Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 19 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

„Kluczem do sukcesu w Katalonii jest szukanie tego co łączy, a nie dzieli” – twierdzi przewodnicząca frakcji socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim. Matteo Salvini objęty śledztwem prokuratury. Grozi mu do 15 lat więzienia. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

STRASBURG/MADRYT

Rząd socjalistów (PSOE) oraz lewicowej Unidas Podemos (UP) spróbuje zmniejszyć napięcia społeczne i polityczne między Katalonią a resztą Hiszpanii – twierdzi Iratxe García (PSOE), przewodnicząca frakcji socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim

Ważą się losy nowego rządu

„Mieszkańcy Katalonii są teraz podzieleni, jak nigdy. Rząd musi przyczynić się do zagojenia ran, by za wszelką cenę unikając jakiejkolwiek konfrontacji” – powiedziała Hiszpanka w rozmowie z EURACTIV. „Naszym celem powinno być teraz budowanie mostów” – dodała García, wyrażając nadzieję, że do normalizacji sytuacji w regionie przyczyni się nowy rząd Pedro Sancheza. 

Hiszpania bez rządu do przyszłego roku?

Tymczasem hiszpańska redakcja EURACTIV informuje, że osiągnięcie porozumienia między Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) a PSOE ws. udzielenia wotum zaufania dla koalicji socjalistów z UP było „na wyciągnięcie ręki”.

Wciąż jednak na przeszkodzie stoją sprawy podnoszone przez ERC, jak „prawo do samostanowienia” oraz przyszłość „więźniów politycznych” – przywódców niepodległościowych skazanych przez Sąd Najwyższy w Madrycie za organizację referendum niepodległościowego z października 2017 r. 

Negocjacje trwają. Socjalistom zależy na zakończeniu rozmów do końca roku.

RZYM

Matteo Salvini do więzienia? Prokuratura z Sycylii rozpoczęła śledztwo ws. nadużyć władzy byłego włoskiego wicepremiera Mattea Salviniego. Sprawa dotyczy przetrzymywania ponad 130 migrantów na pokładzie statku organizacji pozarządowej ratującej ludzi przeprawiających się przez Morze Śródziemne do Włoch.

Test dla „mechanizmu solidarnościowego”.

Salvini w lipcu br., jeszcze jako wicepremier i minister spraw wewnętrznych, nie wyraził zgody na zejście na ląd ponad 130 osób przebywających na pokładzie jednostki włoskiej straży przybrzeżnej o nazwie Gregoretti. Salviniemu grozi do 15 lat więzienia.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Migranci ostatecznie zeszli na ląd w porcie Augusta na Sycylii, a następnie zostali przyjęci przez kilka państw UE, w tym Niemcy, Francję, Irlandię i Portugalię.

BRATYSŁAWA

„Tak” dla sondaży przedwyborczych. Sąd Konstytucyjny orzekł o zawieszeniu 50-dniowego moratorium na realizację sondaży poparcia partii politycznych przed wyborami. Oznacza to, że ustawa przeforsowana w październiku przez rząd nie będzie obowiązywała przed zaplanowanymi na luty przyszłego roku wyborami. 

50 dni bez sondaży przed wyborami?

ZAGRZEB

Kluczowa debata. W Chorwackiej Telewizji Publicznej (HRT) odbyła się pierwsza i jedyna z zaplanowanych debat kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta w niedzielnych (22 grudnia) wyborach.

Wybory prezydenckie tuż przed świętami 

W studio telewizyjnym pojawili się wszyscy z 11 kandydatów, w tym ubiegająca się o reelekcję  Kolinda Grabar-Kitarović. Podczas kilkudziesięciu minut debaty to obecna pani prezydent była najczęściej atakowana. 

TSUE nie rozpatrzy sporu granicznego między Chorwacją a Słowenią?

Większość ekspertów zgadza się jednak, że Grabar-Kitarović sprostała trudnemu zadaniu i przetrwała tę swoistą burzę. 

WIEDEŃ

Parlament zatwierdza plan klimatyczny. Austria zielenieje dzięki przegłosowaniu w parlamencie krajowego planu klimatycznego. Niewykluczone, że przyszłości uzupełni go specjalny podatek od emisji CO2. 

Rząd skieruje teraz nowe przepisy do Brukseli. W rozwiązaniach znalazły się zapisy dotyczące np. elektryfikacji taksówek.

Nowe wybory – stary rząd?

Koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na 166 do 173 mld euro do 2030 roku. Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju przyznało, że środki te mogą nie być wystarczające do osiągnięcia austriackiego celu klimatycznego (zmniejszenie o 36 proc. emisji dwutlenku węgla do 2030 r.).

Chadecy zdecydowanie wygrywają wybory

Dlatego ministerstwo zleciło szukanie innych rozwiązań, jak system zachęt podatkowych. Według niemieckiej redakcji EURACTIV może to oznaczać otwarcie furtki dla wprowadzenia w przyszłości podatku od emisji CO2. Podczas niedawnej kampanii parlamentarnej o podobnym rozwiązaniu mówił lider Austriackiej Partii Wolności Sebastian Kurz

HELSINKI

Co zrobić z dziećmi bojowników IS? Kolejne państwo próbuje zmierzyć się z niełatwą materią rozwiązania sytuacji obywateli walczących po stronie tzw. Państwa Islamskiego oraz ich rodzin. W obozie Al-Hol w Syrii wśród około 11 tys. uchodźców przebywa około 40 obywateli Finlandii. Po wielu miesiącach kluczenia, nowy rząd pod kierownictwem Sanny Marin być może będzie musiał podjąć ostateczną decyzję w sprawie.

Turcja odsyła do Francji domniemanych terrorystów

Postępowania nie ułatwia brak wspólnego stanowiska Unii Europejskiej. Organizacje praw człowieka, jak Human Rights Watch, od wielu miesięcy piszą na temat Helsinek negatywne raporty, a w samym rządzie rysuje się na tym tle wyraźna linia podziału.

Bojownicy Państwa Islamskiego stracą niemiecki paszport

Jak potoczą się sprawy? W niedawnym wyroku belgijski sąd nakazał państwu sprowadzić dziesięcioro dzieci bojowników IS posiadających obywatelstwo belgijski. W razie niezastosowania się do wyroku sądu, belgijski rząd będzie musiał płacić 5 tys. euro na każde dziecko codziennie.

Sąd nakazał władzom przyjęcie dzieci dżihadystów

WARSZAWA

Protesty w obronie sędziów w ponad 200 miastach Polski . Pod hasłem “Dziś Sędziowie – jutro Ty!” w ponad 200 miastach Polski tysiące ludzi protestowały przeciwko tzw. ustawie kagańcowej. Ludzie zebrali się przed sądami we wszystkich największych miastach kraju, a także w wielu mniejszych ośrodkach.
Nowe pytania prejudycjalne SN do TSUE. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wysłała do TSUE pytania prejudycjalne. Tym razem dotyczą one niezawisłości i bezstronności sądu, w którym zasiada sędzia powołany jeszcze przez Radę Państwa PRL lub poprzednią Krajową Radę Sądownictwa.

BRUKSELA

Wojskowy złom. Na nic zdała się modernizacja za 31 mln euro 44 pojazdów opancerzonych. Z wewnętrznych dokumentów Ministerstwa Obrony ujawnionych przez media wynika, że korzystanie z pojazdów nadal jest niebezpieczne. 

Sprawa kosztownej, acz nieudanej modernizacji została poruszona podczas posiedzenia komisji obrony w krajowym parlamencie przez posłów Partii Zielonych. Z raportu Ministerstwa wynika, że wprowadzone poprawki, w tym m.in. zainstalowanie nowego uzbrojenia czy klimatyzacji ograniczyły przestrzeń wewnątrz pojazdów. „Stały się zupełnie bezużyteczne” – informuje belgijska redakcja EURACTIV. „Szczególnie dla wszystkich mierzących powyżej 1,7 m”.

DUBLIN

Irlandzka Ombudsman. Pełniąca dotychczas urząd unijnego ombudsmana Irlandka została wybrana na kolejną 5-letnią kadencję. Jej wybór zatwierdził Parlament Europejski. W finałowym głosowaniu pokonała kandydatkę z Estonii.

Sylwetki kandydatów

Emily O’Reilly sprawuje urząd europejskiego rzecznika praw obywatelskich od 2013 r. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Wcześniej, od 2003 r., była irlandzkim rzecznikiem praw obywatelskim. Swoją karierę zawodową zaczynała zaś jako dziennikarka.

Emily O’Reilly znów europejskim rzecznikiem praw obywatelskich