Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 10 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dziś głosowanie nad wotum nieufności dla rumuńskiego rządu, a Frans Timmermans wzywa Polskę do porzucenia węgla. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUKARESZT

Dzień prawdy przez rządem. Rumuńska redakcja EURACTIV informuje, że Viorica Dăncilă powinna odnieść zwycięstwo w dzisiejszym głosowaniu nad wotum nieufności dla rządu Partii Socjaldemokratycznej (PSD). To kolejna próba podjęta przez opozycję w ciągu obecnej kadencji, jednak wszystkie dotychczasowe głosowania kończyły się zwycięstwem rządu. 

Przypomnijmy: rumuńscy socjaliści stracili większość w parlamencie po tym, jak Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) wycofał swoich ministrów z rządu pod koniec sierpnia. W ostatnich tygodniach PSD usiłowała przekonać parlamentarzystów z innych frakcji, w tym malkontentów z ALDE do poparcia rządu w dzisiejszym głosowaniu.

Jeśli pani premier przegra głosowanie, może uznać karierę polityczną za zakończoną. Jest wprawdzie kontrkandydatką Klausa Iohannisa w listopadowych wyborach prezydenckich, lecz sondaże nie dają jej większych szans na zwycięstwo. Jednak zdobycie zaufania parlamentarzystów może pozwolić jej w dotrwaniu do wyborów parlamentarnych zaplanowanych na jesień 2020 r.

Niezależnie od tego, kto pozostanie premierem Rumunii, w najbliższych dniach rząd musi rozwiązać sprawę unijnego komisarza. W związku z odrzuceniem Rovany Plumb Rumunia nie ma kandydata do drużyny Ursuli von der Leyen.

PSD sonduje w Brukseli możliwość powołania drugiego z rumuńskich kandydatów Dana Nicę, jednak jego nominacja może zaburzyć parytet w nowej unijnej egzekutywie. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej czeka na podjęcie ostatecznej decyzji do rozstrzygnięcia sytuacji politycznej w Rumunii.

WARSZAWA

Timmermans a polski węgiel. „Polska musi odejść od węgla. Będzie to będzie bolesne, ale reszta Europy musi powiedzieć – jesteśmy przy was, znajdziemy fundusze by pomóc wam w tym procesie. I mówię to jako wnuk górników” – powiedział Frans Timmermans podczas przesłuchania w PE.

MADRYT

Przeciwko amerykańskim cłom. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił plan ograniczenia wpływu amerykańskich ceł na hiszpańską gospodarkę. USA umieściły na liście europejskich produktów objętych cłami odwetowymi za wsparcie koncernu Airbus m.in. takie hiszpańskie produkty, jak ser, wino czy oliwę z oliwek.

Jednocześnie lider Partii Socjalistycznej (PSOE) zażądał od Unii Europejskiej zdecydowanej reakcji. Ponadto Sanchez zapewnił, że wkrótce zostaną podjęte dalsze działania na rzecz sektora rolno-spożywczego i hodowlanego we wszystkich wspólnotach autonomicznych (jest ich 17). Plan zawiera m.in. usprawnienie biurokracji (Estremadura i Andaluzja) w zapewnieniu wsparcia krajowego i unijnego dla osób, których amerykańskie cła bezpośrednio dotyczą.

Wczoraj w Brukseli doszło do spotkania hiszpańskiego rolnictwa Luisa Planasa z unijnymi komisarzami: ds. handlu Cecilią Malmström oraz rolnictwa Philem Hoganem. Hiszpan poprosił o wsparcie Brukseli. 

BERLIN

Śmierć w pobliżu synagogi. Dwie osoby zginęły, a dwie kolejne zostały ciężko ranne w Halle podczas wczorajszej (9 października) strzelaniny. To 27-letni Niemiec stał – według wstępnych ustaleń policji – za atakiem na synagogę w Halle w środkowych Niemczech. Wiele wskazuje na powiązania sprawcy ze skrajną prawicą.

Więcej o wczorajszych wydarzeniach w Halle i ustaleniach policji przeczytają Państwo tutaj

PARYŻ

Reakcja na turecką ofensywę. Francja, Wielka Brytania i Niemcy zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. tureckiego ataku w Syrii – poinformowała wczoraj francuska minister ds europejskich Amelie de Montchalin. Pani minister odpowiadając na pytania podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych w parlamencie przyznała, że wymieniona trójka państw przygotowuje także wydanie wspólnego oświadczenia, aby „zdecydowanie potępić” turecką ofensywę.

Więcej o reakcji na turecką ofensywę w Syrii przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Nieudany jubileusz. Regionalny sąd administracyjny w Wenecji zablokował możliwość wypożyczenia arcydzieła Leonarda da Vinci „Człowieka witruwiańskiego” do Luwru. Przeciwko wypożyczeniu rysunku z 1490 roku, przechowywanego na stałe w Galerii Akademii w Wenecji, wystąpiło do sądu administracyjnego stowarzyszenie Italia Nostra, stojące na straży dóbr kultury. Zgodnie z porozumieniem praca Leonarda da Vinci miała być prezentowana w Luwrze na wystawie od 24 października. W tym roku obchodzona jest 500. rocznica śmierci artysty.

Włoskie Ministerstwo Kultury nazwało uznało decyzję sądu za „niezrozumiałą”. W oświadczeniu podkreśliło, że porozumienie ze stroną francuską zostało zawarte na drodze „przejrzystej procedury”.

BRATYSŁAWA

„Nie” dla porozumienia migracyjnego. Słowacja nie przystąpi do systemu dobrowolnej dystrybucji migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym – powiedział minister spraw wewnętrznych Denis Sakow. Według ministra inicjatywa Francji, Włoch, Malty i Niemiec zawiera wiele czynników ryzyka i może „zachęcać do migracji”.

PRAGA

Chińskie ostrzeżenie. Decyzja praskiej Rady Miasta o zakończeniu współpracy między stolicą Czech i Chin odbiła się szerokim echem. Ambasada Chin w Czechach określiła ją jako wyrwę w stosunkach obu państw. Ambasador Chin zaapelował o zmianę decyzji.

SOFIA

Warunkowe wsparcie dla Macedonii Płn. Sofia poprze rozpoczęcie negocjacji przedakcesyjnych z Macedonią Północną. Jednak pod wieloma warunkami. Konkluzje z dyskusji w parlamencie znalazły odzwierciedlenie w oficjalnym dokumencie. Dowiadujemy się z niego m.in. o nie zgodzie na dopuszczenie do realizacji popieranej przez Skopje kampanii antybułgarskiej. Rozpoczęcie rozmów negocjacyjnych to jeszcze nie pełne członkostwo stwierdzili bułgarscy parlamentarzyści, którzy zachęcają rząd w Skopje do wytężonej pracy na drodze reform i powstrzymywanie się od uprawiania antybułgarskiej propagandy.

Więcej o sporze Bułgarii i Macedonii Płn. przeczytają państwo tutaj

ZAGRZEB

Strajk nauczycieli? Chorwacka Partia Ludowa (HNS) zagroziła odejściem z rządu, jeśli płace nauczycieli pozostaną na tym samym (niskim) poziomie. Deklarację przekazał w imieniu partii jej przewodniczący Ivan Vrdoljak. Związek nauczycieli zapowiedział organizację masowych strajków w związku z odrzuceniem przez rząd żądań podwyżek w szkolnictwie. 

HNS jest koalicjantem Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Z szeregów HNZ wywodzi się minister edukacji Blaženka Divjak. Wyjście koalicjanta nie powinno zachwiać rządem premiera Andreja Plenkovica. HDZ dysponuje obecnie wystarczającą większością do sprawowania samodzielnych rządów.