Zamiast spalin – joga i piknik

Joga na ulicach Londynu podczas obchodów Światowego i Europejskiego Dnia bez Samochodu, Zdjęcie via twitter @MajorofLondon

22 września miasta na całym świecie wzięły udział w Dniu bez Samochodu. To przedsięwzięcie od lat stanowi rozpoznawalną inicjatywę na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Tegoroczne obchody Dnia bez Samochodu wyjątkowo wpisują się w kontekst międzynarodowych działań podejmowanych na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych i zintensyfikowania polityki państw ukierunkowanej na ochronę środowiska naturalnego. W ubiegły piątek w ponad 150 państwach odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, natomiast dziś rozpoczęła się 74. Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas której głowy państw i szefowie rządów będą debatować nad wspólnymi rozwiązaniami dla klimatu.

Rusza Szczyt Klimatyczny ONZ

W Nowym Jorku rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda. Tuż przed szczytem nasz kraj został jednak skrytykowany za politykę klimatyczną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 

Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku zgromadził przywódców …

Europejska idea

W Unii Europejskiej Dzień bez Samochodu ustanowiony został po raz pierwszy w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, zaś od 2002 roku stanowi zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Mobilności, w którym w tym roku wzięło udział ponad trzy tysiące europejskich miast. Celem tygodnia jest promocja ekologicznych środków transportu miejskiego i płynących z niego korzyści – ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.

W kulminacyjnym punkcie Tygodnia – Europejskim Dniu bez Samochodu komunikacja miejska jest bezpłatna, a ceny komunikacji podmiejskiej i parkingów na przedmieściach zachęcają do porzucenia posiadanych czterokołowców. W wielu europejskich stolicach, takich jak Bruksela czy Paryż, a także w centrum Londynu i Berlina, dzień ten oznacza praktycznie całkowite wyłączenie ruchu samochodowego.

"Protest Tysięcy Miast" w obronie klimatu

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.
 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką …

Brukselski piknik

W Brukseli samochody zniknęły z ulic miasta po raz dziewiętnasty, a nieliczne, które można było spotkać, musiały zawczasu uzyskać specjalne pozwolenie. Niemniej, nie mogły one przekroczyć ustanowionej z tej okazji maksymalnej prędkości 30 km/h. Zakaz objął również elektryczne hulajnogi, a wszystko po to, by pozostawić poruszającym się siłą mięśni jak najwięcej miejsca. Władze miasta zorganizowały doroczne wydarzenie „Brunch the Street”, dzięki któremu w samym sercu miasta pojawiły się food trucki, ustawiono 70-metrowy stół i stworzono strefę relaksu.

Praktyka rozstawiania stołów na ulicach jest tradycją brukselskiego Dnia bez Samochodu – w tym roku najdłuższy z nich miał 470 metrów długości. Wszystko po to, by mieszkańcy mogli maksymalnie skorzystać z przeznaczonej im w tym dniu przestrzeni miejskiej, spędzając go w gronie znajomych i sąsiadów, uprawiając sport, ale również świętując możliwość wspólnego jedzenia na świeżym powietrzu.

Holandia: KLM zamiast samolotem, będzie wozić pasażerów pociągiem

Holenderskie linie lotnicze KLM planują w swojej siatce połączeń zastąpić jeden ze krótkodystansowych lotów… przejazdem pociągiem. Chodzi m.in. o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zmiany mają wejść w życie w nowej siatce lotów, która zacznie obowiązywać wiosną przyszłego roku.
 

Chodzi o jeden …

Paryż i Londyn: częściej niż dorocznie?

Dzięki burmistrz Anne Hidalgo, Paryż obchodzi swój Dzień bez Samochodu częściej niż co roku, bowiem jedną niedzielę w miesiącu cztery centralne dzielnice są wyłączone z ruchu samochodowego. Ta niedziela była jednak wyjątkowa – w całym mieście, z wyjątkiem obwodnicy, nie można było poruszać się samochodem. W przypadku braku posiadania specjalnego upoważnienia, koszt przejażdżki wynosił 135 euro grzywny.

W Londynie zamknięto ponad 20 kilometrów ulic, które wykorzystano do realizacji projektu nazwanego przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana „Reimagine”  – mieszkańcy, w zależności od lokalizacji, mogli uczestniczyć w zajęciach rowerowych, pieszo zwiedzać okolicę czy podziwiać występy ulicznych artystów. Z tej okazji pojawiły się również przenośne place zabaw. W ramach tego, największego dotychczas, londyńskiego Dnia bez Samochodu, ogłoszono również zamiar cyklicznego wyłączania ruchu w centrum miasta.

Niemcy ogłosiły wielomiliardowy plan dla klimatu

Wczoraj (20 września) rząd Niemiec ogłosił rozpisany do 2023 r. plan na rzecz ochrony klimatu. Łączna wartość wszystkich działań ma wynieść 54 mld euro. Plan ogłoszono dokładnie w dniu, gdy w 150 krajach świat odbywał się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
 

Plan rządowych …

Polskie miasta także świętują

Wiele polskich miast również przystąpiło do akcji. W Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu można było bezpłatnie korzystać z komunikacji, taniej podróżować rowerami miejskimi, a nawet jeździć hulajnogami elektrycznymi bez opłat. I choć piknikowanie na drogach jeszcze nie zyskało na popularności, miasta starają się zaoferować mieszkańcom więcej niż darmowe przejazdy, chociażby otwierając dla zwiedzających zajezdnie, jak zrobiła Warszawa. Promowanie transportu zbiorowego jako bardziej ekologicznej alternatywy jest bowiem zarówno w interesie przewoźników, jak i pasażerów.