Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 16 maja

Paryż | The Capitals

Paryż | The Capitals

Niemiecka gospodarka wraca do formy, Francja liczy koszt „żółtych kamizelek”, a w Hiszpanii katalońskie partie separatystyczne zapowiedziały zablokowanie nominacji kandydata na przewodniczącego Senatu. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Koszt „żółtych kamizelek” Sześć miesięcy po starcie ruchu „żółtych kamizelek” nadal analizowane są konsekwencje ekonomiczne. Protesty miały duży wpływ na działalność małych firm. Według ministra gospodarki Bruno Le Maire’a, ruch protestu „kosztował” około 0,2 proc. francuskiego wzrostu, tj. ekwiwalent 4 miliardów euro.

MADRYT

Obstrukcja nacjonalistów. Katalońscy separatyści mają zamiar zawetować dziś w regionalnym parlamencie nominację Miquela Icety, przywódcy katalońskich socjalistów (PSC), na senatora. Blokada nominacji uniemożliwi politykowi przewodniczenie hiszpańskiemu Senatowi.

Przywódcy Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), Razem dla Katalonii (JuntsXCat) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), postanowili sprzeciwić się zamiarom lidera PSOE Pedro Sancheza. Hiszpański premier widział w Icetcie przewodniczącego Senatu. Liderzy secesjonistycznych partii oskarżają izbę wyższą Kortezów o popieranie w październiku 2017 r. wdrożenia art. 155 konstytucji, umożliwiającego rządowi centralnemu czasowe zawieszenie obowiązywania autonomicznego rządu.

BERLIN

Powrót mocy. Niemiecka gospodarka powróciła na drogę wzrostu w pierwszym kwartale, wynika z danych opublikowanych 15 maja przez Federalny Urząd Statystyczny. Powodem lepszy popyt krajowy i większa aktywność w sektorze budowlanym. PKB z kolei wzrósł o 0,4 proc. kwartał do kwartału i 0,7 proc. rok do roku.

Wzrost przestępczości na tle antysemickim. O 20 proc. wzrosły przypadki przemocy antysemickiej, powiedział minister spraw wewnętrznych Herst Seehofer. Około 90 proc. z 1800 zarejestrowanych incydentów zostało popełnionych przez zwolenników skrajnie prawicowych grup. Główne wykroczenia to mowa nienawiści, antysemickie graffiti i pokazywanie zakazanych znaków, takich jak swastyka.

RZYM

Korupcja w partii Berlusconiego. Posłanka Forza Italia Lara Comi została objęta dochodzeniem w sprawie domniemanego nielegalnego finansowania. Śledztwo dotyczy przyjęcia 31 tys. euro od biznesmena z Lombardii. Comi ubiega się obecnie po raz trzeci o mandat w PE.

Brakujące miliardy. Włochy muszą znaleźć 23 miliardy euro, aby uniknąć podwyżek podatku VAT. „To nie będzie łatwe, ale unikniemy podwyżki”, powiedział premier Giuseppe Conte. 

WARSZAWA

Polska „istotnym graczem”. Prezydent Szwajcarii odwiedził Polskę. Ueli Maurer nazwał Polskę „ważnym graczem w Europie, posiadającym silną gospodarkę”.

Tusk pomaszeruje z warszawiakami. Przewodniczący Rady Europejskiej weźmie udział w zaplanowanym na najbliższą sobotę marszu organizowanym przez Koalicję Europejską.

BRATYSŁAWA

Ochrona byłego premiera. W rok po dymisji były premier Słowacji Robert Fico (Smer-SD) nadal korzysta z państwowej ochrony. Zwykle po zakończeniu pełnienia funkcji premiera ochrona przysługuje jedynie przez dodatkowe 90 dni.

PRAGA

Czesi przed Trybunałem. TSUE rozpoczął przesłuchania w sprawie kwot uchodźców przeciwko Republice Czeskiej, Polsce i Słowacji. Państwa oskarżone o niedostosowanie się do systemu relokacji migrantów twierdzą, że zrobiły to z powodów bezpieczeństwa.

BUKARESZT

Wzrost PKB. Gospodarka Rumunii urosła o 5 proc. w pierwszym kwartale w porównaniu rocznym. W stosunku do czwartego kwartału 2018 r. wzrost wyniósł 1,3 proc. Rząd Rumunii w 2019 r. zapowiada wzrost PKB o 5,5 proc. Niedawno Komisja Europejska ogłosiła swoje szacunki na poziomie 3,8 proc.

Niebezpieczny art. 7. Zastosowanie art. 7 przeciwko Rumunii jest niebezpieczne, powiedziała premier Viorica Dancila. Polityk dodała jednak, że sprawa jest motywowana politycznie. Pani premier zapowiedziała, że odpowie na list wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i poprosi go o sprawiedliwe traktowanie Rumunii i jej obywateli.

ATENY

Partie za pakietem stymulacyjnym Tsiprasa. Rządowy projekt wprowadzający 120-miesięczny system rozliczeń długów w sektorze publicznym, zmiany dotyczące wysokości emerytur, obniżenie stawek VAT na żywność, usługi gastronomiczne i energię zostały przyjęte ogromną większością przez Parlament. UE jeszcze nie poinformowała czy ambitny pakiet stymulacyjny jest wykonalny, biorąc pod uwagę greckie zobowiązania dotyczące programów ratunkowych.

Niskie dochody. Jeden na czterech pracowników w Grecji zarabia mniej niż 500 euro miesięcznie, wynika z raportu Instytutu Pracy.

SOFIA

Byli współpracownicy tajnych służb. Siedmiu kandydatów do PE było współpracownikami Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego – bułgarskich służb specjalnych działających działających w trakcie epoki komunizmu.

ZAGRZEB

Chorwacja nie przedsiębiorcza. Nieprzyjazne środowisko biznesowe, skomplikowane procedury, brak współpracy sektora biznesowego i edukacyjnego to główne przyczyny niskiej oceny Chorwacji w najnowszym badaniu Global Entrepreneurship Monitor. Chorwacja wziąż pozostaje krajem „anty przedsiębiorczym”.

LUBLANA

Pieniądze na nową linię kolejową. Europejski Bank Centralny (EBI) przyznał Słowenii pożyczkę w wysokości 250 milionów euro na budowę linii kolejowej z portu w Koprze do węzła Divaca – największego projektu logistycznego ostatnich lat, wartego 1,2 miliarda euro. Jednocześnie zarząd portu w Koprze ogłosił, że nadal będzie odpowiadał za eksport samochodów marki Mercedes na Bliski Wschód i do Azji.

SARAJEWO

Kłótnie w prezydencji. Chorwacki reprezentant w prezydencji Bośni i Hercegowiny Željko Komšić złożył skargę karną przeciwko przewodniczącemu prezydium, Serbowi Miloradowi Dodikowi. Powodem jest wezwanie do pogwałcenia praw kraju i porządku konstytucyjnego. Dodik wezwał w zeszłym tygodniu serbski personel wojskowy do noszenia mundurów i insygni armii bośniackich Serbów z okresu wojny na Bałkanach (1992-1995).  

BELGRAD

Dobre dane gospodarcze. Bank centralny szacuje wzrost PKB na 3,5 proc. Ponadto spodziewane jest przyśpieszenie gospodarki o 4 proc. w najbliższych latach. Inflacja ma pozostać niska. Wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 3,1 proc.