Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 16 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Portugalia otwiera się na cudzoziemców ze względu na niekorzystne statystyki demograficzne. Czy Grecja będzie miała pierwszą w historii panią prezydent? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Inna polityka migracyjna. Po raz pierwszy w historii liczba cudzoziemców mieszkających w Portugalii przekroczyła w ub. roku 500 tys. osób. Portugalia jest jednym z dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w których odsetek ludności zagranicznej przekracza 5 proc. 

Portugalia, czyli o wymieraniu turystycznego eldorado

Pomimo tego Portugalia mierzy się – podobnie jak inne państwa UE – z kryzysem demograficznym. Ludność kraju systematycznie maleje od 2010 r. Od tego czasu ubyło 300 tys. osób. Rząd Antonio Costy ze względu na niski wskaźnik urodzeń i starzenie się społeczeństwa prowadzi politykę, która ma na celu przyciągnąć migrantów do Portugalii. 

Pierwsza nadwyżka budżetowa od 45 lat

ATENY

Symboliczny gest. Premier Kyriakos Mitsotakis zaproponował w środę (15 stycznia) powołanie Ekaterini Sakellaropoulou na urząd prezydenta kraju. Byłaby to pierwsza tego typu sytuacja w historii Grecji. Sakellaropoulou sprawuje obecnie funkcję prezesa Rady Stanu (najwyższego sądu administracyjnego). Została powołana na to stanowisko za czasów rządzącej w poprzedniej kadencji parlamenty lewicowej Syrizy. 

Wybór prezydenta Grecji planowany jest na koniec lutego. Głosowanie odbywa się w parlamencie, w którym rządząca Nowa Demokracja dysponuje większością mandatów (158 na 300). Pozostałe ugrupowania przedstawią swoje stanowiska dziś lub jutro. Obecnie prezydentem Grecji jest wywodzący się z ND Prokopis PawlopulosJego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się 13 marca 2015 r.

BUDAPESZT

Niechciana lekcja demokracji. „Nie potrzebujemy, żeby Manfred Weber dawał nam lekcje demokracji. Na Węgrzech nie ma zwyczaju zmuszać kogoś do milczenia dlatego, że formułuje opinię. A w Europejskiej Partii Ludowej już tak?”, napisała w środę w mediach społecznościowych wiceszefowa rządzącego Fideszu Katalin Novak.

Słowa wiceszefowej Fideszu były reakcją na wtorkową wypowiedź Manfreda Webera, który oświadczył dziennikarzom w Strasburgu, że nie będzie żadnych negocjacji w sprawie zmiany kursu w EPL. „Kto chce być z nami, musi pokazać, że uznaje (nasze) wartości” – oznajmił Manfred Weber.

WARSZAWA

Ile Polska otrzyma na sprawiedliwą transformację? Minister klimatu Michał Kurtyka przekazał wczoraj, że na wsparcie transformacji polskich regionów najbardziej uzależnionych od węgla z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafi w najbliższych latach 100 mld zł.

100 mld zł dla Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

BRUKSELA

Nowoczesne dowody. Lokeren w prowincji Flandria Wschodnia będzie pierwszym z belgijskich miast, gdzie wprowadzone zostaną nowe dowody osobiste z odciskami palców. Są to również pierwsze tego typu dokumenty na świecie z zaawansowanym systemem ochrony przed kradzieżą tożsamości.

Według planów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych Pietera De Crem, każdy Belg będzie dysponował takim dokumentem w ciągu najbliższych czterech lat. 

BRATYSŁAWA

Konsekwentne „nie” dla konwencji antyprzemocowej. Rząd przyjął rezolucję, w której zwrócił się do prezydent Zuzany Čaputowej o powiadomienie Rady Europy, że Słowacja nie ratyfikuje Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencja stambulska). Do notyfikacji stanowiska Bratysławy UE zobligowani są także właściwi ministrowie. 

Europejskie problemy z ratyfikacją Konwencji Stambulskiej

BERLIN

Gospodarczy constans. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) opublikował w środę (15 stycznia) dane o niemieckiej gospodarce. Wynika z nich, że w 2019 r. zanotowała ona wzrost na poziomie 0,6 proc. W latach 2017-0218 wzrost PKB wynosił odpowiednio 2,5 proc. i 1,5 proc.

Mniejsze tempo wzrostu wynika według Destatis przede wszystkim z globalnych konfliktów handlowych, słabnącej koniunktury światowej, przedłużającej się niepewności, ale też kryzysu w niemieckiej branży motoryzacyjnej i sektorze bankowym.

WIEDEŃ

Naruszenie przepisów wyborczych. Rządząca Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) złamała przepisy dotyczące finansowania kampanii wyborczych. Sprawa dotyczy zwycięstwa konserwatystów w przedostatnich wyborach w 2017 r. Zgodnie z prawem wydatki na kampanię są ograniczone do 7 mln euro w okresie 82 dni przed dniem głosowania. Nadwyżka ÖVP wyniosła 5,96 mln euro. Teraz partia musi zapłacić 800 tys. euro kary.

DUBLIN

Kampania wystartowała. W Irlandii rozpoczęła się błyskawiczna kampania wyborcza przed zaplanowanymi na 8 lutego wyborami parlamentarnymi. Najważniejszymi tematami pierwszych 24 godzin były kwestie mieszkalnictwa, bezdomności oraz brexit.

Premier Leo Varadkar (Fine Gael) nawiązał w wystąpieniu w hrabstwie Monaghan do konieczności jak najszybszego przeprowadzenia wyborów, aby nowy rząd był gotowy na marcowy szczyt Rady Europejskiej, na którym będą poruszane istotne z punktu widzenia Irlandczyków kwestie dotyczące brexitu. 

Tymczasem lider opozycyjnej Partii Republikańskiej (Fianny Fáil) Micheál Martin zarzucił Varadkarowi brak pomysłów na reformowanie kraju. Niepodległościowa Sinn Féin planuje przekonać do siebie wyborców, obiecując ustawowe obniżenie kosztów wynajmu mieszkań. 

BELGRAD

Gorąca linia. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał przez telefon z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem i prezydentem Kosowa Hashimem Thaçi na temat aktualnych wydarzeń w obu krajach. Hiszpan ponowił apel o podjęcie rozmów na linii Belgrad-Prisztina. Borrell powtórzył, że zamierza udać się w najbliższych tygodniach na Bałkany. 

Bałkany Zachodnie nadal ważne dla UE?

PRAGA

Nie tylko o Polsce i Węgrzech. Podczas środowej sesji Parlamentu Europejskiego dyskutowano nie tylko o praworządności w Polsce i na Węgrzech. Jednym z tematów była sprawa potencjalnego konfliktu interesów premiera Czech Andreja Babisza.

Były wicepremier Czech Andrej Babisz usłyszał zarzuty

Swojego lidera bronili europarlamentarzyści z rządzącej Czechami partii ANO, argumentując że debata na ten temat powinna odbywać się wyłącznie na szczeblu krajowym, a wszelkie decyzje powinny być podejmowane przez czeskie władze i sądy. 

Babisz zapowiada, że Czechy nie oddadzą żadnych unijnych funduszy

Była to raczej odosobniona opinia. Wielu europarlamentarzystów zwróciło uwagę, że sprawa czeskiego premiera jest sprawą ogólnoeuropejską ponieważ dotyczy pieniędzy europejskich podatników.

SOFIA

Zapomniana Bułgaria? Bułgarski europarlamentarzysta Radan Kanev skrytykował bułgarski rząd ze względu bezczynność w modernizowaniu sektora energetycznego. Polityk przypomniał, że jego kraj nie uczestniczy w spotkaniach Platformy dla regionów intensywnie wykorzystujących węgiel w okresie przejściowym. Ponadto Bułgaria nie posiada strategii modernizacji energetyki ani projektów transformacji regionów kraju, które mogą najbardziej ucierpieć z powodu przejścia na „zieloną energię”.

Według Kaneva rząd naraża społeczeństwo na utratę największej okazji do inwestycji w nowoczesną gospodarkę. W Bułgarii w górnictwie zatrudnionych jest 12 tys. osób. Około 50 proc. energii wytwarzana jest z węgla. 

HELSINKI

Fińska posłanka aresztowana w Izraelu. Anna Kontula, fińska lewicowa posłanka została w poniedziałek (13 stycznia) aresztowana i przetrzymywana w areszcie w Izraelu przez dziesięć godzin wraz z grupą pro-palestyńskich aktywistów.

TIRANA

Polityczna odwilż? Przedstawiciele trzech głównych partii politycznych w Albanii podpisali porozumienie dotyczące powołania grupy roboczej w celu opracowania reformy systemu wyborczego. Według lokalnych mediów to sygnał dla UE ws. zakończenia wewnętrznych sporów i uporządkowania tej kwestii. 

Liderzy ugrupowań wyznaczyli 15 marca jako finalny dzień osiągnięcia kompromisu.

Polityczny pat. Opozycja bojkotuje wybory lokalne