Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 13 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Prisztinie „bal wampirów” z okazji 20-lecia wkroczenia wojsk NATO do Kosowa.  W Rumunii opozycja wnioskuje o wotum nieufności dla rządu. W Niemczech coraz gorsze statystyki demograficzne wschodnich landów. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

BELGRAD

„Bal wampirów” na 20 lat NATO w Kosowie. Takim mianem określił główny serbski negocjator ds. Kosowa Marko Djurić uroczystości z okazji 20 rocznicy wkroczenia do Kosowa wojsk NATO. Zdaniem Djurića na uroczystości przybyli ci, którzy „bezprawnie bombardowali Serbię”.

W Prisztinie pojawili się ówcześni orędownicy interwencji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Kosowie, były prezydent Bill Cilnton i była Sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Na gości zza oceanu czekały wiwatujące tłumy. W centrum miasta odsłonięto pomnik Madeleine Albright. Oboje zostali także uhonorowani przez prezydenta Kosowa Hashima Thaciego medalami za „przyniesienie Kosowu wolności oraz pokoju dla całego regionu”.

BUKARESZT

Wotum nieufności dla rządu. Rumuńskie partie opozycyjne wnioskują o wotum nieufności dla rządu Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Jednak szanse na powodzenie są niewielkie. Potrzeba 234 głosów, ale opozycja może liczyć na maksymalnie 200. Głosowanie odbędzie się 18 czerwca.

Iohannis wzywa UE o rozwiązanie kryzysu mołdawskiego. Prezydent Klaus Iohannis poprosił Donalda Tuska i szefa KE Jean-Claude Junckera o podjęcie pilnych działań, aby rozwiązać kryzys polityczny na Mołdawii. Rumunia jest gotowa, by wesprzeć europejskie aspiracje sąsiada, napisał Iohannis do liderów UE.

BERLIN

Wymieranie wschodnich Niemiec. Liczba mieszkańców we wschodnich landach spadła do poziomu z 1905 r. Jednocześnie więcej ludności zamieszkuje regiony, który przed zjednoczeniem należały do Niemiec Zachodnich, wynika z opublikowanego w środę badania Monachijskiego Instytutu Badań Ekonomicznych (ifo Institut). „Podział w Niemczech jest nadal całkowicie niedoceniany, ale wymaga zwiększonej uwagi polityków”, podsumował autor opracowania Felix Rösel. 

RZYM

Szczery Conte. W wywiadzie dla włoskiej agencji informacyjnej ANSA, premier Giuseppe Conte powiedział, że Włochy chcą wnieść istotny wkład w reformę zasad budżetowych UE. Polityk przyznał, że przygotował już projekt, który w najbliższym czasie przedstawi unijnym urzędnikom zawierającym rozwiązania uniknięcia przez Brukselę rozpoczynania procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch.

Tymczasem Conte postrzega Angelę Merkel jako znakomitą kandydatkę na przewodniczącą Komisji Europejskiej, lecz zaznaczył, że o ile mu wiadomo kanclerz Niemiec nie zamierza podejmować tego zobowiązania.

WARSZAWA

Polska w ogonie digitalizacji. Polska zajmuje 25 miejsce wśród państw członkowskich UE w  przygotowanym przez KE rankingu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego.

Duda wciąż na czele. Prezydent Andrzej Duda prowadzi według najnowszego sondażu prezydenckiego. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj polityk otrzymałby 46 proc. głosów. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest drugi z 31 proc. Trzeci z 6 proc. poparciem jest Robert Biedroń. 

BRATYSŁAWA

Razem łatwiej o zwycięstwo. Po wygraniu wyborów europejskich liberalna Progresywna Słowacja oraz należąca do Europejskiej Partii Ludowej Razem-Demokracja Obywatelska (Spolu), ogłosiły wspólny start w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na marzec 2020 r.

W poniedziałek dojdzie ponadto do zaprezentowania projektu politycznego byłego prezydenta Słowacji Andrieja Kiski. Oczekuje się, że jego partia będzie bardziej konserwatywna niż Spolu.

PRAGA

Babisz obciążeniem dla Czech? Senatorzy obawiają się, że podejrzenia dotyczące premiera Andrieja Babisza, związane z domniemaną defraudacją funduszy unijnych osłabiają pozycję Czech w negocjacjach z UE – głównie w kontekście nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

ATENY

Spór o budżet. Premier Alexis Tsipras skrytykował szefa Narodowego Banku Grecji, Yannisa Stournarasa, który ostrzegł przed nie osiągnięciem zakładanej na ten rok nadwyżki wynoszącej 3,5 proc. z powodu socjalnych reform rządu.

Sukces greckich naukowców. Zespół badawczy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach twierdzi, że po 10 latach pracy stworzył najszybszą pamięć RAM na świecie. Sukces osiągnięto poprzez ulepszenie tzw. „ściany pamięci”. Naukowcy poinformowali, że udało im się osiągnąć dwukrotnie większa prędkość niż w najszybszych obecnie dostępnych pamięciach przez takie firmy, jak Intel i IBM. Rozwiązanie to jest jednak póki co w fazie eksperymentalnej.

SOFIA

Małe zaufanie do mediów. Tylko 40 proc. badanych wierzy w wiadomości przekazywane przez tradycyjne media, a 31 proc. w te zamieszczane w mediach społecznościowych, wynika z raportu Reuters Istitute Digital News. Do relatywnie słabych wyników zaufania przyczyniła się kontrola partii politycznych nad mediami oraz ich polaryzacja. Obecnie każda formacja polityczna posiada w Bułgarii kanał telewizyjny. Medium to wciąż jest istotnym źródłem wiadomości dla wielu Bułgarów, twierdzą autorzy raportu.

ZAGRZEB

Spór graniczny. Trybunał Sprawiedliwości UE wyznaczył na 8 lipca termin przesłuchania w sprawie arbitrażu granicznego między Słowenią a Chorwacją. Pozew wpłynął do TSUE w zeszłym roku, gdy premierem Słowenii był Mirko Cerar. Chorwacki szef rządu Andrej Plenković podkreśla, że Chorwacja nie uznaje jurysdykcji TSUE w tej sprawie.