Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 18 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kto zastąpi Martina Selmayra w Komisji Europejskiej? Hiszpanka na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego?  Rumun zastępcą sekretarza generalnego NATO. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Kto zastąpi Selmayra? Kontrowersyjny sekretarz generalny Komisji Europejskiej Martin Selmayr, który w związku z nagłym awansem otrzymał upomnienie od Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Emily O’Reilly, ustąpi ze stanowiska w przyszłym tygodniu. Objęcie przez niego najważniejszego administracyjnego urzędu w UE w marcu zeszłego roku spotkało się z falą krytyki eurodeputowanych.

Odejście Selmayra było jednym z warunków postawionych m.in. przez Francję dla Ursuli von der Leyen w kontekście jej kandydatury na przewodniczącą KE. Kilka krajów oznajmiło, że nie zaakceptuje przedstawicieli tego samego państwa na dwóch bardzo ważnych stanowiskach w KE. Dlatego 15 lipca w trakcie spotkania Europejskiej Partii Ludowej (EPL), von der Leyen potwierdziła, że jeśli wygra głosowanie to Selmayr zrezygnuje ze swojej dotychczasowej funkcji.

Francuska redakcja EURACTIV donosi, że kandydatem na jego miejsce jest Francuz Olivier Guersent, aktualny dyrektor generalny ds. stabilności i usług finansowych, którego popiera ustępujący ze stanowiska Niemiec. Jednak wsparcie Selmayra może obrócić się przeciwko Francuzowi. „Nawet jeśli Guersent jest odpowiednią osobą na to stanowisko to fakt, że Selmayr wskazał go na swojego następcę może mu zaszkodzić” – przyznał François-Xavier Bellamy, szef francuskiej delegacji EPL. Innym potencjalnym kandydatem jest Jean-Eric Paquet, dyrektor generalny ds. badań i innowacji.

MADRYT

Hiszpanka na czele MFW? Nadia Calviño, aktualna minister gospodarki, w środowym wywiadzie radiowym dla Cadena SER wyznała, że rozmawiała z premierem Pedro Sanchezem o jej ewentualnej kandydaturze na stanowisko dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier zapewnił, że „będzie wspierał każdego hiszpańskiego ministra, który ma szansę na objęcie tak ważnego stanowiska”.

Jednak Sanchez, zapytany przez agencję EFE czy nominuje Calviño, przez chwilę milczał po czym dodał, że „rozmowa na ten temat jeszcze nie miała miejsca”. 

BUKARESZT

Były minister sekretarzem w NATO. Rumun Mircea Geoana został mianowany zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Geoana w przeszłości pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych oraz ambasadora w USA. Rumun obejmie swoje stanowisko w październiku. Rywalem do objęcia prestiżowej funkcji był m. in. Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

BERLIN

Wakat po von der Leyen. Objęcie teki ministra obrony przez szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer nie zostało dobrze przyjęte w Berlinie.

Partie opozycyjne – liberalna Wolna Partia Demokratyczna i lewicowa Die Linke, zwróciły uwagę na jej brak doświadczenia w tej dziedzinie.

Pogłoski donoszą jednak, że Kramp-Karrenbauer nie planuje długo piastować tej funkcji, ponieważ chce przygotować się do wyborów parlamentarnych. Praca na stanowisku ministra obrony może zbliżyć ją do celu, jakim jest objęcie urzędu kanclerza Niemiec.

Obowiązkowe szczepienia. Rząd niemiecki wprowadził obowiązek szczepienia przeciwko odrze dla dzieci urodzonych od marca 2020 r., aby zapobiec powrotowi tej choroby. Przed przyjęciem do przedszkola lub szkoły rodzice będą musieli udowodnić, że ich dzieci zostały zaszczepione. Za naruszenie nowych przepisów grozi kara pieniężna w wysokości do 2,5 tys. euro.

ATENY

Wizyta w USA. Nowo powołany minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias złożył w środę pierwszą wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z Mikiem Pompeo. Jednym z głównych tematów rozmów była postawa Turcji, która prowadzi nielegalne poszukiwania złóż naturalnych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.

Nowa Demokracja zmienia zdanie. Nowa Demokracja, która podczas niedawnej kampanii wyborczej akcentowała sprzeciw wobec porozumienia z Prespy, kończącego wieloletni spór między Grecją a Macedonią, wydaje się obecnie zmieniać zdanie. Nowy wiceminister spraw zagranicznych Miltiadis Varvitsiotis powiedział podczas konferencji „Bałkany po porozumieniu z Prespy”, że umowa „oferuje możliwości znalezienia korzystnych sposobów współpracy po obu stronach”. Również nowy minister obrony Nikos Panagiotopoulos zaznaczył, że porozumienie jest właściwie wdrażane zarówno przez Ateny, jak i przez Skopje. „Możemy mieć nadzieję na lepszą przyszłość dla naszych krajów” – dodał. 

WARSZAWA

Polska liczy na stanowisko komisarza ds. energii. Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że Polska dąży do uzyskania stanowiska komisarza ds. energii w nowej Komisji Europejskiej. „Energia jest dla nas bardzo ważna. Zależy nam na przekonaniu naszych partnerów, że polityka klimatyczna powinna uwzględniać specyfikę każdego z państw członkowskich”.

Rzecznik rządu Piotr Muller dodał, że poparcie dla Ursuli von der Leyen było warunkowane rozmowami, do jakich doszło z nową szefową Komisji Europejskiej na początku tygodnia. Delegacja PiS w PE poparła Niemkę we wtorkowym głosowaniu.

RZYM

Liga stchórzyła. Ruch Pięciu Gwiazd oskarżył swojego partnera koalicyjnego – Ligę Matteo Salviniego o wycofanie się z porozumienia w sprawie poparcia dla Ursuli von der Leyen. Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł, że decyzja Ligi może zmniejszyć szanse państwa na objęcie ważnej teki w KE.

Parlament Europejski zbada fundusze rosyjskie. Włoski eurodeputowany Carlo Calenda ogłosił, że Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) zaproponuje utworzenie specjalnej komisji parlamentarnej, która oceni czy w ostatnie wybory do PE były zaangażowane podmioty zagraniczne.

Propozycja zbadania sprawy powstała w związku z zarzutami, że włoska Liga otrzymała około 65 mln dolarów z rosyjskich funduszy. W przyszłym tygodniu Conte ma wypowiedzieć się w tej sprawie przed Senatem.

BRATYSŁAWA

Putin i Trump testerami. Przewodniczący parlamentu oraz Lider Słowackiej Partii Narodowej (SNS), Andrej Danko skomentował wybór Ursuli von der Leyen na przewodniczącą KE w następujący sposób: „Czas pokaże czy prezydenci Putin i Trump uznają nową szefową KE za  równorzędnego partnera w polityce”. Danko jest znany z podziwu dla Władimira Putina i Viktora Orbana.

PRAGA

Druga kadencja dla Jourovej. Premier Andrej Babisz zamierza nominować komisarz Věrę Jourovą na drugą kadencję w Komisji Europejskiej. Polityk przyznał jednak, że niektórzy członkowie rządzącej partii ANO woleliby nominację wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Dity Charanzowej. Obecna czeska komisarz odmówiła komentarza do czasu podjęcia ostatecznych decyzji.

Niemieckie ostrzeżenie. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Czechy nie chcą brać udziału w rozwiązaniu europejskiego problemu z migracją. Do powzięcia takiej konstatacji przekonały Seehofera ostatnie podróże po Europie Wschodniej.

SOFIA

„Czarodziej”, który zhakował państwo. Bułgaria zwróciła się do Komisji Europejskiej o pomoc w sprawie ataku hakerskiego, który doprowadził do wycieku danych miliona obywateli z krajowego rejestru podatkowego. Bułgarska komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, Mariya Gabriel powiedziała na łamach gazety Dnevnik, że wyspecjalizowany zespół KE sprawdził czy incydent dotknął instytucje unijne. 

Sprawcę ataku zidentyfikowano i złapano. To 20-letni mężczyzna. Premier Bojko Borysow pochwalił jego zdolności i określił mianem „czarodzieja”, który powinien spożytkować umiejętności w interesie państwa.

ZAGRZEB

Pracowity jak Chorwat. Świeżo wybrany do Parlamentu Europejskiego, Mislav Kolakušić nie kryje zdziwienia reakcją mediów na jego zapowiedź pracy na wielu frontach. Polityk dopiero, co rozpoczął pracę w Brukseli, a już przygotowuje się do startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Zamiarem Kolakušića jest łączenie funkcji europarlamentarzysty, ministra spraw wewnętrznych, premiera i prezydenta. Kolakušić zapowiedział start kampanii na początek października. 

BELGRAD

Siły pokojowe w Kosowie gwarantują bezpieczeństwo Serbów. Prezydent Serbii Aleksandar Vucić powiedział na spotkaniu z Najwyższym Dowódcą Sił Sojuszniczych NATO w Europie, Todem Woltersem, że siły pokojowe pod przewodnictwem NATO w Kosowie i Metochii są gwarantem bezpieczeństwa Serbów w regionie.