Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 14 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Trybunał Obrachunkowy UE krytycznie o systemie relokacji. Czy Węgry są bliżej dyktatury? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

System relokacji szwankował. System relokacji nie zadziałał we właściwy sposób – napisali audytorzy Trybunału Obrachunkowego UE (ETO) w raporcie opublikowanym w środę (13 listopada). Jednocześnie pracownicy ETO sugerują, że teraz jest najlepszy czas na wyciągnięcie wniosków.

Komisja Europejska powinna wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, aby w przyszłości nie popełnić błędów, ponieważ program relokacji uchodźców nie osiągnął stawianych przed nim celów – czytamy w raporcie ETO. „System relokacji w UE tylko częściowo zmniejszył presję migracyjną w Grecji oraz we Włoszech” – podkreślili audytorzy.

W raporcie ETO zwrócono uwagę, że z początkowych 160 tys. uchodźców i migrantów schronienie w innych państwach (22 z UE oraz w trzech stowarzyszonych) znalazło 34 705 osób. To odpowiednio 4 proc. wszystkich osób ubiegających się o azyl we Włoszech i 22 proc. w Grecji.

O opinii rzecznika generalnego TSUE ws. odmowy przez Polskę udziału w programie relokacji uchodźców przeczytają Państwo tutaj

BRUKSELA

Tymczasem komisja ds. zagranicznych belgijskiego parlamentu poparła rezolucję przedstawioną przez Zielonych (Ecolo), która wzywa rząd do uczestnictwa w mechanizmie relokacji migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. Rezolucja wzywa rząd do poparcia włoskiego planu relokacji uchodźców i migrantów.

Rząd Charlesa Michela stracił większość w parlamencie w grudniu 2018 r. po wyjściu z koalicji Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), który sprzeciwił się poparciu przez premiera paktu migracyjnego ONZ z Marrakeszu.

O upadku rządu Michela przeczytają Państwo tutaj, tutaj i tutaj natomiast o pakcie migracyjnym ONZ tutaj

BUDAPESZT

Krok do dyktatury. Zmiany w ustawie o działalności parlamentarnej przedłożone przez rządzący Fidesz „to kolejny krok w kierunku końca systemu parlamentarnego” – twierdzi opozycyjna Koalicja Demokratyczna. Zgodnie z propozycją zmian w prawie parlamentarzystom grozi zakaz wstępu do budynku parlamentu oraz biur nawet do kilku miesięcy.

Posłowie i posłanki bez prawa wstępu do parlamentu będą mogli wyznaczyć kolegę lub koleżankę z partii o zagłosowanie w swoim imieniu. Z kolei w przypadku głosowań tajnych będą mogli zagłosować w miejscu wyznaczonym przez marszałka. Ponadto posłom grozi zamrożenie pensji na okres 12 miesięcy. Fidesz przekonuje, że posłowie opozycji wielokrotnie łamali regulamin obrad parlamentu.

Zgłoszone poprawki przewidują także osłabienie uprawnień kontrolnych parlamentarzystów w stosunku do instytucji publicznych. Nowe zasady przewidują, że wszelkie kontrole i kontakty z administracją publiczną będą musiały być wcześniej uzgodnione przez rząd.

BERLIN

Odwołanie polityka AfD. Parlamentarzyści niemal wszystkich ugrupowań połączyli siły, aby odwołać ze stanowiska przewodniczącego komisji Bundestagu członka Alternatywy dla Niemiec Stephana Brandera. Polityk AfD szefował komisji sprawiedliwości. Zasłynął przy tym z wygłaszania antysemickich komentarzy.

Ostatni incydent miał miejsce przed kilkunastoma dniami, gdy słynny niemiecki muzyk Udo Lindenberg otrzymał federalny Krzyż Zasługi. „To judaszowe srebrniki (Judaslohn)” – stwierdził Brander.

TESLA wybiera Niemcy. Pierwsza w Europie fabryka samochodów elektrycznych Tesla. Założyciel i prezes innowacyjnej amerykańskiej firmy motoryzacyjnej Elon Musk potwierdził, że wpływ na decyzję jego koncernu miał brexit.

Więcej o budowie fabryki Tesli w Niemczech przeczytają Państwo tutaj

MADRYT

Szczegóły dotyczące nowego rządu. Lider socjalistów Pedro Sanchez (PSOE) oraz lewicowej Unidas Podemos (UP) Pablo Iglesias przedstawili w środę (13 listopada) szczegóły dotyczące nowego rządu.

W skład gabinetu wejdzie troje wicepremierów: sprawami społecznymi pokieruje Iglesias, pieczę nad gospodarką będzie sprawowała dotychczasowa minister Nadia Calviño, a Varmen Calvo przypadnie teka ds. równości. 

Hiszpańskie media informują, że nadal trwają negocjacje koalicyjne, jednak nowy rząd przed świętami powinien wystąpić w parlamencie o wotum zaufania. PSOE i UP podpisały we wtorek (12 listopada) – a więc dwa dni po przedterminowych wyborach parlamentarnych – porozumienie koalicyjne. Nowy rząd będzie pierwszym gabinetem koalicyjnym w od niemal 40 lat, tj. od upadku reżimu generała Francisco Franco.

Więcej o hiszpańskich wyborach parlamentarnych oraz porozumieniu PSOE z UP przeczytają Państwo tutaj i tutaj

PARYŻ

Przesłuchanie kandydata. W czwartek (14 listopada) powinna wyjaśnić się przyszłość Thierry’ego Bretona w kontekście pracy w nowej Komisji Europejskiej. Spośród trójki przesłuchiwanych to właśnie przy nazwisku Francuza jest największy znak zapytania. Breton ma odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł, obronność i przestrzeń kosmiczną. To już drugi francuski kandydat, ponieważ nominacja Sylvie Goulard została zablokowana przez europarlamentarzystów.

Ponadto, Breton w przeszłości kierował francuskim koncernem informatycznym Atos. Eurodeputowani zwracali uwagę, że w tym przypadku może dojść do konfliktu interesów. Francuz zapewnia jednak, że sprzedał już warte 34 mln euro akcje przedsiębiorstwa. Zapewnia przy tym, że nie będzie brał udziału w decyzjach, które mogłyby wpłynąć na działalność spółki.

RZYM

Włoskie problemy. Rząd zapowiada wejście na drogę sądową ws. zapowiedzi wycofania się z zakupy huty Ilva przez koncern ArcelorMittal. Największy na świecie producent stali poinformował o zmianie planów, ponieważ uznał, że nie będzie mógł liczyć na ochronę prawną przed procesem w sprawie skażenia środowiska. W jego wyniku śmierć poniosło kilkuset mieszkańców okolic Taranto.

Rząd liczy na wsparcie UE. Minister ds. Południa Giuseppe Provenzano spotkał się z wiceszefem KE Fransem Timmermansem oraz Elisą Ferreira, która będzie odpowiadała w nowej unijnej egzekutywie za spójność i reformy. 

O pomoc do KE zwracają się także politycy ws. powodzi w Wenecji. Europarlamentarzyści Ligi wezwali Komisję do szybkiego udostępnienia nadzwyczajnych funduszy pochodzących z programu RescEu. Według wstępnych wyliczeń usunięcie zniszczeń może kosztować do kilkuset milionów euro.

ATENY

Zmiany kontrowersyjnej nazwy. Ursula von der Leyen zgodziła się zmienić nazwę teki jednego z wiceszefów Komisji Margaritisa Schinasa z “ochrona europejskiego stylu życia” na “promocja europejskiego stylu życia”. Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D), która dotychczasową nazwę teki Schinasa uznała za „język skrajnej prawicy”, od września domagała się zmiany tej nazwy.

Więcej o zmianach w nowej Komisji Europejskiej przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

W czwartek może zapaść decyzja w sprawie wycofania finansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) dla inwestycji gazowych. Zdecyduje o tym Rada Dyrektorów. Były słowacki wiceprezes EBI Vazil Hudák powiedział słowackiej redakcji EURACTIV, że „celem jest zdobycie zdecydowanej większości dla podjętej decyzji”. 

PRAGA

Na czarnej liście. Jedna z najpopularniejszych organizacji pozarządowych „Ludzie w potrzebie” – zajmująca się pomocą na całym świecie – znalazła się na liście niepożądanych organizacji w Rosji. Oznacza to, że kontynuowanie działalności w tym kraju grozi uwięzieniem lub ukaraniem przez rosyjskie władze.

„Ze względu na bezpieczeństwo naszych rosyjskich pracowników postanowiliśmy tymczasowo zawiesić wszystkie działania w Rosji. Jednocześnie będziemy nadal bronić praw człowieka i wartości demokratycznych w tym kraju” – napisała organizacja w komunikacie prasowym. 

Tomáš Petříček, minister spraw zagranicznych, poinformował, że poprosi rosyjskiego ambasadora o wyjaśnienia.

SOFIA

Podatek lotniczy. Bułgaria poparła holenderską inicjatywę w sprawie podatku lotniczego. Jest jednak za wcześnie, by ocenić skutki dla pasażerów – powiedział minister finansów Władysław Goranow. Sofia tym samym dołączyła do grona dziewięciu państw europejskich, które poparły inicjatywę Hagi.

„Bułgaria przyłączyła się do deklaracji zainicjowanej przez rząd holenderski, w której stwierdzono, że lotnictwo generuje zbyt duże ilości CO2. Sama deklaracja apeluje do Komisji Europejskiej o sporządzenie analizy i zaproponowanie Parlamentowi i Radzie ewentualnej decyzji o ograniczeniu lub opodatkowaniu działalności operatorów lotniczych w związku z emisjami generowanymi przez ten biznes ”- wyjaśnił minister finansów.

LUBLANA

Wsparcie dla „Mini Schengen”. Słowenia popiera integrację państw bałkańskich, np. inicjatywę „Mini Schengen” Macedonii Północnej, Serbii i Albanii. Kluczem do lepszej współpracy jest ponadto integracja tych krajów z UE – powiedział minister spraw zagranicznych Miro Cerar.

ZAGRZEB

Oddajcie nasze miliony. Chorwacja zwróciła się do Serbii o 586 mln euro. Gdy w 2001 r. w Wiedniu podpisano Traktat ws. praw spadkowych państw byłej Jugosławii zapisano, że na kontach bankowych tego państwa znajduje się 586 mln euro. Według przyjętej przez MFW metody dystrybucji tych środków Chorwacja miała uzyskać 134 mln. Jednak Serbia poinformowała, że nie dysponuje tymi środkami.

Dlatego Andrea Metelko Zgombić, chorwacka sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich, powiedziała, że „Zagrzeb będzie domagał się zbadania, w jaki sposób zniknęły te środki”.