Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 21 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Donald Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Węgierski Fidesz nie powinien zostać wykluczony z EPL – twierdzi były premier Słowenii. A UE podpisała umowę z Serbią w sprawie współpracy na granicach. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ZAGRZEB

Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Zgodnie z oczekiwaniami Donald Tusk został wczoraj wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Za jego kandydaturą opowiedziała się przytłaczająca większość uczestników kongresu w Zagrzebiu – 93 proc. Dziś (21 listopada) największa europejska partia spośród 12 kandydatów wybierze 10 wiceprzewodniczących. Pełniący dotychczas tę funkcję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski straci ją, bo polska delegacja nie zgłosiła do prezydium EPL nikogo poza Tuskiem, który – jak się oczekuje – 1 grudnia ma rozpocząć „nową erę” europejskiej chadecji.
Więcej o echach wyboru Donalda Tuska na szefa EPL-u oraz wyzwaniach europejskiej chadecji przeczytają Państwo tutaj

Tymczasem były premier Słowenii Janez Janša po raz kolejny stanął w obronie członkostwa węgierskiego Fideszu w EPL. „Karanie ugrupowania, które odnosi największe sukcesy na krajowej scenie politycznej nie ma żadnego sensu” – powiedział polityk podczas kongresu w stolicy Chorwacji. Były szef rządu Słowenii jest przekonany, że po okresie zawieszenia ugrupowanie Viktora Orbana pozostanie w europejskiej międzynarodówce chadeków. 

Fidesz zawieszono w prawach członka EPL tuż przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Powodem były kontrowersje wokół kwestii praworządności na Węgrzech. Dlatego do stolicy Chorwacji nie zaproszono Viktora Orbána, który tej partii przewodniczy. Decyzję ws. przyszłości tej partii podejmie zgromadzenie polityczne EPL.

Janez Janša odniósł się także do sporu między Słowenią a Chorwacją. Polityk uważa, że przystąpienie sąsiada do strefy Schengen leży w interesie Lublany. Polityk wyraził nadzieję, że prezydencja Chorwacji w I połowie 2020 r. w Radzie UE przyczyni się do zacieśnienia dialogu między Bałkanami Zachodnimi a UE. 

Francja proponuje nowe zasady akcesji do UE, które mogą objąć państwa Bałkanów Zachodnich. Więcej o postulatach Paryża przeczytają Państwo tutaj

BELGRAD

Współpraca graniczna. We wtorek (19 listopada) UE podpisała umowę z Serbią ws. współpracy w zakresie zarządzania granicami. Umowa ma na celu rozwiązanie problemu nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej. Współpraca obejmuje także możliwość pomocy technicznej i operacyjnej na terytorium Serbii. W przyszłości na terenie Serbii funkcjonariusze Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) będą mogli podejmować działania, na które musi wyrazić zgodę Belgrad.

„Podpisanie umowy leży zarówno w interesie Serbii, jak i UE. Dzięki podpisanej dziś umowie zacieśniamy nasze stosunki z partnerami z Bałkanów Zachodnich, przybliżając ich do UE” – powiedział Dimitris Avramopoulos, komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych.

BERLIN

Śmiertelny atak. Fritz von Weizsaecker, syn byłego prezydenta Niemiec, został śmiertelnie dźgnięty nożem. Do ataku doszło we wtorek (19 listopada) wieczorem podczas wykładu, jaki wygłaszał w prywatnej klinice w Berlinie, w której był ordynatorem.
Weizsaecker był głównym lekarzem Wydziału Chorób Wewnętrznych w Schlosspark-Klinik w Berlinie-Charlottenburgu od 2005 r.

MADRYT

Nieustępliwy jak hiszpański premier. Pedro Sánchez nadal szuka poparcia wśród hiszpańskich ugrupowań politycznych, aby odnieść sukces podczas planowanego na grudzień głosowania nad wotum zaufania dla jego gabinetu. W środę (21 listopada) szeregowi członkowie Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriola Junquerasa zostali poproszeni o wyrażenie opinii ws. umożliwienia powołania rządu.

Członkowie ugrupowania zostali zapytani o „ułatwienie” powołania koalicyjnego gabinetu socjalistów (PSOE) oraz lewicowej Unidas Podemos (UP) w przypadku, gdyby Sánchez nie wyraził zgody na podjęcie dialogu w kwestii Katalonii. ERC uzależnia poparcie dla powołania rządu od ustępstw w sprawie Katalonii.

Komisja krytykuje państwa strefy euro za przyszłoroczne budżety.

PARYŻ/BRUKSELA/BRATYSŁAWA/BUKARESZT

Komisja Europejska stwierdziła uchybienia w projektach budżetów na 2020 r. niektórych państw strefy euro. Chodzi o uchybienia w zakresie europejskich wytycznych. Największe zastrzeżenia dotyczą Włoch i Francji.

KE wskazuje na zbyt wysokie długi publiczne Francji (98,9 proc. PKB) oraz Włoch (137 proc. PKB). Obowiązująca w UE granica zadłużenia wynosi 60 proc. W przypadku wyższego zadłużenia przepisy unijne nakazują jego redukcję.

Zastrzeżenia są także to Belgii. Komisja przewiduje, że do 2021 r. deficyt finansów publicznych sięgnie 2,6 proc. KE oczekuje od nowego rządu wprowadzenia kompleksowego planu budżetowego.

Tymczasem słowacki projekt budżetu na 2020 r. grozi niewypełnieniem unijnego paktu stabilności i wzrostu po raz pierwszy od 2014 r. Rząd spodziewa się deficytu na poziomie 0,5 proc., podczas gdy Komisja szacuje ten wskaźnik na 0,9 proc. Komisja podkreśliła, że Słowacja przestrzega wprawdzie unijnego limitu deficytu 3 proc. PKB i limitu zadłużenia w wysokości 60 proc. PKB, jednak zagrożone są cele przyszłoroczne. Słowackie Ministerstwo Finansów zapewnia, że finanse publiczne są w dobrej kondycji.

Rumunia tymczasem nie podjęła – według KE – żadnych działań w celu poprawy sytuacji budżetowej. Komisja szacuje na 3,6 proc. PKB deficyt finansów publicznych i 4,4 proc. PKB w 2020 r. Komisja zamierza zaopiniować Radzie UE sugestie ws. zmian zaleceń dla Bukaresztu. Dotyczyłyby one podjęcia działań naprawczych, które pozwoliłyby na skorygowanie negatywnego trendu.

Jednak mimo wielu uwag, w opinii unijnych urzędników, żaden z krajów strefy euro nie jest „poważnie” zagrożony naruszeniem unijnych przepisów fiskalnych. W przeciwnym wypadku KE zwróciłaby się do danego kraju o zmianę projektu budżetu.

RZYM

Kłopoty Fiata. Amerykański General Motors pozwał Fiat Chrysler Automobiles. Powodem są zarzuty o nieuczciwą konkurencję. W pozwie GM napisano, że w latach 2009-2015 nieżyjący prezes FCA Sergio Marchionne za pomocną łapówek wpływał na negocjacje kontraktów płacowych z przedstawicielami związku zawodowego (United Automobile Workers – UAW) oraz producentami aut z Detroit. W efekcie GM miało ponieść „wysokie koszty” oraz znalazło się w gorszej sytuacji konkurencyjnej wobec FCA.

PRAGA

Czeska misja. Czechy będą przewodzić szkoleniowej misji UE w Mali zaplanowanej na 6 miesięcy 2020 r. Zadaniem czeskiej armii będzie szkolenie malijskich żołnierzy walczących z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego. Obecnie w tym afrykańskim kraju przebywa 120 czeskich żołnierzy.

SOFIA

Potrzeba dalszych reform. Aby spełnić wszystkie wymagania makroekonomiczne w kontekście dołączenia do strefy euro, Bułgaria powinna nadal wykazywać się zaangażowaniem w przypadku kluczowych reform, wynika ze sprawozdania Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Sofia powinna również kontynuować pracę nad realizacją zobowiązań w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (CVM). Tymczasem z najnowszego raportu KE wynika, że Bułgaria czyni zadowalające postępy w kontekście wypełniana zobowiązań podjętych przez ten kraj wraz z jego przystąpieniem do UE. Poprawie jednak musza ulec warunki dla prowadzenia biznesu.