Zastrzyk unijnych funduszy dla gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe

Baltic Pipe [baltic-pipe.eu]

Blisko 215 milionów euro z unijnego budżetu zostanie przeznaczone na budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę i Danię. Zdaniem Komisji Europejskiej „rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku gazowego w regionie”.

 

Komisja przedstawiała listę 14 projektów energetycznych, które otrzymają dofinansowanie. Została ona zatwierdzona przez kraje członkowskie. Wśród nich znalazł się także duńsko-polski projekt.

Gazociąg Baltic Pipe będzie składał się z pięciu części. Po pierwsze będzie to połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim. Następnie rozbudowana zostanie trasa przesyłu surowca przez Danię zakończona tłocznią gazu na wyspie Zelandia. Pod Morzem Bałtyckim będzie przebiegała dalsza część gazociągu prowadząca do Polski. Na polskim wybrzeżu znajdować będzie się z kolei terminal odbiorczy. Ostatnią częścią planu będzie rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 r. Baltic Pipe ma oferować możliwość sprowadzania 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Norwegii.

Merkel w Davos: musimy postawić na wielostronną współpracę

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos trwa od 22 stycznia. W tym czasie głos zabrali najważniejsi światowi przywódcy, w tym Angela Merkel, która apelowała o zacieśnianie międzynarodowej współpracy i Shinzo Abe, który zwracał uwagę na znaczenie instytucji promujących rozwój wolnego handlu.
 

W …

Na opublikowanej liście przez Komisję Europejską znalazło się w sumie 14 inwestycji. Siedem z nich obejmuje sektor energii elektrycznej, dwa kolejne dotyczą inteligentnych sieci, a pozostałe związane są z transportem CO2 oraz gazu. Środki z dofinansowania będą pochodziły z unijnego programu finansowego „Łącząc Europę”. Pełna kwota dofinansowania z tego programu to prawie 800 mln euro.

Budżet unijnego programu „Łącząc Europę” na europejską infrastrukturę energetyczną w ramach budżetu na lata 2014-2020 to łącznie 5,35 mld euro. Aby uzyskać dotacje, wniosek musi być „projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania”. Musi także przynieść znaczące korzyści przynajmniej dwóm państwom członkowskim, zwiększać bezpieczeństwo dostaw, przyczyniać się do integracji rynku i poprawiać konkurencyjność, a także zmniejszać emisje CO2. Lista projektów „będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” jest aktualizowana co dwa lata.

Rosja gra na czas w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę?

W poniedziałek odbyły się moderowane przez Brukselę rozmowy między Moskwą i Kijowem na temat przyszłości przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Strony zgodziły się spotkać ponownie w maju 2019 roku.
 

Rosja i Ukraina mają spotkać się w maju, aby dalej rozmawiać na …