Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 19 września

Warszawa | The Capitals

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Zachęty ambasadora w Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski. Kim jest „ojciec kłamstw, który zamknął matkę parlamentów”? Wielogłos czeskich polityków w sprawie uznania Kosowa. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

 

WARSZAWA

Zachęty do Exodusu Polaków z Wysp. Arkady Rzegocki, polski ambasador w Wielkiej Brytanii, powiedział że obywatele polscy mieszkający na Wyspach powinni „poważnie rozważyć możliwość powrotu do kraju” w związku z brexitem. Ambasador dodał, że „szybko rozwijająca się polska gospodarka stwarza możliwość dla naszych obywateli mieszkających za granicą do rozwoju w kraju”.

Rzegocki przypomniał, że obywatele UE przebywający na terenie Zjednoczonego Królestwa powinni ubiegać się o „settled status”, tymczasem na razie uczyniło to tylko 27 proc. Polaków.

LONDYN

„Ojciec kłamstw zamknął matkę parlamentów”. W ten sposób Aidan O’Neill – doradca parlamentarzystów kwestionujących politykę rządu – określił poczynania premiera Borisa Johnsona w sprawie zawieszenia prac Izby Gmin. Słowa padły w drugim dniu rozprawy w Sądzie Najwyższym Wielkiej Brytanii.

Eksperci uważają za mało prawdopodobne uznanie prorogacji parlamentu za niezgodną z prawem. Sądzą jednak, że wyrok ograniczy uprawnienia rządu do zawieszenia prac parlamentu w przyszłości.

PRAGA

Polityczny taniec wokół uznania Kosowa. Czeski minister spraw zagranicznych, Tomasz Petricek, nie widzi powodu do wycofania uznania dla Kosowa. Podobnego zdania jest premier Andrej Babisz, choć po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Milosem Zemanem spiritus movens kwestii wycofania uznania dla Kosowa – szef rządu nie był już tego tak pewny.

PARYŻ

Radykalizacja Macrona. Wygłoszona przez prezydenta mowa skierowana do parlamentarzystów Naprzód Republiko! (LREM) oraz ministrów rządu  dotycząca migracji podgrzała atmosferę w kraju. Już na 30 września zaplanowana jest debata w Zgromadzeniu Narodowym. Emmanuel Macron zapewnia, że nie chce pozostawić tematu skrajnej prawicy, tymczasem lewica oskarża głowę państwa o flirt z prawicowym elektoratem.

Eksperci od migracji proponują zmiany w obecnym prawodawstwie, tak by mocniej chronić przybyszów do Francji. Według OECD liczba wniosków o azyl na całym świecie zmniejszyła się na całym świecie w 2018 r., z wyjątkiem Francji i Hiszpanii, gdzie trend jest odwrotny,

MADRYT

Nieoficjalny start kampanii wyborczej. Nieoficjalny, ponieważ wciąż nie ma królewskiego dekretu o rozwiązaniu XIII kadencji Kortezów Generalnych. Ten powinien zostać ogłoszony 24 września. Tymczasem wczorajsza debata w Kongresie Deputowanych – izbie niższej parlamentu – została poświęcona na potyczki słowne liderów głównych ugrupowań politycznych.

Od lewa do prawa posypały się zarzuty wobec premiera Pedro Sancheza o spowodowanie impasu w Hiszpanii; o nieumiejętność zbudowania koalicji rządzącej lub , co gorsza, świadome dążenie do wyborczej dogrywki w 6 miesięcy po kwietniowych przedterminowych wyborach.

Lider socjalistów (PSOE) nie pozostał dłużny adwersarzom, przypominając że są oni współodpowiedzialni za fiasko powołania rządu z powodu zapowiedzi głosowania przeciwko gabinetowi socjalistów. Jednocześnie Sanchez wyraził przekonanie, że jego ugrupowanie zapewni sobie wystarczającą większość w listopadowym głosowaniu do stworzenia rządu.

123 głosy uzyskane wczesną wiosną br. to zdecydowanie za mało na zbudowanie stabilnego rządu w 350 osobowym parlamencie. Przez kilka miesięcy PSOE negocjowało z lewicową Unidas Podemos, jednak po zsumowaniu mandatów obu partii i tak zabrakłoby kilku głosów do zyskania większości.

Sanchez unika wzięcia odpowiedzialności za nieudane próby stworzenia rządu, zrzucając winę na nieprzychylną opozycję. Wzajemne przerzucanie odpowiedzialności będzie prawdopodobnie jednym z kluczowych wątków krótkiej kampanii, a politykom trudno będzie wytłumaczyć powody niepowodzenia obywatelom, spośród których ponad 60 proc. nie chce ponownego głosowana.

BERLIN

Wewnętrzna opozycja w CSU. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) spotkał się ze sprzeciwem ze strony członków własnego ugrupowania w związku z propozycją, aby Niemcy przyjęły jedną czwartą uchodźców uratowanych w ostatnim czasie na Morzu Śródziemnym.

Andrea Lindholz (także CSU), przewodnicząca komisji ds. wewnętrznych Bundestagu powiedział „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: „Nie możemy zapewnić zamieszkania nieznanej liczbie migrantów. To krótkowzroczna polityka”. Lindholz zwróciła uwagę, że liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech jest od lat wielokrotnie wyższa niż liczba osób ubiegających się o azyl we Włoszech.

BUKARESZT

Co z poparciem dla Kovesi? Rząd wciąż nie popiera powołania Laury Codruty Kovesi, byłej szefowej biura antykorupcyjnego, na szefową prokuratury europejskiej. Parlament Europejski wspiera kandydaturę Rumunki, a Rada UE opowiada się za Francuzem François Bohnertem

Jednak po przejęciu przez Finlandię prezydencji w Radzie od 1 lipca, wzrosło poparcie dla Kovesi wśród państw członkowskich, a francuski prezydent Emmanuel Macron miał powiedzieć Klausowi Iohannisowi, że Paryż jest za Kovesi. W czwartek delegacje PE oraz Rady UE przeprowadzą nową rundę negocjacji.

SOFIA

Juncker dobroczyńca. Bułgaria jest czwarta w UE pod względem środków, które pochodzą z Planu Junckera. Do września br. całkowite finansowanie w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych w Bułgarii wyniosło 472 mld euro i przyniosło prawie 2,5 mld euro w ramach dodatkowych inwestycji.

LUBLANA

Rozwój energetyki jądrowej. Słoweński rząd planuje budowę drugiego bloku elektrowni jądrowej w Kršku, blisko granicy z Chorwacją. Zagrzeb jest współwłaścicielem elektrowni. Słowenia pokrywa 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną prądem wytworzonym w Kršku.

Jednak słoweńska Komisja ds. Zapobiegania Korupcji (KPK) ogłosiła, że zbada sprawę kontaktów jednego z sekretarzy w rządzie Marjana Šareca z amerykańską firmą Westinghouse. Amerykanie budowali pierwszy z bloków w Kršku. Obecnie jest jednak więcej chętnych, a podejrzane kontakty budzą obawy o specjalne traktowanie w przetargu. 

SARAJEWO

„Swoje odpady trzymajcie u siebie”. Tymczasem Igor Crnadak, minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny oraz Srebrenka Golić, minister środowiska Republiki Serbskiej (jednego z dwóch podmiotów tworzących BiH) zaproponowali Chorwacji usunięcie odpadów nuklearnych z elektrowni w Kršku. Zagrzeb planuje składowanie odpadów nuklearnych w Trgovskiej Górze, w pobliżu Republiki Serbskiej. Słowenia znalazła składowisko w pobliżu Krška, które ma wystarczającą pojemność na wszystkie odpady.

ZAGRZEB

Czy w Chorwacji jest wolność prasy? „Nie mam wrażenia, że nie ma tutaj wolności prasy, że jakiś dziennikarz, analityk lub publicysta nie może napisać, co myśli o rządzie lub o jakimkolwiek zjawisku społeczno-politycznym” – powiedział premier Andrej Plenkowić. Wypowiedź padła podczas parlamentarnej debaty związanej z oskarżeniami opozycji o zastraszanie dziennikarzy.

BELGRAD

W Berlinie o Kosowie. Angela Merkel oraz premier Serbii Ana Brnabić rozmawiały w stolicy Niemiec o integracji europejskiej i współpracy gospodarczej. Niemiecka kanclerz stwierdziła, że Niemcy i Francja próbują wznowić dialog między Belgradem i Prisztiną, tak by doprowadzić do obniżenia  napięć między sąsiadami.

Merkel dodała, że nie wolno zarzucić poszukiwań rozwiązania kwestii Kosowa. Pani kanclerz nie potwierdziła jednak pogłosek o wyznaczeniu przez Berlin i Paryż specjalnego wysłannika do dialogu między Belgradem a Prisztiną.