Zmiany klimatu: Jesteśmy na rozstaju dróg i każdy rok ma znaczenie [WYWIAD]

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że nasza planeta ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka. W klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne. [fot. CANVA]

„To że człowiek spowodował zmianę klimatu, jeszcze nie oznacza koniecznie apokalipsy. Możemy nadal przeciwdziałać skutkom i pogłębianiu się tej zmiany”, podkreśliła Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki z portalu Nauka o Klimacie.

 

Naukowcy dostrzegają zmiany klimatu Ziemi we wszystkich jej regionach i w obrębie całego systemu klimatycznego, czytamy w najnowszym raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Niektórych z nich – takich jak postępujące podnoszenie się poziomu mórz – nie da się powstrzymać w ciągu setek do tysięcy lat.

O tym dlaczego raport można nazwać największym „konsensusem opartym na wiedzy” oraz o jego alarmujących wnioskach rozmawialiśmy z Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i popularyzatorką nauki z portalu Nauka o Klimacie.

Wywiad został przeprowadzony przez Joannę Jakubowską z redakcji EURACTIV.pl

 

Zapraszamy do słuchania i subskrybowania Podcastu Europejskiego w serwisach: Spotify, SoundcloudApple Podcasts i Google Podcasts. 

Więcej naszych Podcastów Europejskich znajduje się TUTAJ.