Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 11 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czy zmiana rządu może wpłynąć negatywnie na wolność mediów w Grecji? Francja opowiada się za zmianami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Liga Matteo Salviniego finansowana przez Rosjan? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ATENY/PARYŻ

Mpampis Papadimitriou, były dziennikarz i nowo wybrany poseł z list konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), spotkał się z fala krytyki po tym, jak skomentował jeden z nieprzychylnych nowemu premierowi Grecji tekstów we francuskim „Libération”. 

W artykule opublikowanym po niedzielnym zwycięstwie ND, Libération zamieścił tekst, w którym określił dojście do władzy Kyriakosa Mitsotakisa, jako powrót do władzy dynastii politycznej (jego ojciec był premierem w latach 90 XX w.). Papadimitriou odparł, że Libération nie jest znaczącą gazetą, a ponadto należy do grupy dzienników atakujących nowo wybraną w Grecji władzę.

Papadimitriou zasugerował bliskie związki zagranicznych korespondentów z ustępującą Syrizą Alexisa Tsiprasa, jednak francuska gazeta uznaje zarzuty za śmieszne i oskarżyła Papadimitriou o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w związku z sugestiami zaangażowania rodziny Rothschildów w finansowanie gazety (przerwane de facto w 2014 r.). 

Stelios Kouloglou, europarlamentarzysta Syrizy, powiedział, że „niestety atak na zagranicznych korespondentów nie jest odosobnionym incydentem. Mitsotakis przejął osobistą kontrolę nad publicznym nadawcą telewizyjnym, a także nad Narodową Agencją Prasową”.

Polityk Syrizy dodał, że „cenzura, osobista kontrola mediów i ataki na dziennikarzy są praktykami sprzecznymi z wartościami demokratycznymi UE. Tymczasem Grecja zmierza w kierunku Węgier Viktora Orbana„.

PARYŻ

Francja chce ograniczenia WPR. Wspólna Polityka Rolna powinna skupić się po 2020 r. na pomocy rolnikom z dochodem niższym niż 100 tys. euro rocznie. Taką propozycję złożyła francuska minister ds. europejskich Amélie de Montchalin. 

„Chcemy ograniczyć pułap dopłat do rolnictwa”, powiedziała w telewizji Europe 1 francuska minister. Dodała, że przy dochodach „powyżej 100 tys. euro, rolnicy mają wystarczające środki i nie ma potrzeby dodatkowego ich wspierania”.

Zaoszczędzone finanse można by przeznaczyć na inne cele, uważa de Montchalin, np. dla tych którzy przechodzą na ekologiczne rolnictwo, z wykorzystaniem zdecydowanie mniejszej ilości pestycydów.

Francja – największy odbiorca środków w ramach WPR – zabiega o utrzymanie wielkości budżetu na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej, jednak optuje za przeorientowaniem wydatków tak, by pieniądze wykorzystać w „zielonej transformacji” kontynentu. 

RZYM

Pieniądze Putina. Portal BuzzFeed opublikował informacje, sugerującą że trójka działaczy związanych z prawicową Ligą negocjowała wraz z trójką Rosjan przekazanie 65 mln dolarów na partię wicepremiera Matteo Salviniego. Środki miałyby pochodzić z jednego z rosyjskich koncernów naftowych. Salvini odpowiedział, że „nigdy nie wziął rubla, euro, dolara ani litra wódki z Rosji”.

BRATYSŁAWA

Čaputová zaniepokojona prawami człowieka w Chinach. Nowo wybrana prezydent Słowacji Zuzana Čaputová spotkała się w środę w Bratysławie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi. Podczas rozmów pani prezydent wyraziła zaniepokojenie stanem praw człowieka w Chinach. 

„Zgodnie ze wspólnym stanowiskiem UE, wyraziłam obawy dotyczące pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka w Chinach oraz zatrzymania prawników i działaczy, także tych, którzy wywodzą się z mniejszości etnicznych i religijnych”, napisała w mediach społecznościowych Čaputová. 

SARAJEWO

Bośnia nie wyda Turków. Prezydium Bośni i Hercegowiny poinformowało, że nie ma uprawnień do wpływania na wymiar sprawiedliwości w związku ze sprawą ekstradycji ośmiu tureckich obywateli. Przebywający w poniedziałek i we wtorek w BiH, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poprosił o wydanie rodaków, ponieważ Ankara podejrzewa ich o przynależność do ruchu islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena. Erdogan zasugerował, że odmowa może negatywnie wpłynąć na dwustronne relacje między Sarajewem a Ankarą.

LONDYN

Deklaracja w sprawie brexitu. Nominowana na przewodnicząca Komisji Europejskiej Niemka Ursula von der Leyen powiedziała wczoraj w Parlamencie Europejskim w trakcie jednego ze spotkań z ponadnarodowymi frakcjami, że ma nadzieję, że nigdy nie dojdzie do rozwodu między Londynem a Brukselą.

BRUKSELA

Metoda małych kroków. Partia Socjalistyczna wraz z „zielonymi” z Ecolo zaprosiły francuskojęzycznych liberałów z Ruchu Reformatorskiego (MR) na rozmowy w sprawie utworzenia rządu regionalnego w Walonii. Obserwatorzy zwracają uwagę, że ewentualny sukces rozmów może przyczynić się do przełamania impasu w tworzeniu koalicji na poziomie krajowym. Od czasów wyborów parlamentarnych z 26 maja br. partie nie potrafią stworzyć stabilnej rządzącej koalicji.

MADRYT

Impas polityczny. Na dwa tygodnie przed powołaniem nowego rządu Pedro Sancheza, socjaliści (PSOE) i lewicowa Unidas Podemos nie są w stanie osiągnąć porozumienia co do przyszłej formy rządów. Według dziennika „El Pais” zwiększa to szanse na przeprowadzenie nowych wyborów.

Podemos naciska na stworzenie koalicji, podczas gdy socjaliści woleliby rządzić w ramach rządu mniejszościowego z porozumieniami w wybranych kwestiach. Nawet w przypadku wypracowania kompromisu, obie partie nie będą miały większości w Kortezach. Potrzeba 176 mandatów w 350 parlamencie. Tymczasem suma głosów PSOE i Podemos to 158.

BERLIN

Rozczarowani socjaliści. Nie tylko europejscy Zieloni są rozczarowani kandydaturą Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej KE. Podobne odczucia towarzyszą niemieckim socjaldemokratom (SDP). Szesnaścioro europarlamentarzystów SDP jest rozczarowanych programem pretendującej do zastąpienia Jeana-Claude’a Junckera niemieckiej minister obrony. Możliwe, że wszyscy oni nie zagłosują w przyszłym tygodniu za Niemką w PE.

Reaktywacja Merza. Od czasu porażki z Annegret Kramp-Karrenbauer w rywalizacji o szefostwo chadeków (CDU), Friedrich Merz pozostaje bez zajęcia w niemieckiej polityce. Jednak roszady na europejskiej scenie politycznej powodują, że przed Merzem otwiera się szansa objęcia stanowiska ministra obrony. Warunkiem jest przeprowadzka Ursuli von der Leyen do Brukseli. 

WARSZAWA

Beata Szydło bez stanowiska. Kandydatura byłej premier Polski na przewodniczenie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim została odrzucona w tajnym głosowaniu. Inny z polityków Prawa i Sprawiedliwości w PE, Ryszard Legutko powiedział, że to zemsta liberalno-lewicowego establishmentu za zablokowanie przez Polskę kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

PRAGA

Bezprecedensowe poparcie dla umorzenia długów. Wszyscy obecni w trakcie głosowania parlamentarzyści poparli propozycję ustawy zwalniającej osoby powyżej 18 roku z obowiązku uiszczenia długu zaciągniętego przed zyskaniem pełnoletniości, np. w wyniku trudnej sytuacji życiowej.

Podobna ustawa obowiązuje już w przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych.

LUBLANA

Kto unijnym komisarzem? Słoweński premier Marjan Šarec poinformował, że jego rząd zadecyduje w tym miesiącu o wyborze kandydata na komisarza UE. Wedle informacji mediów, jednym z faworytów jest eurodeputowana socjalistów Tanja Fajon.

SOFIA

Zbrojenia w USA. Bułgarski rząd udzielił Ministerstwu Obrony mandatu do podpisania umowy ze Stanami Zjednoczonymi na zakup ośmiu nowych myśliwców F-16 dla sił powietrznych w cenie 1,256 mld dolarów. Bułgaria chce zastąpić starzejące się radzieckie MiGi-29. Umowa na F-16 będzie największym zamówienie wojskowym od czasu upadku komunizmu.

ZAGRZEB

Nowy skład rządu przed 5 sierpnia. Przewodniczący parlamentu Chorwacji Gordan Jandroković powiedział, że zmiany w rządzie nastąpią przed 5 sierpnia. Utratą stanowiska zagrożonych jest co najmniej trzech ministrów. Opozycja wzywa do przeprowadzenia nowych wyborów w miejsce rekonstrukcji gabinetu. 

BELGRAD

Wysokie rezerwy walutowe. Narodowy Bank Serbii (NBS) ogłosił, że pod koniec czerwca rezerwy walutowe brutto i netto były na najwyższym poziomie od 2000 r., gdy rozpoczęto monitorowanie tych danych. Rezerwy brutto wyniosły 12,14 mld euro, o 490,5 euro więcej niż w maju.