, Facebook czy Amazon – wskazuje francuski dziennik ekonomiczny. Kilka z nich to jednak spółki europejskie, np. niemiecki gigant medialny Axel Springer czy francuskie Criteo, które działa na rynku reklamowym. Francuski podatek obejmie internetowe przedsiębiorstwa, które działają we Francji i uzyskują co najmniej 750 milionów euro całkowitego przychodu, z czego co najmniej 25 milionów na rynku francuskim.

Armia wchodzi do gry. W następstwie gwałtownych protestów w Paryżu w trakcie ubiegłotygodniowego protestu „żółtych kamizelek”, Emmanuel Macron ogłosił, że do ochrony demonstracji zaplanowanych na najbliższy weekend zostaną oddelegowani żołnierze.

ATENY

Gazociąg śródziemnomorski. Przedstawiciele Grecji, Cypru i Izraela spotkali się w środę (20 marca) w Jerozolimie i zgodzili się na budowę gazociągu śródziemnomorskiego, który ma dostarczać cypryjski gaz przez Grecję do innych państw europejskich. Poparcie dla projektu zadeklarowali Amerykanie, a w spotkaniu wziął udział również sekretarz stanu USA Mike Pompeo. „Współpraca na tle eneregtycznym przyczyni się do poprawy stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego”, stwierdził premier Grecji Alexis Tsipras.

Szacowany koszt projektu to 6 miliardów euro. Ze względu na głębokość zanurzenia, gazociąg ma być odporny na ataki terrorystyczne.

Przedsięwzięcie ma też być sygnałem dla Ankary: „Przywódcy trzech zainteresowanych państw zacieśniają współpracę, wspierają niezależność i bezpieczeństwo energetyczne i bronią się przeciwko wpływom zewnętrznym w regionie wschodniego Morza Śródziemnego i szerzej Bliskiego Wschodu”, czytamy we wspólnej deklaracji.

LONDYN

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May obwinia brytyjskich parlamentarzystów o chaos w negocjacjach brexitowych. Stwierdziła, że czas najwyższy, aby zrobić krok naprzód i przestać blokować wyjście kraju z UE. May stwierdziła, że „osobiście bardzo żałuje”, że w negocjacjach występują opóźnienia. Wczoraj napisała list do Donalda Tuska z prośbą o przedłużenie brexitu do 30 czerwca.

W odpowiedzi Tusk nie wykluczył możliwości krótkiego odroczenia brexitu, pod warunkiem jednak, że wynegocjowana umowa zostanie w przyszłym tygodniu zaakceptowana przez brytyjski parlament.

WARSZAWA

Czy Polska jest problemem? Na spotkaniu z wyborcami eurodeputowana PO Róża Thun stwierdziła, że obecnie Polska stała się ciężarem dla Europy i chce w jak największym stopniu korzystać z unijnych pieniędzy, ale robić jak najmniej na rzecz Wspólnoty. Dodała też, że Koalicja Europejska jest wzorem dla innych państw, które mają problem z populistycznymi partiami, ale nie mają pomysłu, w jaki sposób je pokonać. Jej wypowiedź została od razu skrytykowana przez prorządowe media.

MADRYT

Hiszpańska skrajna prawica rozmawia z PiSem. Przewodniczący skrajnie prawicowej partii Vox Santiago Abascal odwiedził wczoraj Polskę, aby spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim. „Budujemy sojusz w celu zagwarantowania, że w Europie respektowane są prawa narodowe oraz chrześcijańskie korzenie Wspólnoty”, powiedział Abascal. Dodał też, że obie partie opowiadają się przeciwko wizji Europy, „którą próbuje przeforsować Macron”.

Vox nie podjął jeszcze decyzji, do której frakcji dołączy po wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich miesiącach sporo mówiło się o potencjalnej współpracy z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami (ECR), do których należy PiS.

RZYM

Dramatyczny sprzeciw wobec polityki migracyjnej rządu. W środę kierowca autobusu szkolnego uprowadził 51 dzieci i próbował podpalić autobus. Nikt nie został ranny, ale 12 dzieci i dwoje dorosłych zostało przetransportowanych do szpitala na badania.

Porywaczem okazał się 47-letni Włoch z senegalskimi korzeniami. Zdaniem włoskiej prasy porwanie i próba podpalenia miały być znakiem protestu przeciwko polityce migracyjnej Luigiego di Maio i Matteo Salviniego.

PRAGA

40 partii startuje do PE. W Czechach 40 partii zostało zarejestrowanych w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dziewięć z nich zajmuje miejsca w narodowym parlamencie, a dwie kolejne zostały założone przez obecnych europosłów. Na liście są też partie antyunijne. Na przykład koalicja Rozsądnych i Narodowej Demokracji idą pod sztandarem powstrzymania migracji i nieprzyjmowania euro.

BUKARESZT

Nie będzie limitów płatności bezpośrednich. Rumunia pod żadnym pozorem nie może zaakceptować górnego limitu (capping) płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), ponieważ miałoby to negatywne konsekwencje dla dużych ekologicznych gospodarstw – uważa sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Daniel Botanoiu. Dodał też, że Rumunia opowiada się za uproszczeniem systemu dopłat w następnym unijnym budżecie.

Władze rumuńskie zgadzają się z Komisją Europejską, że należy utrzymać oba filary WPR, a także wspierać młodych rolników i przeznaczać więcej środków na rozwój i innowacje.

SOFIA

Koalicja na wybory do PE. Rządząca w Bułgarii partia GERB oraz Związek Sił Demokratycznych (obie należą do EPL) łączą siły na majowe wybory do PE. Jest to reakcja na list, jaki przewodniczący EPL Joseph Daul wysłał do bułgarskich członków partii, w którym zachęcał do stworzenia wspólnego wyborczego frontu. Jedna z tych partii Demokraci na Rzecz Silnej Bułgarii odrzuciła jednak propozycję, twierdząc, że partia rządząca nie przestrzega wartości wyznawanych przez EPL.

LUBLANA

W sprawie Kosowa bez zmian. Minister spraw zagranicznych Słowenii Miro Cerar stwierdził, że wbrew doniesieniom medialnym jego kraj nie wycofa uznania dla niepodległości Kosowa.

ZAGRZEB

Tylko cztery partie powyżej progu. Według najnowszych sondaży 27,8 proc. wyborców popiera rządzącą Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (HDZ/EPL). Opozycyjni socjaldemokraci cieszą się zaufaniem na poziomie 11 proc., populistyczny Żywy Mur 10,6 proc., a nacjonalistyczny Most może liczyć na 6,4 proc.

SARAJEWO

Wyrok ws. Karadžicia pogłębia podziały. Trybunał w Hadze zdecydował o podwyższeniu wyroku dla Radovana Karadžicia, przywódcy Serbów w czasie wojny w latach 1992-1995, i zmienił go na dożywocie. Wiadomość ta spotkała się w Bośni i Hercegowinie z mieszanymi reakcjami. Przewodniczący Prezydium Bośni i Herceowiny Milorad Dodik ocenił decyzję jako „cyniczną i arogancką” i dodał, że „pojednanie jest w tej chwili w zasadzie niemożliwe”. Przedstawiciel prezydium BiH Šefik Džaferović stwierdził zaś, że „zbrodniarz wojenny dostał to, na co zasłużył”.

BELGRAD

Kosowarzy najszczęśliwsi w regionie. Z badań ONZ wynika, że obywatele Kosowa znajdują się na 46. miejscu w rankingu najszczęśliwszych krajów świata. W regionie Bałkanów Zachodnich gorzej radzą sobie Serbia (70.), Czarnogóra (73.), BiH (78.), Macedonia Północna (84.), a regionalną stawkę zamyka Albania (107.).