RAPORT SPECJALNY: Czy Polska jest „Fit for 55”?

W lipcu Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii zatytułowany „Fit for 55”. / fot. via Canva

W lipcu Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii zatytułowany „Fit for 55”. Jakie wyzwania czekają Polskę i Unię Europejską w świetle pakietu? Czym jest reforma EU ETS i jakie niesie za sobą konsekwencje? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące „Fit for 55” w najnowszym raporcie specjalnym przygotowanym przez dziennikarzy EURACTIV.pl.

 

 

Zgodnie z ambicjami klimatycznymi wyznaczonymi przez UE do 2030 r. emisje gazów cieplarnianych mają być zmniejszone o 55 proc. względem roku 1990. Do 2050 r. Unia Europejska ma zamiar osiągnąć zerową emisję netto.

Nowy cel klimatyczny wraz z pakietem „Fit for 55” są elementami Europejskiego Zielonego Ładu przyjętego w grudniu 2019 r. Propozycje Komisji Europejskiej muszą zostać zaakceptowane przez rządy UE i przez Parlament Europejski, co może potrwać do dwóch lat.

„Fit for 55″ zawiera 13 wniosków ustawodawczych – niektóre z nich są nowe, inne stanowią aktualizację istniejących już przepisów.

Co czeka Polskę i Unię Europejską w świetle pakietu „Fit for 55”? Czy Polsce grozi ubóstwo energetyczne? Co zakłada reforma rozporządzenia o normach emisji samochodów osobowych?

Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć dziennikarze EURACTIV.pl w najnowszym raporcie specjalnym.